Intepretare spemograma, ma puteti ajuta? exista vreo problema la sperma?

Infertilitate masculina
Intrebare postata de MS cu un an in urma

Buna ziua,
Va rog daca se poate o intepretare a spermogramei.
Testul a fost facut in aprilie 2023.Mentionez ca am sub un an de cand incerc cu sotia (6luni mai exact)
zile abstinenta-4
volum sperma-2.5ml
vascozitate-normala
aspect sperma-normala
ph-8
concentratie spermatozoizi - 17.1mil/ml
numar total spermatozoizi ejaculat - 42.7mil
mobilitate totala (PR+NPR) - 58%
mobilitate progresiva - 35%
mobilitate non-progresiva - 23%
imobilitate - 42%
velocitate - 24um/s
nr spermatozoizi mobili/ejaculat - 24.7mil
nr spermatozoizi mobilitate progresiva / ejaculata - 14.9mil
spermatozoizi cu morfologie normala - 8%
numar de spermatozoizi / ml - 1.1mil
numar de spermatozoizi functionali/ejaculat - 2.8mil
leucocite-1mil
detritus celular - prezent

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

(acum un an)

Buna ziua,

Va recomandam sa va adresati unui medic specialist pentru interpretarea rezultatelor spermogramei dumneavoastra.

Puteti face o programare la un medic urolog: https://www.clickmed.ro/medic/urologie

Daca doriti o interpretare orientativa, accesati urmatorul link: sfatulmedicului.ro/interpretor-analize, completand urmatoarele campuri (nume investigatie, tipul de indicator aglutinare/motilitate/ph)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MS (acum 4 luni)

Am repetat spermograma in Septembrie 2023 si din pacate, multe rezultate erau sub cele normale.

Mobilitate - foarte scazuta
Concentratie - scazuta, atat per ml cat si total
Aspect - 95% din spermatozoizi arata anormal, cu deformatii ale capului, gatului, cozii

Diagnostic - Varicocel grad 2 spre 3 testicol stang, necesara si vindecabil doar prin interventie chirurgicala laparoscpoic.

Astenoteratozoospermie - Adica cum nu se poate mai prost...

Am fost la control amanuntit la Urolog si am fost diagnosticat cu Varicocel Grad 2 spre 3 la testiculul stang. Am programat operatia si recent am fost operat. Totul a decurs foarte bine, operatia a iesit perfecta, internarea a durat 3 zile, iar in a 3 a zi am fost externat. Am fost anesteziat total, toata operatia a durat 3 ore, doar in prima zi am simtit un disconfort in zona operatiei, la testicol nimic dureros sau disconfort. Umreaza sa merg dupa 7 zile sa scot firele de la operatie, iar peste 3 luni voi repeta spermograma. Sa speram ca rezultatele se vor imbuntati si vom reusi ceea ce ne-am propus.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MS (acum 2 saptamani)

Buna ziua, la 3 luni distanta de la operatia de varicocel am repetat un control la urolog si o spermograma. In tot acest timp la recomandarea medicului am luat 2 x Profertil Barbati in fiecare zi. Rezultatele sunt foarte bune, toate valorile sunt in crestere, atat motilitatea, cat si morfologia dar si concentratia au crescut considerabil fata de ultima spermograma, iar rezultatele de acum vor fi numai in crestere, doctorul spunand ca sunt numai bun de facut COPIII (sa speram ca vom reusi si tot efortul este rasplatit). Atasat va las noile valori:

Zile abstinenta: 6
Volum: 2.5ml
Vascozitate: Crescuta
Aspect: Normal
PH: 8
Concentratie 12.7mil
Nr Total ejaculat: 31.8 mil
Mobilitate totala: 53%
Mobilitate progresiva: 42%
Monilitate non-progresiva: 11%
Imobilitate: 47%
Velocitate: 40um/s
Nr spermatozoizi mobili ejaculat: 16.8mil
Nr spermatozoizi mobilitate progresiva ejaculat: 13.5mil
Spermatozoizi cu mofrologie normala: 10%
Nr spermatozoizi functionali/ml: 1.2mil
Nr spermatozoizi functionali ejaculat: 3.1mil
Leucocite:

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

SfatulMedicului (acum 2 saptamani)

Buna ziua,

Pare ca rezultatele dvs. sunt imbunatatite dupa operatia de varicocel si tratamentul cu Profertil Barbati. Valorile crescute la nivelul spermogramei - inclusiv motilitatea, morfologia si concentratia - sunt promitatoare pentru posibilitatea de a avea copii.

Aceste imbunatatiri releva ca tratamentul a avut efect si ca operatia a fost un succes. Cu toate acestea, mai sunt si alti factori care pot influenta fertilitatea, asa ca este important sa mentii un stil de viata sanatos si sa continui monitorizarea cu medicul tau.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/urologie sau https://www.clickmed.ro/medic/infertilitate

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/analize/spermograma_466
https://sfatulmedicului.ro/Infertilitate-masculina/analiza-materialului-seminal-spermograma_9384
https://sfatulmedicului.ro/Infertilitate-masculina/infertilitatea-la-barbati-generalitati_620

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: