Nevi pigmentari atipici?

Leziune dermatologica
Intrebare postata de Utilizator11611575068 cu o luna in urma

Am niste alunite de foarte mult timp, am fost azi impreuna cu medicul care imi monitorizeaza alunitele de vreo 2 ani sa facem si o videodermatoscopie, fotofinder. Din cei 4 nevi cel mai mic a avut scor 0,33 si cel mai mare scor a fost 0,69. Doctorul mi a zis sa le vedem la 6 luni permanent. Si in cazul in care raman inarcinata la 3 luni. Eu am citit pe net diverse chestii care chiar m au panicat si nu inteleg de ce nu doctorul nu mi a recomandat indepartarea lor? Mi a zis ca daca vreau le putem indeparta dar la fel de bine le putem supraveghea. Cel mai probabil saptamana viitoare o sa vorbesc cu dansul sa incepem indepartarea lor incepand cu cea mai mare. Dar totusi nu este un scor mare? Nici nu stiu care este maximul...doar din ce am citit pe net m am panicat si mai tare. Ciudat ca in urma consultatiei mi a zis ca este ok si momentan nu reprezinta nici un risc..Sunt in dubii. S a mai confruntat cineva cu nevi pigmentari? Diverse scoruri? Multumesc anticipat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum o luna)

Buna ziua,

Nevoii pigmentari atipici, cunoscuti si ca "alunite atipice", pot varia in dimensiune, forma, culoare si textura. Majoritatea oamenilor au cateva alunite atipice, iar acestea sunt de obicei inofensive. Cu toate acestea, persoanele cu un numar ridicat de nevi atipici pot avea un risc crescut de a dezvolta melanom, o forma de cancer de piele.

Scorul pe care l-ai mentionat se refera probabil la sistemul de scor ABCDE al alunitelor, unde fiecare litera reprezinta un aspect diferit al alunitei - Asimetrie, Margini neregulate (Borders), Culoare neuniforma (Color), Diametru si Evolutie (Evolution).
Scorul maxim pentru fiecare criteriu este de 2, deci un scor total maxim ar fi de 10. Scorul tau pare sa fie destul de mic, ceea ce probabil este motivul pentru care medicul tau a recomandat supraveghere in loc de indepartare. Indepartarea poate fi recomandata pentru alunite cu un scor mai mare sau care se modifica in timp.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Alunite--negi-si-keratoze/nevii-nevocelulari-alunitele_1398

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: