Lupus sau Lyme?!

Lupus Pericardita infectioasa Boala lyme Artrita Colita pseudomembranoasa
Intrebare postata de anne-christine cu 10 ani in urma

Buna ziua! Ma numesc Mihaela si am o dilema la care intr-o zi sper sa am un raspuns.
Pana in decembrie anul trecut stiam ca sufar de boala Lyme,dar in decembrie am facut pericardita,pleurezie,febra...si dupa foarte multe investigatii,am fost diagnosticata cu LES,desi la biopsia musculara a iesit Fasceita eozinofilica,iar la cea de colon Colita Pseudomembranoasa fara infectie cu clostridium...Ultimele teste de Lyme au fost facute inainte de a face pericardita,in septembrie,iar dupa aceea nu s-au mai putut reface deoarece din decembrie iau cortizon si testele ar iesi negative. Nu stiu ce sa mai inteleg,deoarece sunt medici care imi spun ca este un LES indus de Lyme(in cel mai bun caz),deoarece borellia modifica structura celulelor pentru a se apara,iar alti medici care imi spun ca sigur este o boala de colagen,dar ca este posibil sa nu fie LES,deoarece anticorpii antinucleari .ies negativi mereu. Eu de cand iau cortizon,m-am ales cu o durere mai mare de stomac,dar simptomele au inceput sa se amelioreze putin de cand fac metrotrexat si kinetoterapie. Ma puteti ajuta? Ma puteti indruma ce sa fac ca sa aflu ce am?!Deja au reinceput sa apara durerile de cap,greata,sensibilitatea la zgomot,gatul uscat....simptome care le aveam inainte de a face tratamentul cu antibiotice pt lyme. VA MULTUMESC!! O zi deosebita!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

[email protected] (acum 7 ani)

Buna Mihaela,

Incearca sa faci testele Elispot, care se fac la Armin Labs sau BCA in Germania.
In Romania, se pot recolta la http://www.lymediagnostic.ro/
Daca ai intrebari poti sa ma contactezi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: