Cum il conving sa ma ierte?

Psihologia cuplului test
Intrebare postata de Utilizator11636838051 cu 2 ani in urma

Buna seara! Numele meu este Monica si am 23 de ani. Sunt intr-o situatie foarte delicata si as avea mare nevoie de ajutor, cu un sfat, o parere, poate chiar de la un specialist. La aproximativ o luna si jumatate din momentul in care am inceput sa vorbesc cu un baiat, l-am inselat. La momentul respectiv, nu imi prezenta aproape deloc incredere si nu vedeam ceva serios, insa dupa putin timp am realizat ca baiatul chiar merita. Am facut multe impreuna, ne intelegeam perfect, ne apreciam si respectam. Cateva luni mai tarziu, el a aflat ce am facut, fiind intr o alta tara la momentul respectiv urmand sa merg si eu. Dupa o cearta destul de aprinsa, a hotarat ca totusi sa merg la el. Am stat 4 luni plecati si totul a fost perfect. Imediat cum am ajuns in tara, m a parasit invocand ca motiv ca nu pote trece peste. Are un orgoliu foarte mare si il foloseste ca scut pentru ceea ce simte si refuza sa creada ca regret ce am facut. Cu acest om, planuiam sa ne casatorim, vorbeam despre viitor, familie, copii, dar dintr-o data, s-a naruit totul. Singura mea dorinta este sa ma ierte si sa continuam ceea ce am lasat neterminat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

Daniel (acum 4 luni)

Buna Monica,

Am trecut si eu prin ceea ce i-ai facut tu acestui baiat, nu imi pare foarte dureros, eu am fost casatorit si cu copil si am patit asta(mult mai grav si timp de 2 ani). Iti pot spune ce vrea sa vada un barbat la o femie care i-a calcat stramb.
In primul rand trebuie sa intelega de ce nu e atat de grav, 2 la mana tu trebuie sa i te supui sa accepti reguli (reguli de bun simt, reguli de conduita in ideea in care tu era sa zicem deplasata si aceste regulii te-ar aduce cu piciorele pe pamant). Sa il lasi sa isi manifeste furia, poate dura un an, 3 luni ... e diferit de la barbat la barbat. Daca il iubesti il intelegi si il astepti, daca te iubeste va face eforturi sa diminueze aceste reprosuri(usor te asigur ca nu e).

Chiar mi-ar face placere sa aud ca aceste sfaturi sincere din aceeas traire au dat rezultate si in alta parte.

Mult succes si Doamne Ajuta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: