Suspect colagenoza raspuns medic

Lupus Hypophosphatasia Colagenoza reactiva
Intrebare postata de NICOLAE51 cu 12 ani in urma

Stimate d-le doctor,

Ma adresez dvs. in speranta ca voi reusi sa dau de capat unor probleme de sanatate care au aparut de 5 luni. Voi prezenta pe scurt problema mea pentru care am fost la o gramada de medici si nu au reusit sa imi puna un diagnostic: in urma cu 5 luni am simtit brusc o durere si o oboseala puternica in gamba stanga cand stateam in picioare si o senzatie de ameteala cu dezechilibru. La mers se ameliora, dar la statul in picioare parca nu ma tinea gamba stanga. Dupa acest episod, oboseala in muschiul gambei si dezechilibrul au inceput sa se amelioreze in cateva saptamani dar au aparut dureri in ambele gambe si coapse, ca o febra musculara. Am facut cateva analize recomandate de medicul de familie care au iesit bune. Am luat Midocalm, xanax in urma consultatii unui neurolog care a zis ca ar fi de la stres. Simptomele nu au disparut ci au evoluat, au inceput durerile musculare sa urce de jos in sus si au cuprins si muchii de la brate, umar(mai putin antebrate unde am simtit o perioada doar o stare de contractura musculara). Si caracterul durerii a evoluat: in repaos durerea e ca o arsura iar la efort durerea e asemanatoare cu febra musculara. Am fost in Iasi la reumatologie, m-au suspectat de colagenoza si am facut urmatoarele analize in urma cu o luna si jumatate:
1. LDH - 303 (normal: 240-480 U/L)
2. Creatinkinaza - 154 (normal: 0-170 U/L)
3. Anticorpi AND-dublu catenari - negativ
4. Anticorpi ANA - auto: 7,38 (negativ

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (12)

NICOLAE51 (acum 12 ani)

5. Factor reumatoid: 10UI/mL (0-23 UI/mL)
6. Anti Hbs, HCV - negative;
7. Anti U1-RNP, cei de la laborator mi-au facut Anti U1-70RNP: 6,8 AU/ml (negativ

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

NICOLAE51 (acum 12 ani)

De la reumato Iasi mi-au zis sa iau Thiogamma o luna , am luat dar fara rezultat.
Am citit pe net despre colagenoze, polimiozite, fibromialgie si nu stiu unde sa ma duc sa obtin un diagnostic corect. E posibil sa fie vreo colagenoza?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela22120678 (acum 12 ani)

Pai analizele sunt destul de bune, nu pare sa fie o colagenoza. Polimiozita nu e, pt ca in aceasta boala creste f mult creatinkinaza (CK). Ar putea fi totusi o fibromialgie, diagnostic care se stabileste destul de greu si mai mult prin excludere, este si o boala rara... Iar tratamentul este simptomatic.
Poate ar fi bine sa faceti totusi o electromiografie si sa va vada un neurolog, daac tot ati fost la Iasi...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

ar fi bine sa fiti evaluat si de un medic neurolog pentru a depista eventuale deficite senzitive sau motorii ale nervului sciatic si ramurilor sale. de asemenea se poate indica efectuarea unei electromiograme pentru membrele inferioare. au fost modificate alte analize?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Lupus.

NICOLAE51 (acum 12 ani)

Am fost la 2 neurologi si nu mi-au gasit nimic la consultatie, au pus-o pe seama stresului, sistem nervos, etc.
Am repetat zilele astea cateva analize si a iesit creatinina cam mare(1,37 iar valorile normale erau de 0,7-1,3) iar fosfataza alcalina care mai demult era un pic peste limita acum e normala. CK a iesit acum 97, e bine dar am citit pe net cateva articole in limba engleza(http://neuromuscular.wustl.edu/antibody/infmyop.htm) ca exista si o miopatie autoimuna in care CK e bun dar creste aldolaza. Am sa fac si aldolaza sa vad care e nivelul si revin.
Va multumesc pt sfaturi si astept in continuare pareri.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

NIky (acum 12 ani)

Boala de care vorbiti este boala Lyme, boala cu 100 de fete care este detectata mai greu pentru ca este o boala ascunsa. Synevo face teste Lyme in Germania, asa ca ar trebui facut testul neaparat, in timp apar multe simptome iar creerul este afectat ca dealtfel si pielea . Tratamentul eficace este numai cel cu antibiotice intravenoase de lunga durata.RMN .creer arata boala Lyme si deminilizare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vis-a-vis de colagenoza (acum 10 ani)

Colagenozele sunt intradevar boli cu 1000 de fete, diagnosticarea acestora durand de cele mai multe ori ani de zile. Si medicii, din pacate 99% dintre acestia nu sunt capabili sa reface puzzle-ul vis-à-vis de manifestarile acesteia, complicatii, simptome, etc ....... toti vor "trata" aceste manifestari individual ....... din neputinta; din pacate exsita mai multi absolventi de medicina decat medici adevarati. Cei diagnosticati cu aceste colagenoze, bagati pe tratament cu cortizon si antimalarice ajung sa se omogenizeze vis-à-vis de simptome iar complicatiile ce se nasc vor fi comune, nu din cause bolilor (oarecum diferite) ci din cauza tratamentului comun. As putea spune ca sufar de colagenoza dar acum pot spune ca sunt in posesia ei :-), pana sa stiu ce am eram eu in posesia ei :-), fara sa exagerez cred ca am mers la peste 50-60 de medici cu diferite specializari asta si datorita problemelor ce apareau. Boala capata foarte multe valente, are un ciclu al ei si pare ca stie ce vrea. Cauza acestor colagenoze nu este una necunoscuta, printre principalele cauze as aminti: un soc emotional puternic, o frica puternica, persistenta, expunerea la diferite substante chimice ....... si nu in ultimul rand o incompatibilitate genetica intre parinti; aici chiar si incompatibilitatea de grupa si RH (nu in toate cazurile si nefiind o regula) poate da nastere la aceste manifestari "de neexplicat" inca din copilarie sau de la varsta pubertatii. Un om informat face cat 2, este "o boala" cu care se poate trai atata timp cat stim ce avem, stim ce avem de facut si CREDEM cu tarie ca ne putem intoarce la matricia nostra initiala, care este starea de bine, de fericire. Colagenoza poate exista chiar si cu toate analizele specific negative, intr-o perioada de remisie ...... dar nu numai. Marea mea satisfactie este ca acum sunt bine, voi fi si mai bine ............ iar diagnosticul mi l-am pus singur :-) ....... un medic specialist l-a confirmat doar ulterior :-) .........Sfaturi: regim vegetarian, doar dulciuri naturale, ceaiuri depurative, homeopatia, odihna, Credinta in Dumnezeu, si reevaluarea valorilor/motivelor care ne guverneaza viata. Sanatate tuturor

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria-mirela81135 (acum 7 ani)

Buna ziua , am gasit articolul si raspunsul si chiar daca a trecut multa vreme de la publicare , as vrea sa iau legatura cu dumnevoastra . Am deja 2 ani de cand merg din doctori in doctori , fara rezultate . Am facut multe analize , toate ies bune , dar eu simt ca ceva nu este in regula cu mine. Pielea s-a modificat la textura si culoare ,incepand cu fata si continuand rapid pe brate , spate , piept, si-a piedut total elasticitatea ,eu vad si o modificare a maxilarului, durerile si " curentii " musculari sunt acum aproape in tot corpul , dureri articulare , uscaciunea gurii, a ochilor , a mucoaselor si multe altele . Nu stiu unde sa mai merg , ce analize sa fac . La deramtologie am primit diagnosticul Sclerodermie , dar nu s-a confirmat in analize , spunand ca pot trece ani de la declansare pana iese in sange si sa nu iau nimic momentan . La neurologie , ca ar putea fi miastenia gravis sau colagenoza mixta , dar iar nu s-a confirmat . Nu pot sta asa , eu simt cum sanatatea mea se degradeaza , sunt din ce in ce mai rau , sa nu iau tratament cred ca fac si mai rau . Unde imi recomandati sa merg , un medic care sa cunoasca bine aceste boli . Multumesc !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11531467083 (acum 5 ani)

Buna ziua,mă puteți ajuta va rog cu ceva informații,mă chinui cu soția mea de vreo doi ani de zile prin spitale și medici cum a-ti spus și dvs. și abia acum doi medici s-au pus acord a fi Colagenoză,am nevoie de câteva informații esențiale sa nu mai bajabi in întuneric,doar cine trece prin asta știe despre ce vorbesc,a-și vrea sa putem lua legătura cu dvs dacă se poate?!eu la vas adresa mea de email voica.adr@ adresa_web_filtrata ! mulțumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1500026400 (acum 5 ani)

Buna ziua,
Pentru tratarea colagenozei (adica distrugerea ei) se foloseste L-Lysine adica aminoacidul lizina. Acesta distruge acest proces si astfel muschii, cartilajele si oasele nu se mai degradeaza. Odata indepartata aceasta cauza a problemelor este necesar sa folositi un colagen de calitate pentru a reface colagenul afectat de colagenoza. Cel mai bun colagen pe care il cunosc in acest sens este Genacol. El este mai eficient datorita faptului ca molecula de colagen a fost mult micsorata si astfel se absoarbe foarte bine in organism. Daca colagenoza a afectat organismul pentru mult timp, este bine sa mai folositi in paralel: vit K2, vitamina D3, calciu, ulei de peste si alifie cu arnica pe articulatiile afectate de artroza. Aceste informatii le am de la un terapeut foarte bun din Pitesti care trateaza oameni cu probleme f grave pe banda rulanta. Eficienta substantelor pe care le-am scris mai sus le gasiti si pe internet daca le cautati.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21534396809 (acum 5 ani)

Buna ziua, m-ati putea ajuta cu mai multe informatii legate de aceasta boala? Adresa de mail gabriela_iurascu@ adresa_web_filtrata . Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21549891564 (acum 5 ani)

Va rog din suflet sa-mi scrieti numele d-lui doctor din Pitesti. am mare nevoie. Va multumesc mult!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: