Cauta afectiune/simptom/conditie medicala
Cere sfatul medicului
Cere sfatul
medicului

Pubertate precoce? Ce trebuie sa fac ?

Pubertate precoce
Intrebare postata de MembruMobileApp1517952116 cu 2 saptamani in urma

Buna,va rog sa ma ajutati,am facut programari peste tot la Cluj si am fost trimisa de la un doctor la altul ca nu este de competenta lor. Fetita activa,sport,majorete are peste 140 cm 34 kg. Medicul de familie are o bănuială ca se formeaza sanul si mameloanele. Are par pubian crescut. O deranjeaza si nu intelege ce se intampla,eu tot incerc sa ii explic ca asta se intampla la fetele care cresc si se dezvolta dar sunt si eu speriata la randul meu pentru ca totusi are 8 ani. Sa ma astept la10 sa aiba menstruație!? Unde sa mergem la Cluj Napoca? Dar sa fie la sigur mai ales daca trebuie sa platim toate .multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum 2 saptamani)

Buna ziua,

In primul rand, este important sa ramaneti calma si sa incercati sa ii explicati fetitei, pe cat posibil, ce i se intampla. Spuneti-i ca corpul ei incepe procesul de a deveni unul de femeie, dar ca acest lucru are loc cu diferite viteze pentru fiecare persoana.

Este normal sa se simta confuza sau ingrijorata, dar trebuie sa stie ca fiecare femeie trece prin aceasta schimbare la un moment dat.

Este posibil ca fetita dvs. sa aiba pubertate precoce, care este definita ca incepand inainte de 8 ani la fete. Aceasta poate fi cauzata de anumiti factori, cum ar fi alimentatia, anumite conditii medicale sau factori genetici. Cu toate acestea, este important sa va consultati cu un medic specialist pentru a obtine un diagnostic precis si eventuale solutii.

Fetita dvs. va avea nevoie de teste hormonale, cum ar fi nivelurile de hormoni sexuali, pentru a confirma daca are pubertate precoce. Este important sa lucrati cu un medic pediatru sau un endocrinolog pediatru care este familiarizat cu aceasta conditie si care este capabil sa va ofere consiliere si tratament adecvat.

Pe baza simptomelor pe care le-ati descris, poate fi util sa discutati cu medicul despre posibilitatea de a incepe un tratament pentru a incetini sau opri progresia pubertatii, in functie de ceea ce este cel mai bine pentru sanatatea fetitei dvs.

In orice caz, va recomandam sa incercati sa mentineti o atitudine pozitiva si sa o incurajati pe fetita dvs. sa discute despre sentimentele ei. Acest lucru poate fi o experienta dificila pentru ea, dar cu sustinere si intelegere, va putea trece prin aceasta perioada cu incredere.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/pediatrie sau https://www.clickmed.ro/medic/endocrinologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Cresterea-si-dezvoltarea-copiilor/pubertatea-precoce-cum-o-identificam-la-timp_19122
sfatulmedicului.ro/Cresterea-si-dezvoltarea-copiilor/ingrijorari-legate-de-pubertatea-precoce_14895
sfatulmedicului.ro/Cresterea-si-dezvoltarea-copiilor/pubertatea-precoce_12441
sfatulmedicului.ro/Alimentatia-sanatoasa/legatura-dintre-hormonii-alimentari-din-carnea-de-pui-si-pubertatea-prec_17738

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: