Va rog sa ma ajutati

Infectii ale pielii
Intrebare postata de SEDANI cu 12 ani in urma

Va rog mult sa ma ajutati sa rezolv urmatoarea problema. Acum aproape 2 luni mi-a aparut pe mana dreapta o buba de dimensiune unei boabe de orez de culoarea pielii si foarte tare. Am fost la doctor si mi s-a spus sa folosesc protectie solara si mi-au recomandat Baneocin crema. Nu mi-a disparut, ba din contra a mai aparut inca una identica langa ea. Am folosit si Lamisil si Fugidin si Hepagen. Iritatia prezenta mancarimi. Dupa aproape 1 luna am ajuns in India si acolo un doctor-farmacist mi-a recomandat sa aplic crema Clobenate GM si sa iau pe cale orala Cetcip pastile antialergice. Pastilele nu le-am luat dar de la crema bubele mi-au trecut in 4 zile trecand prin stadiul de a supura un lichid galben. La cca 2 saptamani dupa ce mi-au trecut mi-a aparut alta identica pe partea opusa unde era prima si o iritatie pe abdomen si pe spate, moment in care am inceput sa iau pastilele de Cetcip GM 1 pe zi. In maxim 2 zile iritatia de pe piele s-a extins pe umeri,sani, gat si picioare si ma mananca groaznic. Am fost iar la doctor(altul de aceasta data)care mi-a spus ca daca nu am febra si nici un alt simptom-ceea ce nu am-sa merg la un specialist dermato pt ca nu este nimic grav. Mentionez faprtul ca locuiesc in Iordania si lucrez ca si insotitor de zbor de aceea de cele mai multe ori folosesc prosoape, lenjerie de pat din hoteluri. In alimentatie nu am schimbat nimic, nici in produsele de ingrijire personala. Va rog sa ma ajutati daca se poate pentru ca nu stiu cand ajung in Romania ca sa merg la doctor si aici in Iordania nu am mare incredere in medici mai ales dupa ultima experienta. Personal cred ca am luat un virus de undeva, poate din mancare(ultima data am fost in Thailanda, India si Canada)dar nu imi pot sa singura un diagnostic de aceea apelez cu speranta la dumneavoastra. Va multumesc pentru timpul acordat si astept un raspuns! Cu respect, Soltan Daniela(28ani)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

Mariusica (acum 10 ani)

Draga Daniela !
Satia mea care este farmacista a avut -acum cativa ani - ceva asemanator si cred ca iti poti da seama ca a incercat tot felul de medicamente studiind reactiile .
A ajuns la concluzia ca este o toxina ingerata , care ulterior la diferiti stimuli alergeni determina aparitia eruptiei alergice.
Din studii a concluzionat ca atat toxinele cat si stimulii sau aspectul eruptiei sunt diferite pentru fiecare combinatie toxina- stimuli sau BOLNAV .
Remediul a fost: multe ceaiuri de detoxifiere combinate cu ceaiuri antialergice si nu in ultimul rand si credem ca a avut cea mai mare importanta tratamentul cu 50 ml / zi de Aloe Vera Gel de la Forever (tinuta la frigider). Eruptiile au disparut complect dupa doua - trei luni . (cu Aloe zilnic )
Deoarece luam Aloe amandoi , bidoanele se terminau repede si ulterior dupa disparitia eruptiei - pentru ca este foarte buna pentru organism -am incercat si cu planta verde pregatita in casa , dar atentie la specia de aloe .
Daca ai putea ar fi mai indicat a-ti faci singura gelul obtinut si pregatit din planta ta personala , daca nu , e bun si cel de la Forever (din Bucuresti sau pe "net " ) dar e mult mai diluat .
Cel facut direct in casa are un gust imposibil de acceptat , trebuie combinat cu miere in proportie de 1 la 3 ( mixate cu blender-ul ) si luat zilnic o lingurita dimineata timp de 10 zile cu intrerupere de minim 20 de zile si apoi reluat din nou .
Daca simti ca te doare fierea in combinatia ceaiurilor de mai sus pune si sunatoare sau opreste tratamentul o perioada .
Tot ce ti-am spus aici sunt transmise de sotia mea si scrise de mine .
Poate vei fi vre-o data si stewardesa noastra .

Insanatosire grabnica ! Te pupam pa-pa .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: