Cauta afectiune/simptom/conditie medicala
Cere sfatul medicului
Cere sfatul
medicului

Cumva risc de avort spontan?

Avort spontan
Intrebare postata de Utilizator11714468149 cu 2 saptamani in urma

Buna ziua, 23 F
Nu as fi pus intrebarea aceasta online daca aveam posibilitatea sa merg la o consultatie ginecologica, mai ales ca nu sunt in tara iar in tara care ma aflu nu am inca asigurarea facuta fiind complet predispusa la
Plata totala ,unde serviciile de aici sunt in jurul a 400 de euro iar momentan nu imi permit,dar ma macina de cateva zile aceasta intrebare, cumva risc la un avort spontan? Istoricul meu privind de ovare a fost unul negativ, toata viata mea am avut ciclu neregulat iar la radiografii imi zicea dr. Ginecolog ca aveam ovarele marite. Am pierdut 2 sarcini intrauterine oprite din evoluție prin avort spontan complet. Iar acum am ramas din nou însărcinată. Chestia e ca eu pana sa aflu de 3-4 zile ca sunt însărcinată am consumat timp de 3 luni pastile de slăbit pentru a putea reuși sa scap de PCOS ce il tot aveam de ani de zile.Am 4 saptamâni de sarcina si am următoarele simptome: dureri continue+ presiune in zonă pelviana, mai ales seara atunci se accentuează, greturi, lipsa de apetit, nu am sanii sensibili, sunt obosită mai des, nu urinez des(in jur 3 ori pe zi) ,ocazional am si dureri in zona lombară ușoare. Cel mai deranjant simptom sunt crampele pelviene care nu imi mai dau pace de 3-4 zile. Am
Observat ieri la mictiune ca secretam o secreție transparenta si gelatinoasa( doar atunci am vazut fiind o singura data). Ma puteti ajuta va rog cu un raspuns daca credeti ca risc din nou la un avort spontan? Vreau sa stiu gravitatea situației si ce se intampla cu mine. Sunt constienta ca un răspuns sigur il primesc la vizita unui doctor, dar ma gandesc la informatiile pe care le-am dat totusi pot sa ajute pentru a diagnostica catusi de corect legat de acest caz.
Multumesc frumos!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum 2 saptamani)

Buna ziua,

In contextul luptei impotriva sindromului de ovare polichistice, poate fi ingrijorator faptul ca ati folosit pastile de slabit inainte de a ramane insarcinata.

Este important sa intelegeti efectele pe care le-ar putea avea pastilele de slabit asupra corpului dvs. si implicit asupra sarcinii dvs. Efectele secundare pot varia in functie de tipul de pastila pe care le-ati luat, si pot include dureri de cap, greata, dureri abdominale sau modificari ale apetitului.

De asemenea, aceste simptome pot indica si o sarcina ectopica, ceea ce ar fi necesar sa fie tratata cat mai curand posibil. Este de asemenea posibil ca durerile sa fie cauzate de progesteronul care provoaca contractii musculare uterine sau de musculatura pelviana care se modifica in timpul sarcinii.

Cu toate acestea, nu este posibil sa stiti cu siguranta daca ceea ce experimentati este avort spontan sau altceva. Fiind departe de acasa si fara acces la servicii medicale, situatia este complicata.

Cea mai buna solutie ar fi sa accesati ingrijirile medicale de urgenta in cel mai scurt timp posibil, mai ales daca aceste crampe si presiunea pelvina persista, luand in considerare si istoricul dvs. medical - respectiv cele doua avorturi spontane anterioare.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Avortul/avortul-spontan-diagnostic-semne-si-simptome_8838
sfatulmedicului.ro/Avortul/avortul-spontan-pierderea-spontana-a-sarcinii_1051
sfatulmedicului.ro/Afectiuni-asociate-sarcinii/sarcina-ectopica-simptome-complicatii-si-tratament_15115

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: