Iritatie intre picioare raspuns medic

Infectii ale pielii
Intrebare postata de nickalin cu 13 ani in urma

Buna ziua,sunt baiat si acum o saptamana mi-a aparut intre picioare o iritatie langa penis,e ca si cum s-ar duce pielea si locul ramane roz,usoara mancarime,si sub brat e aceeasi problema. Contacte sexuale nu am avut dar acum o luna am fost internat in spital 2 saptamani ma gandesc sa nu fi luat de acolo ceva.. Folosesc canesten de 4 zile dar nu remarc vre-o schimbare.Intre picioare mai apare cate o zona sau poate ca era infectat dinainte. Oare ce sa fie si ce imi recomandati sa folosesc?Multumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (10)

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Pentru Nick Alin Bună ziua ,
Iritaţia şi localizarea ei (pe care o descrii ), pledează pentru diagnosticul de " Intertrigo "
Cauza cea mai frecventă este transpiraţia şi lipsa codiţiilor de îmbăiere (de care ai avut parte în perioada spitalizării) . Local apare iritaţia pielii dintre pliurile inghinale şiretroauriculare, devine roşietică, pruriginoasă ,cu descuamaţii apoi dureroasă , datorită microbilor : streptococ, safilococ şi candida care seînmulţeasc
Tratamentul este : O igienă riguroasă , local aplicaţii fie de Clotrimazol fie de Canesten , alternând cu Fluocinolon N .până la vindecare. Cu sănătate Dr Emil Otesteanu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Infectii ale pielii.

ioana (acum 13 ani)

NIDOFLOR e cel mai bun. vindeca imediat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Tot pentru Nick ,
Are dreptate colega noastră de Comunitate , Canestenul folosit înlocueşte -l cu NIDOFLOR căci este mai complex cu acţiune atât asupra candidozei cât şi antimicrobiană, prin copoziţia sa. Succes Dr. Emil Otesteanu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioana (acum 13 ani)

am si eu o iritatie care ma chinuie de vreo 2 ani. imi apare cam 2 saptamani, o tratez si imi reapare peste ceva timp. eu m-am obisnuit. sper sa-ti treaca si sa nu mai ai parte de asa ceva. cel mai bun unguent e NIDOFLOR. il gasesti la farmacie la doar 5 lei.si ar trebui sa dispara in max 3 zile. depinde de suprafata afectata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Oana (acum 12 ani)

Buna ziua..prietenului meu ii apare pe picioare si pe spate un fel de nodule..dar acestea nu se observa doar knd masez se simte k o mingiuta tare..si unele chiar il dor..din ce cauza sa fie si ce este de facut..el face rugby si crede k este posibil din kuza loviturilor..varsta lui este de 19 ani..astept un raspuns va rog..va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sava dorin (acum 12 ani)

buna ma numesc sava cu o luna in urma am fost racit si ma-m tratat dar in interiorul nasului mia ramas o iritatie dureroasa care vad ca numi trece de vreo luna astept un sfat va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

geoge (acum 12 ani)

incearca cu unguent nidoflor

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anca (acum 10 ani)

buna fac si eu o iritatie intre picioare si ma mananca foarte rau in special searasi contactul sexual este usturator cu igiena sunt stricta , ma spal in fiecare seara . Imi apare aceasta iritatie in fiecare luna , inainte de menstruatie cu 3 zile. la inceput am crezut cami aduce sotul cv boala , dar apoi am vazut ca-n fiecare luna imi apare. daca ma ustura la contactul sexual banuiesc ca si inauntru am iritatia , iar la suprafata , ma calmeaza dupa ce scarpin , dar dupa cateva min apare iar . va rog ajutatima cu un sfat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

raduionut (acum 9 ani)

Buna ziua !! Sunt baiat si cam de cateva luni mia aparut intre picioare o iritatie si ma mananca intr-una!! Ce imi recomandati?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ginu Chiriță (acum un an)

Am și o iritație între picioare .Niste bube roși de mă mănâncă rău de tot .Î- mi apare ba pe piciorul stâng langa penis ,ba pe dreptul.Si după ce mă scarpi iese ceva uleios și lipicios din ele .Ce î-mi recomandați .Ma scarpin cam la 2 zile așa pe urma mă lasă 2 zile .Și după ce mă scarpin ustura

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: