Prea grasa raspuns medic

Obezitatea
Intrebare postata de cu 14 ani in urma

Buna ziua,

Am 29 ani si sunt mamica de 2 ani. Problema este urmatoarea: am ramas cu un numar foarte mare de kilograme in plus. Mai exact, in timpul sarcinii am ajut 100 kg la 164 cm, iar acum, dupa 2 ani, am 78 kg. Ce sa fac?... sa merg la sala, la masaj. Nu as vrea nici sa raman cu un surplus enorm de piele si nici sa ajung la operatie. Va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

Medic de garda MMedic de garda este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Stimata doamna,

De obicei, obezitatea este cauzata de consumul unei cantitati de alimente mai mari decat arderile organismului. Greutatea se afla in relactie directa cu efortul fizic si sedentarismul. In afara de aceasta, cresterea in greutate apare in stres, dar si in unele boli ale glandei tiroide. Obezitatea este o maladie complexa, mecanismele biologice care duc la aparitia ei soldandu-se cu un surplus energetic, care este depozitat sub forma de tesut gras. Investigarea acestor mecanisme este necesara, astfel putandu-se explica de ce doi pacienti, care urmeaza aceeasi dieta au rezultate diferite privind scaderea in greutate, iar in acest fel se poate personaliza; procesul de slabire in greutate, pentru a obtine efecte maxime la fiecare pacient; tot prin aceasta analiza, se poate aprecia care este cea mai eficienta metoda de scadere in greutete: dieta sau efortul fizic, de fapt raspunsul fiind dieta si efortul fizic.

Daca scaderea aportului caloric are avantaje incontestabile, eficienta ei este limitata de interventia unor mecanisme adaptative ale organismului la ingestia scazuta de calorii, in timp ce exercitiul fizic nu are numai rolul unui consumator energetic, ci si de interventie in anumite procese metabolice si enzimatice, grabind arderea masei de grasime din corp. Prin slabire nu se pierd mineralele ci grasimea din corp. Pentru a aborda problema greutatii este insa necesar pe langa regim alimentar si exercitiu fizic o schimbare a stilului de viata. Dvs. va puteti evalua situatia cresterii in greutate, iar in functie de concluziile la care ajungeti, veti putea actiona imediat sau dupa consult medical si sfaturi in consecinta. Va este necesar un consult al unui medic endocrinolog si al unui medic nutritionist pentru stabilirea dietei adecvate pentru dvs. Va dorim sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Obezitatea.

Iuliduli (acum 14 ani)

Ma, femeie, tu ai inteles ceva din ce te-a aburit dna doctor in traditionala limba medicala pasareasca???? Te intreb asa... ca io am 18 ani de carte (nemedicala) la activ si nu am inteles nimic.
Bla-bla-uri medicale.
Sfatul meu practic: du-te la un nutritionist si el iti va da niste meniuri hipocalorice!!! Baga sport (desi nu ai timp, din moment ce ai copil de ingrijit) si vei slabi!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria36791 (acum 10 ani)

Pastile de slabit -
http://track.buythermacuts.ro/product/ThermaCuts/?uid=2484&sid=746&pid=115&bid=adc***aec
Am inceput sa iau Thermacuts acum 2 luni de zile, si am slabit deja 16 kilograme.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuliduli (acum 14 ani)

DNA doctor!!!
CAND adresati un sfat medical unui medic, puteti sa ii vorbiti pasareste, va va intelege, dar cand dati un sfat medical unui om de rand, sa aveti in vedere faptul ca ala nu a studiat medicina, n-are habar de notiuni gen: "interventia unor mecanisme adaptative ale organismului", "procese metabolice si enzimatice", sau "mecanismele biologice care duc la aparitia ei soldandu-se cu un surplus energetic"...

Apropo, ce vreti sa spuneti pacientei cu: "Dvs. va puteti evalua situatia cresterii in greutate, iar in functie de concluziile la care ajungeti, veti putea actiona imediat sau dupa consult medical si sfaturi in consecinta."????? Sa mor de inteleg, desi am ceva cunostinte medicale la activ si principiul logic in cap ca, daca ma doare, ceva s-a intamplat cu corpul meu si caut raspunsul de una singura pana sa ajung la medic!!!! Femeia a scris clar: are 78 kg la 1,64m. Biata de ea ce sa inteleaga din ce i-ati spus dvs.????

DACA ADRESATI SFATURI OAMENILOR DE RAND, VORBITI PE INTELESUL LOR, IN CAZ CA DORITI SA LE FITI DE FOLOS!!!

P.S. Eu am slabit 20 kg (acum am 1,79/75kg) urmand sfaturile dr. Mihaela Bilic, "Traiesc, deci ma abtin", care m-a invatat tot ce trebuie sa stiu despre corpul meu si alimente. Ma pot duce acum si in Patagonia, stiu ce si cum sa mananc, iar eu nu ma voi mai ingrasa niciodata! Analizele sunt 100% OK!!! Acea carte mi-a intrat in suflet! A meritat sa dau 50 ron pe ea!!! Face chiar mai mult!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

diana_elena (acum 14 ani)

parerea mea este ca trebuie mergi mai intai la un nutritionist care sa-ti stabileasca un regim special pt tine , care sa nu iti afecteze sanatatea. trebuie miscare , asta e clar, sedentarismul nu te ajuta si nici nu e sanatos. bineinteles poti incerca si masajul, dar completat de un regim corespunzator si repet miscare. acestea trei te vor ajuta sa slabesti si nici sa nu-ti ramana exces de piele. iti spun asta pentru ca am trecut prin asta, am fost grasa si la fel am procedat.acum pot sa ma laud ca am un corp de invidiat, lasand modestia la o parte.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

chik_ (acum 14 ani)

mai luliduli doamna doctor a explicat exact "ce trebuie" si "cum trebuie"..ce ai inteles tu e alta problema..cum sa iti explice pe intelesul tau??concluzia era ca gabriela trebuie sa se prezinte la un nutritionist sau un endocrinolog..si stie ce spune crede-ma..nu mi s-a parut deloc pasareasca..dar na...aici fiecare cu pasarelele lui!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mhmhmhm (acum 13 ani)

oioioioohj

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina (acum 13 ani)

f putin

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

eu_eu (acum 12 ani)

NU MAI MANCA! simplu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: