Cauta afectiune/simptom/conditie medicala
Cere sfatul medicului
Cere sfatul
medicului

Simptome de intoxicare?

Intoxicatii
Intrebare postata de Utilizator11714470518 cu 2 saptamani in urma

Buna! Astăzi se fac fix 2 săptămâni de când am folosit un pistol de vopsit pentru a vopsi, am folosit mască de vopsit doar ca nu cred ca și-a făcut întocmai datoria ca aveam urme de vopsea pe lângă nas, în ziua aceea n am avut nimic doar de a doua zi a început să am o senzație ciudată în care nu mă puteam concentra și să gândesc limpede, mi-am făcut analize de sange și urină totul e perfect, la o săptămână am fost la neurolog mi-a verificat senzorii de orientare dacă pot spune așa și a spus ca nu pare nimic în neregulă, credeți ca ar fi necesar să continui investigarea? Astăzi după fix 2 săptămâni mai am aceleași simptome ca prima oară doar ca mai ușoare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum 2 saptamani)

Buna ziua,

Simptomele de intoxicare depind de substanta cu care a avut loc contactul, dar pot include stari de rau, greata, voma, dureri de cap, ameteala, confuzie sau dificultate de concentrare. In cazul tau, se pare ca ai avut o expunere la substante chimice din vopsea. Chiar daca ati folosit o masca de vopsit, este posibil ca aceasta sa nu fi fost suficient de eficienta.

Faptul ca simtiti ca nu va puteti concentra si nu puteti gandi limpede ar putea fi semne ale unei intoxicatii. Cu toate acestea, este important sa mentionam ca aceste simptome pot fi cauzate si de alte probleme de sanatate, inclusiv stres, anxietate sau alte afectiuni medicale.

Daca toate testele de sange si urina sunt normale, si un neurolog a confirmat ca nu exista probleme, este posibil ca simptomele sa fie cauzate de altceva. Totusi, daca simptomele persista, este intotdeauna o idee buna sa continui investigarea.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/medicina-generala

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Intoxicatii/intoxicatia-cu-substante-chimice-nemedicamentoase-insecticide-metanol-et_1193

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: