Suplimente pentru menopauza?

Menopauza
Intrebare postata de llorellay cu 2 luni in urma

Buna ziua. Am 48 de ani si de un an am intrat in perimenopauza de 1 an, in curand menopauza cred, pt ca ciclurile vin tot mai ra si foarte foarte putin. Medicul meu nu mi-a recomandat hormoni pt ca, spune el "fac bine pe o parte dar strica pe alta". Oricum i-as fi refuzat. Am luat timp de 6 luni Female Hormone de la Secom si a fost destul de suportabil....bufeuri, stari anxioase, insomnii, tot tacamul. Nu stiu cat timp pot lua aceste pastile si daca ar fi sa le inlocuiesc, nu stiu cu ce. Poate ma puteti ajuta cu un sfat. Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului (acum 2 luni)

Buna ziua,

Suplimentele naturale pot fi o solutie in cazul dumneavoastra, deoarece nu prezinta riscurile asociate cu terapia hormonala. Exista o varietate de plante si remedii naturale care pot ameliora simptomele menopauzei. Plantele cum ar fi trifoiul rosu, sofranul si macul rosu sunt cunoscute pentru proprietatile lor de echilibrare a hormonilor.

Cimicifuga (sau Actaea racemosa), o planta originara din America de Nord, este la fel de eficienta ca si estrogenul in tratarea bufeurilor si a altor simptome ale menopauzei. Vitex Agnus Castus, cunoscut si sub numele de piperul calugarului, poate ajuta la echilibrarea rapida a hormonilor, in special la femeile care trec prin menopauza.

De asemenea, stratificarea coroanei imperiale (Rhodiola Rosea) poate reduce simptomele de stress psihic si poate imbunatati somnul.

Sunt medici care recomanda ca femeillor sa ia in considerare suplimente precum Vitamina D si calciu pentru sanatatea osoasa in timpul perimenopauzei si menopauzei.

Totusi, este important sa discutati cu medicul inainte de a incepe orice fel de regim de suplimente, deoarece pot interactiona cu alte medicamente pe care le luati sau pot avea efecte secundare neasteptate. Pana la discutia cu medicul referitor la aceste suplimente naturale v-ar putea ajuta sa tineti un jurnal al simptomelor pentru a determina care simptome sunt cele mai problematice si pentru a urmari orice schimbari pe care le observati in starea dumneavoastra generala de sanatate.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Informatii despre suplimente recomandate in menopauza, gasiti aici: https://sfatulmedicului.ro/index.php?module=DictionarePrezentare&action=suplimente_search&search_supliment_name=&search_category_id=-1&search_afectiune_id=275&search_producator_id=-1&cauta=1

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Menopauza/menopauza-simptome-substitutie-hormonala-tratament-alternativ_1007
sfatulmedicului.ro/Menopauza/cum-sa-va-protejati-oasele-inainte-si-dupa-menopauza_14272
sfatulmedicului.ro/Menopauza/cum-sa-tratati-simptomele-menopauzei-fara-substitutie-hormonala_12200

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

llorellay (acum 2 luni)

Multumesc mult!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: