Inritatie pe fata

Infectii ale pielii Dermatita periorala
Intrebare postata de ericapop cu 11 ani in urma

Buna ziua
Sper ca ma puteti ajute. Am o iritatie pe fata, de f mult timp (peste 3 ani). Este doar in jurul gurii (sug nas, deasupra barbiei), nu este foarte pronuntata dar pe mine ma deranjeaza foarte mult. Sunt ca niste bubite mici, uscate , ca si cum ar fi niste cosuri foarte, foarte mici (dar nu e acnee oricum) , oarecum rosiatica . Am fost la cosmteticiana (nu o data) si la doctor dermatolog (la Sanador) plus m-a trimis de mi-a facut un test alt pielii - nimic. NU A IESIT NIMIC. mi-a dat creme, am incercat multe, tot nimic. nu a disparut, nu s-a agravat. Intradevar sunt momente cand e mai pronuntata, dar nu pot face o legatura cu un anumit motiv. Nu stiu ce sa fac, ce sa mai incerc sa scap de ea. Si mai ales, nu stiu ce e, sau macar ce poate fi ! Multumesc , Erica :(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (13)

Dr. Mirela Telipan MDr. Mirela Telipan este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Cel mai probabil e vorba despre dermatita periorala, care poate fi de cauza cosmetica, bacteriana, postcortizonica etc si poate fi cronica si destul de rezistenta la tratament; daca sunteti din buc. v-as recomanda sa veniti si la un consult ptr. certitudine; dermatita periorala se trat. sistemic cu doxiciclina 1-2 cp./zi 2 sapt. si local cu o crema cu metronidazol( metrocream sau metroruboril) pina la disparitie si o crema reparatorie alternativ gen vitela ictamo sau cicaplast.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Infectii ale pielii.

ericapop (acum 11 ani)

Va multumesc foarte mult. Nu locuiesc in Bucuresti, dar cu prima ocazie cand ajung voi face un nou control. Voi incepe sa iau tratamentul deocamdata. Inca o data, multumiri !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ana (acum 11 ani)

Buna ziua!Am facut o iritatie de la sapun,multi ani nu am folosit apoi am avut o problema si dupa tratament dermatologul mi-a recomandat sa-mi spal fata cu protex,dupa ce mi-a trecut problema apoi m-am iritat de la sapun,am luat baneocin.Este bine sa-mi dau incontinuare?Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Rebeca (acum 10 ani)

Buna,eu am avut problema cosurilor,si cand reusisem sa scap de ele mi au rămas niște semne ingrozitoare,am încercat fel si fel dar fără rost,pana am dat de niște produse cât de cât bune zic eu ,am rămas cu mici puncte,chiar nevizibile,de asta vroiam sa mai imi cumpăr o data aceasta crema,si tocmai ca eu sunt in străinătate si m am dus la farmacie si mi au zis ca nu au o crema specială ptr semne dar mi au arătat una si am citit indicatiile si am cumparat-o,am fost in tara acum cv vreme si îmi cumparasem un gel pe baza de melc de la plafar,si gelul îmi curatase f bine fata,minuniiiii:))
Deci indicatiile de la crema a-derma epiteliale
Ducray A-Derma Epitheliale A.H. crema reparatoare

Prezentare: flacon 40 ml Crema reparatoare cu Acid Hialuronic 0,2% pentru fata si corp,trateaza diversele rani ale pielii.
Actiunea acidului hialuronic in combinatie cu ovazul Rhealba:
-stimuleaza proliferarea epidermului si regenerarea acestuia;
-favorizeaza restructurarea colagenului din derm ;
-neutralizeaza radicalii liberi ;
Emolienta si protectoare aceasta crema ofera conditiile ideale pentru a restaura integritatea pielii.
Perfect tolerat de piele ,Epitheliale A.H.poate fi folosit atat de adulti,cat si de catre copii.
Produs non-comedogen,actioneaza in straturile superioare ale epidermului

Așa apoi mi am cumpărat un gel ptr fata sa te speli cu el, e bun ptr acnee,este de la yves rocker,din tara m am dat comanda pe internet,si apoi minunea care cred ca eu m a ajutat cu cosurile este sunt niște pastile pe baza de plante care sunt bune ptr acnee,celulita,vergeturi,in fine.....la mine Si a făcut efectul cu cosurile.
Crema de la a-derma m a ajutat cu semnele,chiar înainte imi făcusem niște poze cu acele semne in Speranța ca am sa scap si am sa vad efectele....ok acum mi le prezint pe rând si ptr ce sunt bune,apropo de crema de la a-derma pentru semne in tara am văzut acum ca costa 40 le noi,eu aici dau in jur de 80 lei noi, deci merita sa o cumperi din tara,in fine.....
A-derma epitheliale--------pentru semne ,rani,etc
Gelul cu extract de Melc mi a hidratat tenul,m a ajutat cu semnele ,si mi l a curatat,l am cumparat de la plafar prima oara si apoi l am gasit si la farmacie ,e in jur de 17-19 lei noi,eu m am cumparat inca 1cutie sa o am aici si ma dau de 3 ori pe zii dupa Care aplic crema.gelul e de la jardin naturel si cred ca se numeste schnecken gel,Asa scrie pe cutie.
Gelul ptr acnee ca sa te speli pe ten e de la yves rocker-sebo specific,mi l am dat comanda pe internet.(super bun)
Si pastilele ptr acnee,vergeturi,celulita ,etc sunt de la rithual Paris derm,Tot de pe internet mi am dat comanda,costa 99lei noi, cutia are 40 pastile si se ia una inante de somn,eu folosesc aceste pastile de 2 luni si nu a avut efecte adverse,orcum ramane la apreicierea voastra,sper ca v am fost de ajutor,pupici

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea (acum 9 ani)

Buna ziua ! Am comandat dupa net Rithual derm am probleme cu vergeturile ,celuluita .Am 17 ani ! Vreau sa stiu daca imi afecteaza cu ceva ,pe prospect scrie ca trebuie sa ai minim 18 ani ....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ade (acum 9 ani)

Buna Andreea,te sfatuiesc sa nu iei aceste pastile.Nu pt ca ai avea doar 17 ani,ci pt ca nu sunt bune pt ce spun ei ca sunt bune....eu m-am gandit sa le iau pt cosuri...si m-am gandit ca daca sunt si pt celulita si vergeturi sunt perfecte.Dariau de 3 luni si nu vad nici o schimbare.M-am bronzat si nu se mai vad cosurile de pe spate si piept,deci nu se datoreaza pastilelor.Am si cateva vergeturi si sunt la locul lor....Nu inteleg cum poate face cineva reclama la ceva ce nu este bun.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

madalina (acum 9 ani)

Buna ziua.
Sper sa imi puteti da si mie un sfat...de aproximativ 1an de zile, fratelui meu ii apare o iritatie foarte neplacuta in jurul mustatii si cateva pete rosii la nivelul gurii si barbiei. In special dupa barbierit se accentueaza si dupa cum spune el "ard foarte rau". Nu a fost la dermatolog, dar poate puteti dvs sa-i recomandati ceva creme, sa incerce macar inainte sa mearga la doctor. Va multumesc !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Corina (acum 9 ani)

Buna ziua, am auzit de produsul Rithual Derm, care ar fi bun pentru petele rosiatici cauzate de acnee, ce ma sfatuiti in legatura cu acest produs? este in regula?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nicoleta (acum 8 ani)

sunt foarte bune, ti le recomand, dar trebuie sa le iei 3 luni de zile pentru efect.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Aluap (acum 8 ani)

Buna ziua, as dori sa stiu daca se gaseste in farmaciile *** , RITHUAL PARIS DERM. Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioana (acum 8 ani)

A-ti folosit rithual derm?cum e?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marian (acum 8 ani)

Buna ziua. Am o iritatie in zona fetei. Dar doar in contact cu uleiul. Ce—mi recomandati?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristinel94 (acum 9 luni)

Îmi puteti garanta asta..????? Am și eu roșeața in zona nasul adică ce-a mai afectată zona a fetei!! restul exact așa,bulinuțe roși pe nivelul feței , dar nu in totalitate.!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: