Cum pot să accept faptul că iubitul meu a fost căsătorit si are doi copii? raspuns medic

Psihologia cuplului
Intrebare postata de MembruMobileApp1502941949 cu 6 ani in urma

Bună. Am 22 de ani și sunt cu iubitul meu de vreo 2 anu jumătate. El este mult mai mare ca mine dar acest lucru nu mă deranjează încât mă fascinează faptul că el este extraordinar de inteligent și trecut prin viață. Are o educație înaltă și a călătorit foarte mult. Noi ne-am cunoscut prin internet și am început să vorbim ca niște prieteni, el fiind un sprijin pentru mine în niște momente grele și sfatuindu-ma și ingrijorandu-se pentru mine. El este americane iar eu româncă. Când l-am cunoscut era însurat iar eu nu speram să fim mai mult decât amici. Dar apoi am zis că aș vrea să îl vizitez și am zburat până la el. Nu am avut niciun dubiu că mă va răni sau ca era nesincer și am avut dreptate. Este o persoană pubiclă și l-am cautat pe internet. Nevasta lui a aflat de noi și l-am implorat să nu o lase ( a amenințat ca se omoară. Ea suferă de o boală numita borderline disease ceea ce o face ba foarte bună ba nebună) și eu am fost lăsată să sufăr. M-am întors în țară să îmi continui studiile iar el s-a întors la ea însă nu a putut să renunțe la al vorbi cu mine. Apoi eu am rupt legăturile cu el nevrând ca eu sa fiu cea ce rupe căsnicia. Însă el a revenit la mine și m-a vizita în România. Apoi vara înainte ca eu sa merg la ea a depus actele de divorț. Acum divorțul nu e încheiat din cauza faptului că ea nu vrea și ca judecătorul lor a fost promovat. Este a doua vara în care sunt aici acum. I-am cunoscut pe ai lui recent însă ei nu voiau sa ma cunoască datorită lucrurilor urate pe care fosta le-a spus despre mine. Într-un final le-am arătat ca sunt o femeie deșteaptă și nici de cum ce a zis ea că sunt. Acum el este plecat cu copii la părinții lui iar eu sunt acasă la ea neavând voie să merg. Fosta lui a obținut un ordin judecătoresc cum că eu nu ii pot întâlni. Acum el a cerut avocatului copiilor să îmi dea acordul să îl cunosc însă nu l-am obținut încă. Este ciudat că parcă nu vreau să îi cunosc și vreau să aud de ce face cu ei? Mă simt așa de tristă și abandonată încât nu știu ce sa fac. El este iubirea vieții mele și nu îl pot părăsi dar este foarte greu pentru mine. Sunt încă foarte tânără și ma gândesc ca astea nu sunt lucruri pe care ar trebui să le simt. Mă gândesc că bărbatul meu are 2 copiii deja și că nu va mai fi așa mare bucuria când noi vom avea unul împreună. Nimic nu se compară cu primul copil. Și recent am găsit poze în laptopul lui din perioada de după ce ne-am cunoscut și eu am plecat cu inima frântă cu ei doi și poze cu fundul ei și așa mai departe. M-au făcut să plâng și nu am putut mânca nimic. Nu i-am spus încă și nu știu dacă ar trebui să o fac dar mă macină rău de tot. Povestea este mult mai lungă de atât dar asta e o parte din esențial. Ea încearcă să îi facă viața grea și sa îl stoarcă de bani și să îi ia copiii. Eu nu știu ce vreau. El este un om atât de bun și grijulii și tandru. Nu cred să mai găsesc un așa om. Este mândru de mine când reușesc ceva, se laudă cu performanțele mele și mă susține mereu. Dar când vine vorba de copiii și să mă pună pe mine deoparte în favoarea lor am impresia că nu se gândește la ce simt eu ci doar la ei. Vă rog sfătuiți-ma cum aș putea să trec peste durerea ce mă apasă acum.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

psih.Bogdan Pîrtoacă Mpsih.Bogdan Pîrtoacă este un medic autorizat SFM (acum 6 ani)

Bună ziua! Înțeleg îngrijorările pe care le aveți. Pentru ameliorarea situației și ghidare în luarea unor decizii vă recomand să apelați la ajutorul unui psihoterapeut.
Înțeleg că în cest moment nu vă aflați în țară. Vă pot oferi o soluție în acest sens. Vă rog să mă contactați pe adresa de e-mail.
Multe gânduri bune!

Psihoterapie cognitiv-comportamentală

Disponibil pentru psihoterapie online.

Telefon: 0726328907
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: