Protezare nereusita raspuns medic

Proteze
Intrebare postata de laly_foto cu 13 ani in urma

La 2radacini sus in parti mi sa pus 2pivoti peste mi sa inbracat cu 2dinti mari lungi ineststici peste mi sa pus oplaca mobila cu goluri pt cei 2dinti deja dinti se misca am renuntat la stomatolog considerca eopierdere de bani ce semai poate face ca sa salvez cei 2 dinti am 40 ani nu am bani de inplant multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Dr. Nicoleta Grosu MDr. Nicoleta Grosu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Din pacate, acesta este efectul nedorit al unei placi mobile cu crosete: mobilizeaza dintii pe care se "agata".
Daca se mai pot salva sau nu acei dinti depinde de cit de mobili sint acum, de gradul de implantare in os, de cita substanta dentara mai au prezenta, de pozitionarea lor pe arcada. Ar fi interesant de stiut care sint cauzele pt care ati pierdut ceilalti dinti: carii sau parodontopatie?
Daca se pot salva, atunci va trebui alt gen de lucrare.
Daca nu se mai pot salva, atunci veti avea parte de proteza totala.

www.drgrosu.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Proteze.

laly_foto (acum 13 ani)

mulltumesc pt raspuns!Precizez ca sint cei 2 canini laterali si sus si jos mi-am pierdut dantura prin carii cred ca e genetic ;; nu am decit radacinele ;;Daca dintii se fac mai mici nu sint mai rezistenti? ce fel de lucrare se poate face - sint o femeie frumoasa si o placa totala ma duce la depresie ''''''''Din pacate nu gasesc o modalitate mai ieftina pt un inplant !E o adevarata trauma sufleteasca ;; Sper sa gasesc o solutie si oameni deosebiti care sa ma ajute ] == DUMNEZEU TE AJUTA PRIN OAMENI== multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

flory (acum 13 ani)

draga mea trebuie sa accepti situatia eu am 43 de ani , la fel sunt o femeie frumoasa dar trec si eu prin aceeasi situatie ca si tine ..nu am bani pt implant si ar fi posibil sa fie respins sau o gresala de medic....proteza este sigura care ne mai poate ajuta din pacate , una mai delicata pe (semi) dar macar sa fie una pe care sa o nimereasca dentistul ....fi tare ca in final majoritatea tot la proteza ajung si mai e ceva ....scapi de dureri dentare care sunt cumplite si numai b de infectii....sanatate si accepta...:( este sing solutie...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Nicoleta Grosu MDr. Nicoleta Grosu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Lucrarea care se poate face va arata exact la fel cu cea pe care o aveti acum, dar modalitatea de prindere pe dinti va fi alta, mult mai protectiva pt cei 2 dinti ramasi. Asta doar in cazul in care dintii nu sint definitiv compromisi.

La fel, si proteza totala va arata exact la fel cu lucrarea pe care o aveti acum. Singura diferenta e ca ea nu se mai sprijina si pe dinti, ci doar pe gingie.

www.drgrosu.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

1dentist (acum 13 ani)

Salut...se poate face un gen de proteza pe cei doi canini, se vor pune 2 capse pe ei si o supraproteza care poate fi foarte estetica. Dumneavoastra impreuna cu medicul puteti colabora pentru a alege garnitura de dinti potrivita. Aceste proteze nu stau pe cerul gurii complet si sunt foarte comfortabile.
Multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tatiana (acum 12 ani)

nu inteleg dk am 2 dinti lipsa cum imi pune proteza ?? va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: