CISTITA????????????

Infectii urinare Cistita
Intrebare postata de luma cu 14 ani in urma

Buna ziua tuturor, daca se poate sa ma ajutati cu un sfat.
Foarte des fac infectii urinare, si tot timpul se manifesta diferit. De 2 zile ma doare vezica dupa ce urinez si noaptea simt si face si zgomot lichidul in vezica si uretre, se aude cum se duce spre vezica. Nu am mai patit asa ceva, nu m-as duce pe antibiotic ca m-am saturat sa iau si stiu ca nu e bine.Mi-am facut urina ieri azi o sa am un raspuns , ce pot sa iau inafara de antibiotic sa uricol, ceva bai daca fac? stiu si mi-e teama ca ar trebui sa fac un control la vezica dar medicii astia sunt total neinteresati si sa ma duc la particular ma usuca de bani.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (52)

Maria C (acum 14 ani)

Mai bine mergi la farmacie si cumpara 'ierburi', adica, ceaiul de matase de porumb si cel de nalba sunt foarte bune pentru ca elimina durerile specifice cistitei, ceea ce ai tu, asa ca, nu mai sta pe ganduri, mergi si cumpara.

Mai poti cumpara tinctura de ienupar si timp de 3 saptamani iei cate 5 picaturi de pe zi. Eu sunt sigura ca vei scapa prin astfel de tratament de aceasta cistita. Mai poti face o cura de polidine, daca are cine ti le face, asta asa de control, adica de prevenire...

Incearca sa te imbraci mai gros, mai ales ca este atat de frig afara. Poarta in casa papucei sau cate 2 perechi de sosete. Numai bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

luma (acum 14 ani)

Multumesc mult, din ierburi sa fac ceai sa-l beau sau sa fac bai de sezut?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria C (acum 14 ani)

Faci ceai sa bei. Pentru baile de sezut faci asa; intr-un vas cu apa clocotita se introduce un saculet din tifon in care pui un pumn de tarate. Se lasa la infuzat 10 min.

Baile trebuie sa fie cat mai fierbinti si sa dureze pana ce apa incepe sa se raceasca. Dupa baie te vei imbraca gros in partea de jos, iti pui sosete in picioare si stai in pat sub plapuma.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

angy29soul (acum 14 ani)

probabil fiind o infectie urinara ...cum putina lume stie si din leacuri babesti ma chinui de 14 ani....apa fiarta ajuta infectia sa creasca....intradevar pe moment e comfortabil ...dar urmarile sunt drastice...mai indicat e sa consultati un medic....sau poate chiar doi sa auziti mai multe pareri k nu se stie niciodata...multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sheila (acum 14 ani)

Pelanga proba de urina ai facut si o antibiograma pt a vedea la ce antibiotic cedeaza?
Incerca sera asa iti ti picioarele intr-un lighean cu apa cat mai fierbinte in care pui sare, evita baia in cada, un dus e suficient.Mergi si la ginecolog si fa si o analiza de secretie sa nu ai ceva si pe acolo
Numai bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mendy (acum 14 ani)

Daca faci des cistita cel mai bine este sa mergi la medic sa-ti recomande un antibiotic dupa ce ti-ai facut analiza de urina. In cazul in care cistita este tratata numai cu produse naturiste fara antibiotic aceata va recidiva si este posibil sa faci infectii mai serioase care sa urce apoi la rinichi.
Foarte bun pentru prevenirea recidivei este Urinal Akut care ajuta la desprinderea bacteriilor deja existente si impiedica formarea unor noi bacterii. O cutie contine 10 tablete care trebuie luate la 12 ore. Pretul este in jur de 25 de lei insa produsul este foarte bun. Iti recomand sa iei timp de 10 zile. Poti lua deasemenea Uricol. Acesta se gaseste la pliculet si se prepara cu apa.
Ca tratament naturist este buna baia de sezut cu flori de fan.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

luma (acum 14 ani)

Mersi mendy, dar stiu si eu ce mi-ai zis, asa este am avut parte de infectie urinara+col uterin+rinichi , ma olimbam de la urolog la ginecolog pana sa-mi gaseasca ce am. Uricol akut am mai luat sunt deja si antibioticele apa de ploaie pt mine, cum e un pic frig cum gata indiferent de anotimp. Si cum ai zis vezica cu rinichii si vaginul sunt legate , ca cate odata nu disting daca ma dor ovarele sau vezica. Sanatate si voua

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

blu18 (acum 14 ani)

eu am patit la fel si am luat NOLICIN 2 tablete pe zi beau 2 litri lichid zilnic si in partea de jos sunt f gros imbracata,multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina (acum 14 ani)

si eu am aceeasi problema cu unfectie urinara de luni de zile am facut si antibiograma si am ermat tratament cu zinat zanocin uricol urinal si cu ceaiuri si tincturi naturiste dar nu ma simt bine deloc sunt disperata nu mai stiu ce sa fac

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dana (acum 14 ani)

Nu stiu ce se intampla cu infectiile astea repetate de ani de zile care ma dispera. Eu am observat ca dupa contactele sexuale prelungite ma imbolnavesc de infectie cu E.colli de ajung la urgente. O doctorita de laborator mi-a spus ca colli sta ascuns in pliurile tractului urinar si ar fi o explicatie ca se activeaza la miscari ample. E nasol rau.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lacry.gc (acum 12 ani)

Acelasi lucru am observat si eu. Am facut deja de doua ori infectie urinara cu E. coli dupa contacte sexuale prelungite. Deci mare grija la igiena!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cici (acum 10 ani)

.."contacte sexuale prelungite .." !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!....Woooooooauuuuuu !!!!!Girl ..you are so bad ...As vrea si eu contacte d''astea fie cu orice pret .....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marinela (acum 14 ani)

am problewme cu infectia urinara ce tratament imi recomandati ? multumesk

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

luma (acum 14 ani)

Am luat plicuri CISTIFLUX din farmacie produs italian , 3 lei/plic, 3/zi, macar 4 zile, este praf de coacaze rosu , a dat rezultate extraordinare, si tinctura de ienupar 30 picaturi x3/zi, si apoi zilnic o data /zi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rox (acum 14 ani)

am o scurgere galbuie demullt si uneori ma ustura ce am va rog datim un raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lidia (acum 14 ani)

Bunaziua!Am si eu o problema....si nu stiu ce sa mai cred...de ceva timp ma dor ovarele si o durere mai intensa in partea stanga...deasemenea ma doare si spatele...pe langa toate astea urinez foarte des...atat ziua cat si noaptea...am fost la ginecolog si mi-a spus ca am lichid in perineu si in ovarul drept...mi-a dat Zinat si paracetamol 650...le-am terminat de 3-4 saptamani si acum mi-a aparut durerea aceea in partea stanga...nustiu ce sa mai cred...problema sa fie rinichii????nustiu ce sa fac????multumesc!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria (acum 14 ani)

Si eu am o infectie urinara de aproape 10 ani si in tot acest timp numai de cateva ori mi-a iesit urina sterila, in rest...am urmat tot felul de tratamente cu antibiotice, am facut chiar si injectii insa de pomana. Ma simt mai bine numai in timpul tratamentului si cand acesta este pe sfarsite iar nu mai pot sa urinez...am batut drumurile atat la urolog cat si la ginecolog insa nicaieri nu este cauza, chiar un doctor urolog a spus ca sunt o enigma din acest punct de vedere...nu stiu ce sa mai fac, am urmat si tratamente naturiste dar de pomana...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ela (acum 14 ani)

cand ai aflat ca ai accesta cistita?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

luma (acum 14 ani)

Enigma am fost si eu pentru urolog ca tot asa ma plimbam de la unul la altul, dar fa-ti o secretie cervicala si antibiograma. Asa mi-au descoperit ca aveam microb in colul uterin si imi afectase vezica si uretrele.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria (acum 14 ani)

am facut si examenul asta si nu a iesit nimic...nu stiu unde sa mai merg...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 3