DE CE??? raspuns medic

Infertilitate masculina
Intrebare postata de ZAETZ cu 12 ani in urma

Buna ziua! am facut si eu o spermograma! as dori interpretarea rezultatelor daca se poate! Urologul ma trimis sa fac aceasta din cauza ca am fost racit la testiculul sting si mam lecuit multa vreme. aproximativ 1 an! deci::

Abstinenta--mai mult de 2 saptamini
Volumul--2,3
Timpul de lichefiere--60min
Viscozitate--1,2
Aglutinatii-- +
Pseudoaglutinatii-- (-)
Eritrocite--> 1-2-3
Concentratia--- 53mil/ml
Mobilitatea totala-- 5%
a)progresiva lineara rapida-- 0
b) progresiva nelineara sau lenta-- 5
c) dischinezie-- 5
d) achinezie-- 90

Forme normale-- 12%
Forme anormale-- 88%
capuri anormale-- 46%
Intermediare anormale-- 20%
Flagele anormale-- 27%
Viabilitate-- 10%

Nu fumez, bauturi alcoolice rar sau la ocazii speciale consum! doar ca am fost racit la testiculul sting si am luat tratament aproape un 1 an!! va rog ajutati-ma de ce MOBILITATEA E aasa joasa??? va rog spuneti ce sa fac(((((( sunt student si nu prognozez in viitorul apropiat sa intemeiez o familie si mia dat vitamine pe baza de vitamina E si ZINC + ulei de dovleac!! ajutati-ma! mersi anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

ZAETZ (acum 12 ani)

PS-- tot Eu!! este oarecare probabilitate ca spermograma efectuata sa fie facuta pe sperma veche,inactiva! perioada de abstinenta este de 2 saptamini poate si mai mult??? de aceea s-a inregistrat si motilitate joasa si achinizie(sau spermatozoizi morti)) ce puteti spune? + este prima spermograma efectuata de mine!! ce spun eu acuma are un fir de adevar sau nU??? va rog frumos raspundeti-mi!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Se recomanda ca aceasta investigatie sa fie precedata de cel putin 2-3 zile de abstinenta (nu mai mult de 5 zile), pentru a aprecia cat mai fidel procesul de sinteza a spermatozoizilor intre ejaculari si viabilitatea acestora in timp. Prin analiza ph-ului, a vascozitatii, a timpului de lichefiere, a prezentei leucocitelor si eritrocitelor se urmareste existenta unei infectii. Daca rezultatul spermogramei este nesatisfacator, se recomanda repetarea ei de 2-3 ori la interval de 21 de zile. daca se suspicioneaza o infectie genitala, se poate indica efectuarea spermoculturii

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Infertilitate masculina.

Andrei MAndrei este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Posibila eroare de laborator.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: