Infectie urinara cu E coli repetata raspuns medic

Infectii urinare
Intrebare postata de Deliapop cu 12 ani in urma

In luna noiembrie am urinat cu sange , mi-am facut un examen de urina si a iesit infectie cu E coli ..am tratat-o cu levofloxacin pe baza antibiogramei timp de zece zile si m-am simtit mai bine ...apoi dupa opt zile infectia a reaparut ..si am luat eficef tot zece zile ...timp de trei saptamani a fost mai bine doar ca aveam unele senzatii ciudate in vezica ca un fel de intepaturi ..apoi dupa trei saptamani am urinat din nou cu sange si pe baza antibiogramei am luat ofloxacin 10 zile plus infiltratii vezicale cu cistomiacin ...in paralel am luat si niste pasile pt imunitate ..plus urisan ....apoi peste vreo saptamana am inceput din nou sa am senzatia continua de a urina ..si am luat ciprofloxacin 15 zile ..acum i-au si urovaxom unul pe zi de o luna si ceva ...dar sunt disperata ..din noiembrie nu mai pot avea o viata normala...va rog ajutati-ma cumva ..fac tot ce pot urmez toate sfaturile ..beau tot felul de ceaiuri si lichide multe ..inclusiv tinctura de propolis si extract de merisor ..va rog daca puteti spuneti-mi ce sa mai fac ..mi-e frica si cu atatea antibiotice toata flora organismului imi e distrusa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (30)

laura (acum 12 ani)

Fa si o analiza la secretia vaginala,poate ai e coli si acolo..si eu am avut probleme de genul..dar mai mult dupa actul sexual..am descoperit si in secretie,m-am tratat si nu a mai recidivat..ca si preventie efectuarea igienei dupa fiecare scaun,(e coli traiesc in mod normal in sfera intestinala)evitarea constipatiei,urinat si spalat dupa fiecare contact sexual,consum de lichide cel putin 2 litri pe zi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Deliapop (acum 12 ani)

am facut si un consult ginecologic si totul era ok , doar cantitatea de celule candidoase era putin crescuta, a zis ca probabil din cauza antibioticelor...dar am rezolvat problema cu flucovim si un unguent....dar totusi daca este e coli si in secretia vaginala cum ai tratat-o?......nu cu antibiotice?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

ar fi bine sa apelati la un consult urologic, pentru evaluarea hematuriei macroscopice (sangele in urina) , prin examenul sumarului de urina, ecografie abdominala (vizualizeaza vezica urinara, rinichii), eventual si o cistoscopie .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Infectii urinare.

Deliapop (acum 12 ani)

Am fost deja la trei urologi...si in resita si la timisoara ...si am facut consultatii amanuntite ...la eco nu se vede nimic...si toti spun ca e doar infectie cu e coli

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11568729761 (acum 4 ani)

Buna ziua doamna Dr. Cristian, eu na numesc Anca si am probleme de genul asta de 4 ani si nu scap nici cum de dureri, am facut toate analizele posibile in Spania si Germania, am mers la cei mai buni doctori dar degeaba. Eu am inceput sa am dureri si de ex. fara sa imi apara in analize infectie sau dureri si sange in urina fara infectie sau pur si simplu doare fara sa am sange sau infectie, poate ma puteti ajuta cu vre'un sfat, va multumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

laura (acum 12 ani)

Ba da,tot cu antibiotic,dar medicul meu,mi-a dat ovule care se preparau la farmacie,in care a fost introudus antibioticul la care e coli erau sensibili si am scapat,posibil local actioneaza mai eficient....la un control ginecologic nu se vede exact ce ai in secretie,trebuie o analiza ..incearca si asa,ca sa elimini toate variantele..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Deliapop (acum 12 ani)

dar mie mi-a luat si secretie pe un betisor si mi-a facut lama ..banuiesc ca daca era e coli si in secretie mi-ar fi zis ..sau e alta analiza mai complexa de facut?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

colnago (acum 12 ani)

Pe linga tratamentele prescrise de medic, puteti incerca cu incredere un tratament complementar cu bautura bioactiva Tahitian Noni ( cel original). Regleaza sistemul imunitar, nu are contraindicatii

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr.Roxana Ionescu (acum 12 ani)

Acest utilizator nu face parte din echipa sfatulmedicului.ro | Pentru invitatie click aici

Asa numitul "Tahitian noni original" este produs prin pasteurizare, adica prin fierbere, ceea ce a distrus tocmai enzimele utile pentru efectul terapeutic.Mai e bioactiv?!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

colnago (acum 12 ani)

Da. Este pasteurizat, insa pina la 38-40 grade C. TNI foloseste o metoda de pasteurizare brevetata.
Are 15 teste clinice umane cu rezultate pozitive. Este singurul suc noni prezent in PDR (Physicians Desk Reference), medicii din SUA si Canada o pot recomanda ca tratament complementar.
INCC (International Noni Communication Council) il foloseste ca etalon.
Este singurul care detine acordul Novel Food al UE:
http://mindenaminoni.uw.hu/docs/novelfood.pdf
Puteti verifica pe net Footprint-ul originalului fata de celelalte produse asemanatoare
Dr. Ralph Heinicke, "parintele xeroninei", la cine multe firme fac referire cind isi promoveaza sucul noni a lor, recomnanda originalul:
http://mindenaminoni.uw.hu/docs/heinickenyil.html

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

colnago (acum 12 ani)

Inainte de toate trebuie precizat mereu ca noni nu este medicament, nu inlocuieste tratamentul medicamentuos.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ana (acum 11 ani)

Va recomand sa cautati un cimitir in zona Dvs .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mony (acum 9 ani)

Ce vaca esti!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

NavDixT (acum 10 luni)

Rusine sa iti fie ! Uratenia
din suflet ti se va asterne si pe
chip . Iti recomand , cu caldura , un consult psihiatric !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabi (acum 11 ani)

Si eu am aceeasi problema e insuportabil adevarul e ca majoritatea medicilor sunt..incompetenti daca nub reusesc sa dea un tratament eficace, ca e infectie urinara doar nu cancer sau sida...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria moldovan (acum 10 ani)

am si eu aceleasi probleme legate de infectia ci e coli
incearca spalaturi vaginale cu septovag folosind o pompa pentru vagin

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adina (acum 9 ani)

Buna .Si eu am avut infectie urinara si am incercat cativa ani tratament cu antibiotice fara nici un rezultat, in sensul ca recidiva infectia dupa terminarea tratamentului.Am inceput sa caut un tratament naturist pentru ca din cauza antibioticelor am facut candidoza si am incercat d-mannose cu asparagus de la Swanson.Le-am gasit la o firma in Cluj-Napoca, site-ul lor este www.medicaldistrict.ro.Multa sanatate va doresc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anca (acum 9 ani)

Da, m-am uitat si eu la situl care il dai tu si mi se pare f bun, dar eu am avut Accinetobacter si acum am Klepsiela si iarasi stau de ceva timp ca nu stiu ce sa fac...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria Cristina (acum 8 ani)

Buna! Inteleg prin ce treceti, ma lupt cu infectiile urinare de cel putin 6-7 ani. Prima data am ajuns la urgenta cu dureri foarte mari in abdomenul inferior nu-mi mai amintesc sigur daca aveam simptome la urinat, dar am ajuns acolo si mi s-a recoltat o proba de urina din care a iesit o infectie urinara destul de puterinica. Mentionez faptul ca de cand ma stiu am avut probleme cu constipatia din cauza faptului ca mancam legume si fructe in cantitati destul de mici si aveam o alimentatie haotica. In fine, din urgenta mi s-a prescris un antibiotic pe care l-am urmat 7 zile ( nu-mi mai amintesc ce antibiotic pt ca eram destul de mica, 15 ani aprox, acum am 22 ani) dupa terminarea antibioticului m-am simtit mult mai bine, durerile au disparut insa dupa aprox un an au urmat simptome precum: senzatie imperioasa de a urina, usturimi etc pe care un timp le-am tratat cu acelasi antibiotic prescris in urgenta + Urinal, Urinex si alte suplimente alimentare de genul. Vazand ca infectiile reapar mereu la interval de 5,6 luni am renuntat la acest tratament si am facut din nou o urocultura cu antibiograma si mi-a fost prescris Norfloxacin 7zile. Niciun rezultat, simptomele dispareau in timpul tratamentului, dar dupa ceva timp apareau din nou si din nou uneori la perioade mai scurte de timp.Am incercat tot felul de ceaiuri: de matase de porumb, coada soricelului, merisoare ; bicarbonat de sodiu cu care incercam sa-mi alcalizez urina deoarece sunt o carnivora innascuta, beam putina apa si din acest motiv urina mea era foarte acida ceea ce favoriza aparitia infectiilor pe langa problema constipatiei care, dupa cum stiti este principala cauza in aparitia infectiei urinare cu E.Coli deoarece aceasta bacterie exista in mod normal in tractul nostru digestiv si din cauza constipatie trece in urina pe care o infecteaza. Timpul a trecut, uneori analizele ieseau perfecte si eu tot ma luptam cu infectiile urinare .. cand crezusem ca am scapat de aceasta teroare a aparut din nou.Am luat din nou Norfloxacin, simptomele au disparut dar dupa nici o luna iar.. atunci am cedat psihic! Aveam dureri foarte mari, dureri de spate, dureri in abdomenul inferior, usturimi la urinat si psihicul la pamant.Prietenul meu voia sa
ma duca in spitalsi m-am uitat in acea seara la garzile din spital dar am intrat sa verific garzile din acea seara si am vazut ca Nefrologia si Urologia nu aveau garzi!! Si am decis sa raman acasa pt ca nu voiam in niciun fel sa fiu internata pana a doua zi pana cand un doctor ar putea sa ma vada si mai ales teroarea unei sonde urinare ma innebunea! A doua zi am mers si mi-am facut o urocultura si apoi am fost la profesorul meu de Nefrologie caruia i-am explicat tot ce mă măcina.Domnul profesor m-a intrebat daca atunci aveam dureri si ce-i drept nu aveam asa ca a decis ca a doua zi sa-mi faca de urgenta un ecograf. La ecograf s-au constat multiplii calculi renali de 3 si 5 mm adica Litiaza Renala pe care domnul doctor mi-a zis ca o pot mostenii de la tatal meu. La urocultura
mi-au iesit leucocitele >100.000 ceea ce inseamna o infectie in cazul meu E.Coli. In primul rand dl.dr mi-a zis ca trebuie sa-mi rezolv intai problema constipatie (mancand in fiecare zi fructe, legume,cereale integrale, iaurt, in special pere si mere deoarece sunt foarte bune laxative si sa evit graphfruitul si pomelo deoarece fac parte din aceeasi familie si deasemene o lamaie pe zi pt ca aceasta ajuta la alcalinizarea urinei desi fiind acida, cand intra in contact cu substantele din organism devine alcalina) deoarece infectia va aparea din nou oricat de bine am trata-o si sa beau 2-3 litrii de lichide pe zi excluzand de tot bauturile carbogazoase deoarece acestea cristalizeaza favorizand apariti calculilor renali fiind motivul durerilor induportabile de spate si abdomen inferior. Mi-a fost prescri pentru Litiaza renala Cystone ( care sunt pe baza de plante) 4/zi: 2dimineata si 2 seara timp de 6 luni, iar pentru Infectia urinara recidivanta Ciprofloxacin 10 zile 1 la 12h, iar dupa terminarea acestuia Biseptol 1/zi timp de 20 de zile impreuna cu UrisanPROBIO 2/zi .Acum mananc in fiecare zi un iaurt,o para,un mar si beau un pahar de limonada pe langa restul alimentatiei si cei 2-3
L apa pe zi si nu am mai fost nici macar o zi constipata.Sper sa fie ultima criza de acest fel din viata mea deoarece am fff mare incredere in domnul doctor! Dupa terminarea tratamentului urmeaza sa merg din nou pt un nou ecograf. Concluzia ar fi sa nu ne mai tratam singuri acasa sa mergem la medic deoarece antibioticele, antiinflamatoarele etc. in exces, in timp pot avea consecinte mult mai grave decat o banala infectie urinara(ex:gastrita,ulcer,insuficienta renala etc.)!! pt ca riscam sa dobandim o afectiune cronica care se trateaza de 5 ori mai greu decat o afectiune acuta si care ne tratata poate afecta mai rau, sa repetam analizele de cel putin 2 ori daca acestea ies a fi negative si simptomele exista iar dupa terminara tratamentului sa fie efectuate din nou si sa avem in primul si in primul rand grija la alimentatie pt ca de aici porneste totul! Multa sanantate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11643610875 (acum 2 ani)

Bună Maria. Ma numesc Rodica. Te Rog din suflet da mi un tel sau un mes pe W app ce mai iei otr infecțiile urinare ? Ai scăpat de ele ? Mie mi au afectat rinichii.. Aștept un tel de a tine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Advertisement Advertisement
Pag 1 din 2