Probleme stare rau/voma?

Pierdere in greutate
Intrebare postata de MembruMobileApp1472819903 cu 4 luni in urma

Hello,

Pe scurt: Acum o saptamana am ajuns la spital dupa ce am vomitat de 3 ori intr-o zi, la spital mi-a fost pusa o perfuzie, mi-au spus ca am leococitele ok si analiza de sange facuta la urgente. Dupa am mai vomitat o singura data. Pe perioada asta de o saptamana mi-a mai fost rau si am mai avut stari de greata, dar nu am vomitat.
Astazi am avut o stare generala de rau si am fost la medicul de familie care mi-a transmis ca e o problema la fiere si mi-a dat un tratament de urmat + un regim de urmat(deja urmez un regim de o saptamana si am scazut in greutate 3 kg)

Am slabit 3 kg intr-o saptamana(am mancat doar regim, dar mancam mult din mancarea de regim). Ma frustreaza maxim scaderea asta in greutate.

Ma puteti ajuta, va rog, cu niste sfaturi legate de alimentatie tinand cont ca tin regim pentru fiere si nu vreau sa slabesc? Daca e posibil.
Si e normal sa slabesc 3 kg intr-o saptamana?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

SfatulMedicului (acum 4 luni)

Buna ziua,

Scaderea in greutate pe care ai experimentat-o in ultima saptamana poate fi legata de faptul ca ai urmat un regim strict si ai avut o dieta redusa in calorii.

In ceea ce priveste alimentatia, ia in considerare urmatoarele sfaturi generale:

1. Mananca portii mici si dese. Acest lucru poate ajuta la mentinerea nivelului de energie si la evitarea senzatiei de greata.
2. Fii atent la alimentele grase sau prajite, care pot afecta activitatea vezicii biliare si pot agrava simptomele. Incearca sa gatesti alimente prin metode care nu implica prajirea, cum ar fi aburirea sau coacerea.
3. Evita alimentele condimentate si picante, care pot irita sistemul digestiv si vezica biliara.
4. Fii atent la alimentele care contin multa fibra bruta si care pot provoca gaze si balonare. Inlocuieste produsele cu multe fibre, cum ar fi legumele crucifere, cu legume mai usor de digerat, cum ar fi dovleceii sau morcovii.
5. Incearca sa adaugi alimente cu proprietati antiinflamatorii in dieta, cum ar fi ghimbirul sau turmericul. Acestea pot ajuta la reducerea inflamatiei si pot ameliora simptomele.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/medicina-interna

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Diverse/starea-de-voma-varsaturile_7611

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21701698445 (acum 4 luni)

Multumesc pentru raspuns!
Este posibil sa mai slabesc in continuare, chiar daca mananc multa mancare din regim(in cantitate mare)?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11712124223 (acum 3 saptamani)

salut ai rezolvat problema? am si eu acceasi problema

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21701698445 (acum 3 saptamani)

Salut! Da, era o problema cu fierea. Am rezolvat, dar am pus foarte greu la loc kg pierdute...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11712124223 (acum 3 saptamani)

in ce mod ai rezolvat problema cu fierea ce medicamente a ti luat pt ca am luat si eu si mai degeaba …mulțumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21701698445 (acum 3 saptamani)

Tratamentul meu a fost asa: Nolpaza 20mg 1cp de 2 ori pe zi, 10 zile.
Ibutin 300mg 1cp/zi, 1 luna
Digex forte 1cp de 2 ori pe zi 14 zile
Spasmomen 40 mg 1 cp de 2 ori pe zi 10 zile.

Dar am fost la Ecografie inainte sa primesc tratamentul asta si da, mi-a mai fost si mie rau o perioada de timp si inca mai am zile in care imi este rau. Trebuie sa ai grija ft mare la ce mananci acum la inceput, iar cu timpul o sa poti manca normal.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11712124223 (acum 3 saptamani)

problema este cand beau apa si mannac mai am senzatie de greata si eu ..mananc destul de greu de la senzatie am fost la 10 de doctori degeaba merci

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11712124223 (acum 3 saptamani)

Mulțumesc mult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: