Infectie urinara sau de origina vaginala raspuns medic

Infectii urinare Cistita interstitiala
Intrebare postata de nicoleta739 cu 12 ani in urma

Buna ziua !
Ma confrunt cu o problema mai veche , infectia urinara . In urma sumarului de urina facut mi -a iesit flora prezenta si leucocite frecvente si hematii . In urma sumarului de urina mi-au facut imediat urocultura corect . Rezultatul uroculturii nu a specificat nici un fel de infectie . Nu mai inteleg nimic. Mentionez ca nu am urmat nici un fel tratament in timpul analizelor , igiena la recoltare a fost facuta corect deasemenea si metoda de prelevare a probei . Analizele acestea le am facut de foarte multe ori la diferite centre medicale si acelasi rezultat negativ la urocultura . De fiecare data am mers cand am avut simptomele (usturimi la urinare , frison, durere pelviana, chiar si cateva picaturi de sange in urina la finalul mictiunii_). Ce sa mai fac va rog sa mi dati un sfat . Ce fel de infectie este ?!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (12)

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Este posibil să nu fie vorba de vreo infecţie urinară şi problema să fie de competenţă ginecologică, de aceea ar fi indicat să consultaţi şi un medic ginecolog

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Infectii urinare.

nicoleta739 (acum 12 ani)

Buna ziua !

Va multumesc pentru promtitudinea raspunsului dumneavoastra . In mesajul trimis anterior nu am specificat mai multe detalii cu privire la aceasta problema care o am de 5 ani . Mentionez ca totul a plecat de la o banala durere de rinichi , mai tarziu s-a agravat durerea in crize insuportabile , La un mom dat am avut parte de un reflux vezico -uretro-renal - am mers la urgente spitalul de urologie unde mi s a confrmat acest fenomen produs in urma unei abstinente indelungate de a urina. In urma unei ecografii si a unei anamneze mi s a pus diagnosticul de pielonefrita acuta . Am urmat tratamentul prescris insa simptomele au recidivat la cateva luni( usturime , arsura ,hematurie , mictiuni frecvente , frison ) toate acestea repetandu se luna de luna . Am urmat diferite scheme de tratament cu antibiotic dar nimic. Din punct de vedere ginecologic nu acuz simptome precum usturimi mancarimi sau secretie modificata cu aspect sau miros diferit. Recunosc ca nu mi am facut nici un consult ginecologic pana acum.De curand mi-am facut o ecografie abdominala amanuntita unde dimnesiunea rinichiului stang era usor crescuta fata de cel drept ( drept 113 - stg 115)
iar vezica urinara prezinta peretii usor ingrosati si continut transemic cu particule , reziduu postmictional 2ml. Deasemenea ovarul drept marit , usor inflamat , sensibil la apasare ( ovarita)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Constantin Rusu MDr. Constantin Rusu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Ar trebui sa luati in calcul si posibilitatea unei cistite non-bacteriene. Exista microorganisme de tipul Chlamydia sau Mycoplasma care nu cresc pe mediile obisnuite de cultura. O cauza "clasica" de piurie sterila (leucociturie cu urocultura negativa) este tuberculoza renala. In fine, cistita interstitiala poate mima foarte bine o cistita bacteriana. Ati putea incepe investigatiile intr-un serviciu de urologie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristina (acum 12 ani)

Buna,sa stii ca si eu sunt in aceeasi situatie,de 6 ani am inceput sa fac cistita ,am luat tot felul de antibiotice timp de 7-10 zile ,de la 3 lei pana la 50 de lei pastila, as da si 200 lei pe pastila dar sa stiu ca ma scap o data de chinul pe care il port. Tin sa mentionez ca am fost la multi doctori dar nici unul nu a reusit sa imi ofere cel mai bun tratament ca sa ma scape de cistita,imi trece cat iau pastilele dar peste 2-3 sapt reapare. Daca va ganditi ca stau intr-un orasel cu 1000 locuitori si nu sunt medici va inselati,stau in Timisoara si am de unde alege dar am impresia ca nu isi dau interesul sa faca mai multe investigatii. Simt ca am ajus la capatul puterilor,incep sa fiu si depresiva din cauza bolii si nimeni nu ma ia in serios. Cine a avut cistite(infectii urinare) stie cum e durerea si ma poate intelege. Aseara am ajuns la urgente de durere(usturime) am urinat in 3 ore de 12 ori(da,da am numarat). Am fost la Spitatul Municipal Clinic de Urgenta Timisoara unde mi-au pus o perfuzie cu 1 fiola de piafen,1 f de No-spa,1f de scobutil si 1 f de ketoprofen plus ca acasa cu 3 ore imainte sa ajung la spitat am mai luat 2 pastile de No-spa. Din pacate durerile nu mi-au trecut si nici frisoanele(imi tremurau si dintii de durere),vazand doctorul ca nu-mi trece m-a trimis la Spitalul Judetian de Urgente unde si ei mi-au facut inca 1 fiola de agocalmin si inca una de ceva dar nu inteleg ce scrie pe fisa. cu toate ca am luat calmante foarte multe durerea era tot acolo. Mi-au facut si un eco si nu am nici piatra si nici nisip. Peste doua zile ma duc sa imi iau a nu stiu cata biograma sa vad ce tratamen mi se mai da. Inca nu mi-am pierdut speranta ,inca mai cred ca cineva imi va da un tratament care sa ma scape de tot chinul pe care il port de 6 ani, am ajuns sa fiu invidiasa din pacate si pe bolnavii de cancer deoarece am auzit ca pe ei nu-i doare efectiv cancerul.
Daca cunoaste-ti un doctor care crede-ti ca m-ar putea vindeca va rog sa-mi spuneti ca nu mai pot!!
Multumesc ca mi-ati citit durerea!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raluca (acum 4 ani)

Ciao Cristina, cum mai esti? Am trecut prin aceleasi suferinte si in Tm nu sunt doctori care sa-si dea interesul:( am renuntat la produsele animale si se vede diferenta. Nu am mai luat pastile de 2 ani. Mai am episoade de dureri frisoane dar nu se compara cu ce era.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alina (acum 12 ani)

Draga Cristina,
Cred ca te confrunti cu cistita interstitiala, poti gasi o multime de informatii despre aceasta boala rara chiar pe internet, din pacate este putin cunoscuta si nu exista un tratament cu rezultate permanente.
Poti consulta acest site pentru a te informa.
http://www.cistita.ro/boli/cistita-interstitiala.php
Dumnezeu sa te ajute!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

laura (acum 11 ani)

Buna ziua . Cine a facut instilatii vezicale ? Va rog frumos sa mi spuneti pt ca conform parerii dr urologi sunt singurele tratamente eficiente pt infectii urinare acute ,cronice

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rodica (acum 10 ani)

Buna ziua.Apai nici doctorii nu stiu pe ce lume traiesc.Si eu ma confrunt cu aceeasi problema infectia urinara .In urma sumarului de urina facut mi -a iesit flora prezenta si leucocite frecvente si hematii . Inainte de a face aceste analize, am facut analiza la urina , m-am dus cu rezultatul la medicul de fam si doamna doctor mi-a dat din nou sa repet analiza urocultura,si secretia vaginalasi sa vin la medic de fam cu rezultatele sa -mi emita reteta cu tratamentul respectiv.Cand ajung la medicul de fam cu acele rezultate nu ca nu la noi la un medic de specialitate si uite-asa am paltit si analizele si tratamentul mi-l da DRACU.....Degeaba platim CAS. DOCTORI DE TOT p**aU.......

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raluca (acum 10 ani)

te rog spune daca de cand ai postat acest mesaj ai rezolvat ceva?
si eu sunt in aceeasi situatie si simt ca o iau razna
ma chinui cu aceleasi simptome de 9 luni de zile.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Soare Gina (acum 10 ani)

Ma confrunt cu infectie urinara cu E.coli de 4 ani dupa o cezariana.
Dupa ce am incercat toate antibioticele din antibiograma fara rezultat am apelat la autovaccin preparat la Institutul Cantacuzino care costa in jur de 300 lei cu urocultura.Dupa prima serie de doze nu am simtit o ameliorare. Acum sunt la primul rapel( se fac 3 rapeluri) si am renuntat la antibiotice fiindca mai mult rau faceau. Acum folosesc Biosept forte de la Fares 3 pic de 3 ori pe zi cu o ling de miere ( e f. puternic) si antiinflamatoare la nevoie plus ceai de merisor. Am reusit sa tin sub control infectia in cele 4 luni de pauza dupa primul vaccin doar cu Biosept forte este mai bun ca orice antibiotic plus ca-ti da o stare de bine.Sper ca dupa ce termin toate rapelurile sa scap definitiv.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adriana (acum 9 ani)

Am și eu aceeași problema de peste 7 ani.
In toti acesti ani am reusit doar sa reduc nr episoadelor, dar nu sa o vindec.
Încearcă sa vb cu medicul tău despre o schema cu Uro-vaxom, îți va reduce episoadele iar simptomele infecției nu vor mai fi la fel de acute. (Cel puțin la mine așa a fost), indicat lavaj vaginal după contactul sexual, o perioada de 3:luni, lavajul se poate face cu tantum rosa, ceai de mușețel, apa fiarta cu 3 linguri de bicarbonat la 2 L. Sunt multe de spus...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sunrise (acum 8 luni)

Trebuie sa faci cistoscopie cu anestezie si distensie a vezicii. Poate fi cistita interstitiala. Apare in urma infectiilor repetate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: