Cauta afectiune/simptom/conditie medicala
Cere sfatul medicului
Cere sfatul
medicului

Rezolvări slăbire pentru cardiaci?

Pierdere in greutate
Intrebare postata de Utilizator11709903312 cu 3 saptamani in urma

Buna ziua!
Mama mea suferă de tiroida hashimoto, cardiopatie ischemica și ia tratament și pt colesterol, acesta fiind foarte mare cu risc înalt de avc , infarct. Problema care o demoralizează mult este ca nu reușește să slăbească , a ținut regim alimentar, post intermitent, merge pe jos deși obosește foarte tare. Ce soluții medicale ar fi pentru ea? O afectează și psihic problemele cu greutatea, e tot mai retrasă. În situații cu astfel de probleme de sănătate, exista tratament medicamentos (desigur la recomandarea unui medic) care sa nu îi pună viața in pericol? Se fac internari pentru așa ceva în clinici din Romania?
Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum 3 saptamani)

Buna ziua,

In cazul mamei dv., exista mai multe aspecte de luat in considerare. Intai de toate, trebuie mentionat ca orice tratament pentru slabire trebuie sa tina cont de problemele medicale existente, in cazul de fata tirodita hashimoto, cardiopatia ischemica si colesterolul marit.

Dieta si exercitiile fizice sunt adesea cele mai eficiente metode de slabire si de imbunatatire a starii generale de sanatate, dar daca mama dv. a incercat deja aceste metode si nu a observat rezultate, s-ar putea sa fie necesar un alt tip de interventie.

Unele medicamente prescrise pentru tratarea unor probleme de sanatate, inclusiv tirodita hashimoto si cardiopatia ischemica, pot avea efecte secundare, cum ar fi cresterea in greutate. Daca este posibil, ar trebui sa discutati cu medicul despre posibilitatea de a face ajustari la tratamentele actuale, pentru a vedea daca acestea contribuie la dificultatea de a pierde in greutate.

In privinta tratamentelor medicamentoase specifice pentru pierderea in greutate care sunt sigure pentru pacientii cu boli cardiovasculare, este posibil sa existe optiuni, dar acestea ar trebui discutate cu un medic. Este clar ca orice medicament care ar putea fi folosit trebuie sa fie sigur pt un cardiac.

Despre internarile pentru astfel de probleme, nu sunt sigur daca exista in Romania clinici specializate care sa asigure astfel de servicii. Totusi, consultarea cu un nutritionist sau cu un medic endocrinolog ar putea fi de ajutor in stabilirea unui plan de igiena alimentara si de ingrijire medicala.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/nutritie, https://www.clickmed.ro/medic/endocrinologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Sanatate-prin-sport/dieta-versus-exercitii-fizice_8354
sfatulmedicului.ro/Colesterolul-si-trigliceridele/hipercolesterolemia-o-dieta-sanatoasa-pentru-inima_173
sfatulmedicului.ro/Diete-de-slabit/dieta-sacred-heart_7173

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: