Obezitate? raspuns medic

Obezitatea Boala Fabry
Intrebare postata de florin3ll21 cu 13 ani in urma

Buna!Am 18 ani,1,71 inaltime,si am 80 de kg...de 3-4 luni de zzile ma ingras pe zi ce trece,am fost la medic sa vad daca am probleme cu tiroida si nu am,nu stiu ce sa ma mai fac,ma ingras foarte repede desi nu prea mananc mai nimic,si dupa cum am spus mai sus asta doar de vreo 3-4 luni...am luat si capsula de slabit,am slabit intr-o luna 7 kg,iar intr-o saptamana am 9 kg...eu nu stiu ce sa ma mai fac,mai ales ca anul acesta dau si bacul si trebuie sa ne facem tabloul scolar in aprilie!Va rog din toata inima mea sa ma ajutati,pentru ca arat groaznic,si pun pe mine pana 5 kg intr-o luna! Multumesc...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

Iuli (acum 13 ani)

Cate kilograme aveai acum 6 luni?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florin3ll21 (acum 13 ani)

Aveam cam 62 de kg,ssi de atunci tot pun pe mine,mai slabesc,dar foarte putin,in schimb pun foarte mult...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Cred ca te-a cam dat peste cap si capsula de slabit dar trebuie sa depistezi ce a declansat ingrasarea. Poate un medicament pe care l-ai luat, poate este tot o dereglare hormonala dar nu tiroidiana. Poate fi o tumora (dar sa nu intelegi cancer, astfel de tumori sunt in general benigne) pe o glanda sau ceva. Mergi la un consult serios si eventual apeleaza si la un nutritionist. Nu e normal sa nu mananci mai nimic. In alta ordine de idei, odihna este f importanata si mnacarea sanatoasa, dar neaparat miscare!!! Mergi la sala. Dar nu uita de un consult serios. 20 kg in 6 luni arata clar o problema de sanatate.

Sanatate!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florin3ll21 (acum 13 ani)

ok,mersi mult de sfat,am sa il iau in considerare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lenuta (acum 13 ani)

buna am 39 ani si 1.65 inaltime 92 kg nu stiu daca pot sa mai slabesc vrodata ca tot am incercat si rezultate 0 ma ajuta cineva

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Enculescu Dan-Anton MDr. Enculescu Dan-Anton este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

ce trebuie sa facem ca sa ne mentinem greutatea dupa un regim de slabit sever
este usor sa slabesti rapid dar la fel de usor te poti si reingrasa daca nu mananci sanatos dupa ce ai slabit.De aceea pentru a nu lua la loc KG pierdute este necesar sa respecti 5 reguli de baza
1)mers pe jos minim 20 minute/zi si eventual urcate 3 etaje pe scari de ori cate ori este posibil
2)sa mancam legume ce contin mai putin de 5% glucide zilnic minim 800 gr/zi
3)sa mancam zilnic 3 mese principale si minim 1 gustare maxim 3 gustari/zi
4)sa evitam consumul de alimente grase sau dulci combinate la maxim o data/sapt si atunci cand aceste alimente de pe lista interzisa sunt consumate sa nu fie consumate in cantitati nelimitate(nu trebuie sa mancam doar ce ne place ca sa fim sanatosi si trebuie sa avem si o frana in momentul in care am depasit o cantitate decenta din alimentele care ingrasa.Iar daca am facut un abuz de aceste alimente o data ,nu trebuie sa mai cumparam acel aliment cel putin 3 luni de zile pt ca exista o mare probabilitate ca si a doua oara sa recidivam si sa mancam de placere )
Un exemplu de cum am putea manca alimente grase (ex carne grasa sau branzeturi cu >30% grasime ) fara sa ne ingrasam ar fi ca la masa respectiva sa nu avem glucide decat din legume si eventual maxim o felie de paine neagra sau de mamaliga.
La fel daca vrem sa mancam ceva dulce in cantitati rezonabile(ex patiserie sau cofetarie) fara sa depunem aceste glucide sub forma de grasime ar trebui sa fie consumate fara alte glucide la masa respectiva (fara paine,cartofi,orez,paste,mazare,fasole,porumb,mamaliga) cu exceptia legumelor verzi care sunt eventual permise si fara alte lipide(grasimi) adaugate la masa respectiva adica carnea sa fie foarte sp***a si sa nu adaugam ulei la legume.
Pentru a realiza ca acele alimente grase sau dulci pe care o sa le enumar mai jos sunt nocive pt sanatate si trebuiesc consumate ocazional (maxim o data /sapt) pt a ne mentine greutatea optima este necesar sa intelegem ca obezitatea este o boala care scurteaza mult viata .
Alimentele bogate in lipide sau glucide sunt urmatoarele:

Carne grasa (porc,oaie,miel,gasca,rata) .Orice tip de carne prajita in ulei sau untura

Omleta cu unt sau ulei sau oua prajite

Mezeluri grase(salamuri,carnati)exceptie sunca de praga sau muschi file

Organe (creier,ficat,momite,rinichi)

Costita,kaiser,piept ardelenesc,sunca taraneasca,jambon

Peste gras(pangasius,morun,nisetru,crap de crescatorie,somn,somon,scrumbie)

Icre

Conserve de carne si peste(exceptie conserva de ton in suc propriu)

Lapte integral,lapte condensat,lapte praf,sana sau iaurt cu >2% grasime

Branzeturi fermentate :telemea de oaie,capra,bivolita,cascaval,branza topita,branza de burduf,swaiter

Nu mai mult de 2 oua/sapt

Seu,untura,slanina,grasime de pasare,jumari

Maioneza si smantana

Supe sau ciorbe grase

Salate cu maioneza sau smantana

Cartofi prajiti

Frisca

Creme pe baza de unt si smantana

Fructe dulci:pere,prune,pepene galben,banane,struguri,mango,rodii,papaia

Stafide,curmale,smochine,poame

Zahar si produse zaharoase:bomboane de ciocolata,caramele,ciocolata,gem,dulceata,marmelada,miere,rahat,halva,nuga,serbet

Produse de cofetarie si patiserie:tort,prajituri,inghetata,pateuri,placinte cu carne sau branza,gogosi

Sucuri,siropuri,bauturi din ciocolata

Bauturi alcoolice dulci sau bere

Fructe oleaginoase(permise maxim 30 gr/zi crude):nuci,migdale,alune,arahide,kaju,nuca de cocos ,masline
5)Sa ne cantarim minim de 2 ori pe luna sau la cel mai mic semn ca am luat 1-2 Kg in greutate si sa luam atitudine imediat( sa eliminam temporar alimentele de pe lista de mai sus si sa crestem efortul fizic zilnic imediat dupa mese)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Obezitatea.

florin3ll21 (acum 13 ani)

Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: