Infectie urinara/genitala?

Infectii urinare
Intrebare postata de Andreea cu un an in urma

Bună ziua!
De aproximativ jumătate de an ma confrunt cu usturimi/arsuri permanente de uretra, nu doar când urinez, iar la urinare cresc. Câteodată ma si mănâncă uretra. Toate uroculturile mi-au ieșit negative, doar câteva leucocite în sumarul la început. La secreția vaginala mi-au ieșit levuri. Am încercat pana acum : cistone, urisan gr, biomicin urinar, uractiv forte, spalaturi cu tantum rosa, crema cu micmiror pt candidoza. Nu mi-a trecut cu nimic.
Menționez ca sunt virgină, dar de ceva timp am început sa ma masturbeaz doar clictordian ușor cu degetul... e posibil de aici sa vina usturimile mele ? Sa îmi fi iritat uretra sau nu are legătură?
Va rog din suflet un sfat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Dr. Irina Dragoi (acum un an)

Acest utilizator nu face parte din echipa sfatulmedicului.ro | Pentru invitatie click aici

Buna ziua!

Sunt aceste senzatii de usturime acompaniate si de febra, dureri lombare sau abdominale? Simiti des ca aveti nevoie sa mergeti la toaleta sa urinati, chiar la scurt timp dupa ce ati mai urinat?

V-as recomanda sa va repetati analizele urinare, sediment si cultura, dupa ce va faceti toaleta externa, recoltati jetul mijlociu. De asemenea sa va repetati si ansliza de secretie vaginala pentru a vedea daca mai aveti infectia respectiva, a fost candidoza?

In legatura cu autostimularea clitoridiana, aceasta in sine nu va afecteaza uretra, dar trebuie sa tineti cont sa aveti mainile curate si dupa sa nu lasati uda zona intima pentru ca umezeala favorizeaza dezvoltarea candidozei vaginale, iar inflamatia se poate extinde spre uretra.

Ca un rezumat, v-as recomanda sa consultati un medic ginecolog/urolog care sa va repete analizele si sa va faca si o ecografie renala si vezicala sa vada daca sunt probleme. Nu este normal sa va usture de atata timp si sa nu va treaca.

Dr. Dragoi Irina- Medic Specialist Genetica Medicala
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea (acum un an)

Da, am dureri lombare și abdominale în zona rinichilor și a ovarelor, fără febra, iar senzația de urinare este normala, nu simt sa urinez mai des decât de obicei, simt doar disconfortul acesta de usturime și arsura+ durerile. Am făcut mai multe ecografii, totul este în regula, nu am nisip sau pietre. La prima proba de urina pe care am dat-o au ieșit 500 leucocite în sumarul de urina, urocultura negativa. Am primit tratament injectabil cu ampi plus și gentamicina intramuscular, am făcut doar 3 doze deoarece nu l-am tolerat, timp în care usturimile de uretra și durerile lombare s-au accentuat, nu s-au diminuat. Apoi am luat uractiv forte 10 zile o cura, apoi la scurt timp încă 10 zile alta cura, în urma cărora durerile s-au mai diminuat foarte puțin A 2-a proba a fost negativa, sumarul 50 leucocite. Apoi mi s-a dat ciprofloxacina 500 mg 1 caps/ 12 ore pe care am luat-o doar 3 zile deoarece nu am putut tolera. Apoi la 3 săptămâni aprox, am repetat alta urocultura, la fel 500 leucocite sumar, ea negativa. Am primit de la medicul urolog un pliculeț de monural de la care mi s-au aprofundat durerile și usturimile și a început sa ma mănânce si uretra.... apoi am dat o secretie vaginala unde au ieșit LEVURI. În toată aceasta perioadă am avut o secretie vaginala când transparenta lipicioasa, acum este alb branzoasa dar este în cantități foarte mici, dar urat mirositoare-miros de ceapa stricata sau peste... am urmat tratament cu crema micmiror 5 zile și spalaturi cu tantum rosa tot atat. După o perioada iar am repetat analizele și la fel, au ieșit negative. Simt ca pe zi ce trece durerile se acutizează si usturime la fel în loc sa se amelioreze.... în prezent iau tratament cu candisept naturist deoarece nu tolerez hepatic fluconazol sau alt antifungic oral, dar nu vad nicio îmbunătățire a stării mele... ma gândeam sa nu fie de la masturbare, sa nu îmi fi provocat aceste dureri/ usturimi desi nu am facut-o extrem de des și am urinat mereu după+ ca niciodată nu am masat prea tare zona, am fost mereu delicată... chiar nu știu ce analize sa mai fac și unde sa mai merg, ma chinui de atâta timp cu aceste dureri. Sufăr și de constipație și am o fisura anala, este posibil sa fie și de aici o legătură și cauza?
De la masturbare m-am gândit și eu ca nu poate fi și nu are legătură deoarece o mai făceam și înainte și nu am avut probleme...
Este posibil sa nu am infecție urinara și sa am o candidoza care a urcat mai sus/ s-a cronicizat și de aici aceste usturimi/arsuri permanente și dureri lombare/ pelvine?
Din martie pana în prezent am dat 7 probe de urina( sumar+ urocultura, inclusiv urocultura identificare fungica) si toate au ieșit negative. Dacă aveam infecție urinara nu ar fi ieșit măcar odată bacteria? În trecut am mai avut infecții urinare cu ecoli, klebsiella, dar au ieșit de fiecare data la urocultura + ca aceste usturimi de uretra nu era permanente ca acum.
Mulțumesc mult pentru răspuns și ajutor!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena (acum un an)

BunaAndreea
Ai gasit rezolvare la problema ta?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea (acum un an)

Bună! Momentan nu...același simptome

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena (acum un an)

Si eu ma confrunt de trei saptamani cu o arsura permanenta nu doar la urinare a uretrei, plus urinari foarte dese, groaznic ….speram ca ai gasit o solutie , un diagnostic de care sa ma leg si eu. 3 uroculturi am facut si toate sunt bune. Ma ingrozesc atunci cand citesc ce ar putea fi.
Ai mai fost la medici?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alissa (acum un an)

Sall
Ai gasit problema?
Arsuriile provin de la inflamatia vezicala numita cistita

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: