Coronavirus Update

Pete rosii insotite de mancarimi

Intrebare postata de crrissa cu 11 ani in urma - 7 raspunsuri MExista raspuns de la medic
Grupurile de discutie din care face parte intrebarea: Infectii ale pielii

Mamei mele(59de ani) ii ies de curand niste pete mari(cat diametrul unei farfurii de desert)pe picioare (sus fese...sau mai exact locul de frecare intre picioare).a mers la urgentza cu ea pt k era in perioada sarbatorilor,unde au examinat-o 3 doct,n-au stiut ce este si i-a dat trimitere la matei bals.acolo a fost examinata si i s-a dat urmatorul tratament:augmentin de 1g 1 la 12h/7 zile,meloxicam 1/zi/3 zile si omeprazol 1/zi/3 zile.ca diagnostic i-a trecut :celulita.totul a mers bine,zona aceea rosie (in mijloc mova)iesita in relief si tare..a reactionat la tratament si a dat inapoi.in ultima zi de tratament a reapoarut un pic mai sus alta pata...prima data o zona tare iesita in relief,insotita la fel de mancarim i..iar care mai apoi se inroseste si invineteste.i-am cumparat o crema(carpicon 40 g)si dupa aplicarea aceteia vad ca s-a retras din nou.
specific ca ea ia medicamentele urmatoarein fiecare zi:preductal 2 /zi,acupro 1/zi si tertensif 1 /zi.in antecedente(in adolescenta)a facut de 2 ori hepatita(a)
as vrea va rog fr sa-mi spune-ti ce ar tb sa faca...eventual ce tratament sa urmeze.

×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Spam
Categorie gresita
Abuz

Raspunsuri (7)

Maria C (cu 11 ani in urma)

Are probleme cu inima? Sa mearga la un dermatolog sa-i prescrie o crema sau incearca in continuare cu crema capricorn, am auzit si eu ca este foarte buna. Ar fi bine sa manace multe fructe si legume, sa mai lase prajelile...

Te-a ajutat acest raspuns? 0
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz

Celulita este o infectie a tesutului adipos subcutanat, neac***a nicio legatura cu "celulita" cosmetica. Tratementul se realizeaza cu antibiotice. Este insa posibil sa fi fost tratamentul insuficient sau sa fie vorba despre un eritem fix postmedicamentos sau eritem nodos, este cel mai indicat sa fie consultat un medic dermatolog, pentru un diagnsotic de certitudine si o conduita terapeutica optima.

Te-a ajutat acest raspuns? 0
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz

Esti medic si vrei sa te promovezi?

Raspunde intrebarilor din grupul Infectii ale pielii.

Inscrie-te aici!

Buna seara,


Dupa descrierea facuta de dumneavoastra, am in cap cel putin 4 diagnostice diferentiale.Pentru a ma apropia de diagnosticul real, trebuie sa stiu niste lucruri si anume: cind ia aparut mai cu exactitate, adica daca in sezonul rece sau nu,daca o dor sau nu, daca este prima data cind ia aparut sau nu,etc Ma gindesc ca ar putea fi o hipodermita nodulara la frig, un eritem fix postmedicamentos, o morfee etc. Cel mai bine ar fii sa o vad si in functie de cum arata decurg si alte intrebari care ne va lumina. Daca aveti analize recente ar fii bine sa le vedem. Sanatate!

Te-a ajutat acest raspuns? 0
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz
roxana (cu 11 ani in urma)

spuneti-mi va rog,daca prietenul meu are pete rosii pe piele de marimea monedei cu mincarimi,cind trec apar altele,ar putea avea boala venerica.va multumesc anticipat.

Te-a ajutat acest raspuns? 0
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz
roxana (cu 11 ani in urma)

raspundeti-mi va rog la mesajul de mai sus,va rog fiti receptivi.mersi.

Te-a ajutat acest raspuns? 0
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz
l (cu 11 ani in urma)

l

Te-a ajutat acest raspuns? 0
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz
Mariana (cu 9 ani in urma)

Buna ziua,

De doua zile au inceput dureri la nivelul gambelor si apoi au aparut niste pete rosii.
Intrebarea mea este : din ce motive pot sa apara ?
Mentionez ca cu asemenea probleme, m-am mai confruntat si in anul 2010.Am fost internata si diagnosticata , in cele din urma cu diagnosticul de vascularita nodulara, hipodermita si edem...
Am uitat sa va spun ca am fost internata la sectia reumatologie, am facut investigatii : cardo vascular, radiologie si dermatologie.
Tratamentul eficace a fost de la dermatolog, cu toate ca, au fost contraziceri intre medici.
Tratamentul a constat la internare din urmatoarele medicamente :
-celebrex, movalis ( injectii ), de la cardio vascular :celebrex, detralex, cefalexina si ultimul de la dermato ; augumentin, prednison, vit. c, detralex, local un unguent ( nu mai retin ) si repaus la pat.Anul trecut , nu au mai fost probleme, iar anul acesta au recidivat.


Multumesc si astept raspuns favorabil.

Te-a ajutat acest raspuns? 0
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz

Raspunde

×
×
Felicitari! Raspunsul a fost postat cu succes! Felicitari! Raspunsul a fost editat cu succes! Felicitari! Raspunsul a fost sters cu succes!
Se incarca...

Cauta

Nu ai gasit ce cauti? Cauta intrebari similare sau adauga o intrebare noua.

Adreseaza o intrebare!

Comunitatea SfatulMedicului este pregatita sa raspunda la intrebarea ta!

Adreseaza o intrebare

Raspunsurile oferite prin intermediul site-ului sunt de natura educationala si informativa si nu pot fi considerate, in nici o situatie, ca fiind asimilate unor consultatii sau analize medicale de specialitate.

Datorita insusi modului in care functioneaza comunicatiile intermediate de internet, o consultatie medicala amanuntita nu este posibila, prin urmare, informatia medicala prezentata de site-ul nostru nu trebuie folosita ca alternativa a consultului medical realizat in persoana de un medic specialist.

SfatulMedicului.ro, precum si toti colaboratorii ale caror sfaturi sunt recepţionate prin sfatulmedicului.ro, nu pot fi considerati raspunzatori pentru nici un prejudiciu/pierdere de orice fel. Pentru a putea utiliza site-ul SfatulMedicului.ro trebuie sa fiti de acord cu Termenii si conditiile.