Cauta afectiune/simptom/conditie medicala
Cere sfatul medicului
Cere sfatul
medicului

Ce analize sa fac ?

Boli genitale feminine
Intrebare postata de Mihai Ioana cu 3 saptamani in urma

Bună ziua
Va rog sa ma ajutați , numai știu ce sa fac.
Acum 3 luni am făcut o mare p***ae și după ce am mers la toaleta am smuls cu mana niște fire de par din zona intima și anala , zona nefiind spălată înainte sau după.. abia a 2 zi., știu ceva ce nici eu nu înțeleg DC am făcut asa cv..
După câteva zile mi sa umflat un mare albesc pe partea dreapta sub vagin pe de o parte spre picior cât pumnul de mare și am mers la chirurgie pt durea și mi au făcut drenaj și ma durea rău, nu mi au dat pastile.
După 1 luna în același loc a mai apărut o umflatura și atunci m am dus la dermato venorolog și mi a dat antibiotic augumentin și unguent baneocin, după acel unguent am făcut o reacție alergica în zona aceea cu înroșire și mâncărimi groaznice. Și plus am făcut și candida.
După încă 1 sapt pe partea stânga de data aceasta mi a apărut un abces foarte dureros și am mers din nou la chirurgie și au tăiat bine locul și mi au zis ca să nu fie cumva fistula Alina și posibil operatie sa trebuiască....
Bun , a mai trecut o săptămână și în locul aceasta sa mai umflat lângă milimetric încă puțin și a curs iar puroi , sânge.
Și am mers la ginecolog acum sa cer părerea ce mi a dat sa iau antibiotic xifia și a zis ca poate sau înfundat glandele..dar nu știe sigur.
Am mai mers ieri la încă un medic general și a zis ca nu știe ce e , și încă un ginecolog ce a zis ca să ma dau cu betadina.
Eu mi am făcut singura un set de analize , nimeni nu mi a zis sa fac ceva.
Acum urmez tratamentul cu xifia de ieri , dar azi si pe partea dreapta sa mai făcut o mica inflamație.
Va rog sa ma ajutați am 25 de ani , fata , nu știu ce sa mai fac și unde sa mai merg.
Va rog mult ajutați ma

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum 3 saptamani)

Buna ziua,

Pentru a putea identifica cauza exacta a aparitiei acestor abcese este nevoie sa faceti urmatoarele analize:

1. Hemograma completa - pentru evaluarea raspunsului sistemului imunitar
2. Examenul microscopic al secretiilor - pentru depistarea eventualelor infectii.
3. Testul Papanicolau (PAP) - pentru evaluarea starii de sanatate a zonei genitale.
4. Cultura pentru candida - deoarece ati mentionat ca ati avut candida, poate fi utila pentru a verifica daca infectia persista.
5. Consult dermatologic - daca nu ati avut pana acum, este util sa faceti un consult pentru a elimina orice afectiuni dermatologice.
6. Ecografia organelor pelvine - pentru a evalua daca exista vreun proces inflamator sau abcese intern.
7. Lamina si culturi din abces - pentru a vedea exact ce bacterii sunt prezente si cum sa fie tratate eficient.

Este important sa faceti aceste analize pentru a putea identifica exact ce anume cauzeaza aparitia acestor abcese. In acest fel, medicul dumneavoastra va putea elabora un tratament personalizat in functie de cauza exacta a simptomelor dumneavoastra.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie, https://www.clickmed.ro/medic/dermatologie.

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/boli-ale-aparatului-genital-feminin-generalitati-vaginita-metrita-anexit_1100
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/cele-mai-frecvente-afectiuni-genitale-si-varsta-la-care-acestea-apar_6786
sfatulmedicului.ro/Investigatii/testul-babes-papanicolau-si-importanta-lui_15114

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: