Am inselat raspuns medic

Psihologia cuplului
Intrebare postata de MembruMobileApp310765 cu 7 ani in urma

Mi-am inselat nevasta
Mi-am inselat nevasta de cateva ori dar, am dat peste o tipa care m-a terminat psihic cu modul ei de a fi, de a manip**a o persoana, zambeste tot timpul ,stie sa te faca fericit in pat. " am enumerat cateva dintre calitati doar pentru a intelege ce m-a vrajit"
Sa nu intelegeti ca nevastamea nu se pricepe in pat deoarece nu este asa, si ea imi face toate poftele cum le fac si eu
Problema este ca am refuzat sa ma mai duc la ea deoarece ma temeam de acest fapt , sa nu imi ramana in minte, cu toate astea nu o pot scoate
Eu imi iubesc nevasta, tin la ea, o respect si am inselato doar deoarece este gravida si nu putem face dragoste " pshihologic din cauza burtii mi se taie toata pofta"
Cum as putea uita de tipa asta? Cum as putea uita ceea ce am facut? Fara ai zice ei? Ea este o femeie de casa iubitoare si nu ii pot rani sentimentele zicandui .
Sper sa ma puteti ajuta cumva , va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Dr Rares Ignat MDr Rares Ignat este un medic autorizat SFM (acum 7 ani)

Infidelitatea poate fi adesea sursa unor obstacole in cuplu, inclusiv unele de natura sexuala. De obicei depasirea acestor obstacole se produce atunci cand se imbunatateste comunicarea & acceptarea nevoilor si asteptarilor fiecaruia.

Chiar daca spui ca iti iubesti partenera, a existat un motiv pentru care ai facut asta. Acest motiv poate fi explorat fie in cadrul unor sesiuni individuale de psihosexologie (in cazul in care consideri ca motivul tine mai ales de persoana ta) fie in cadrul unor sesiuni de psihoterapie de cuplu (in cazul in care crezi ca motivul tine de relatia-interactiunea-comunicarea dintre voi). In ambele cazuri, pana la urma e posibil sa ajungi tu insuti la concluzia ca detensionarea situatiei se va produce cu adevarat doar in momentul in care infidelitatea nu mai e un secret. Ce, cum si cand vei face, depinde insa 100% de tine. Un psihoterapeut profesionist nu poate sa iti spuna ce cale sa urmezi, ci doar sa te sprijine sa gasesti cea mai buna cale de a depasi tensiunile.

Dr Rares Ignat
psihoterapeut de cuplu - psihosexolog
mobil :0724 232 893
www.psihoterapiefamilie.ro
www.sex-psi.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Psihologia cuplului.

Ionica Radu (acum 7 ani)

Eu v-as recomanda sa incercati sa va puneti si in situatia sotiei - insarcinata cu mii de ganduri despre cum va fi nasterea, daca va fi sanatos copilul, va putea alapta, cum va fi relatia cu sotul dupa ce va aparea copilul, etc. Chiar credeti ca asta este vestea care ii lipseste?
Daca vreti sa-i grabiti nasterea? Da, ii spuneti. Mai degraba clarificati singur situatia a fost sau n-a fost o aventura? Va iubiti sau nu sotia? Asteptati sa vedeti cum vi se va schimba viata de cuplu dupa ce va aparea aceea minune de copil si cat de mult va va apropia de sotia dvs. Chiar va mai conta cealalta persoana?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Justmee (acum 7 ani)

Nu nu o sa ii zic niciodata deoarece stiu ca o sa fie distrugator pentru ea si pentru fetita pe care o asteptam.
Si da o iubesc , chiar si dupa 6 ani de cand impartim acelasi pat o iubesc foarte mult, cand ma ia in brate inca simt aceleasi furnicaturi ca in prima zi.
Repet ca am calcat stramb doar pentru faptul ca simtiam nevoia de placere sexuala de care nu am mai avut parte de cateva luni bune .
Acum astept sa nasca si revenim la placerile noastre, pot zice ca sunt mandru ca am zis stop la o placere pe care 99,9% din barbati nu ar fi refuzat

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr Rares Ignat MDr Rares Ignat este un medic autorizat SFM (acum 7 ani)

ati vazut ce usor ati scapat de toate tensiunile?
felicitari, o sa va fie probabil de folos si la urmatorul copil!

Dr Rares Ignat
psihoterapeut de cuplu - psihosexolog
mobil :0724 232 893
www.psihoterapiefamilie.ro
www.sex-psi.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mee (acum 7 ani)

De tensiuni nu prea am scapat dar s-au ameliorat si am inteles ceea ce vreau.
Cat despre mine....vad ca in 2 zile am si uitat cum arata tipa.. mi-au ramas in minte doar anumite imagini din timpul actului sexual.
Sunt sigur ca in maxim o saptamana uit tot si nu o sa mai fac niciodata

Va multumesc tuturor

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: