Corp strain in abdomen raspuns medic

Infectii ale pielii
Intrebare postata de sofia2008 cu 12 ani in urma

Buna seara ,
as dori va rog o opinie in legatura cu urmatorul caz :
- barbat, 60 ani, perfect sanatos , in urma unui accident la locul de munca ( strungar )are infipt in abdomen (zona de deasupra buricului )2 bucati de metal de mici dimensiuni ( span ), se prezinta la medic si este supus unei interventii chirurgicale ( zic eu minore ), dar care dureaza aprox. 1.5 h si in urma careia i se transmite ca nu au putut fi scoase acele bucati de metal deoarece sunt adanc infipte in muschi si ca in acea zona mai este si o artera si este prea riscant .
concluzia - dupa o saptama de antibiotice si inca una de stat acasa ( fara a avea nici macar eliberate actele de spitalizare )Dr. respectiv ne recomanda calduros sa nu mai incercam sa le scoatem in alta parte ( am solicitat trimitere la un spital universitar)si sa stam linistiti asa ca in timp corpul va accepta aceste bucati de metal.
Stiu ca pare de ordinul fantasticului , dar este o situatie pe care o traim in prezent si am avea nevoie de un sfat de la o persoana cu competente necesare care sa ne indrume .
Va multumim!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Andreea (acum 12 ani)

Neaparat mergeti la spitalul Floreasca. Este inadmisibil si f periculos ceea ce acest medic a facut. Acele bucatele de metal pot produce o infectie abdominala severa si multe alte complicatii. Este caz de malpraxis. A gresit operatia si acum vrea sa musamalizeze totul. Va recomand chirurgii de la Floreasca, sunt cei mai buni. Sanatate si putere va doresc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

buna seara,

intradevar va puteti prezenta la alt spital la o sectie de chirurgie pentru o a doua parere, si in functie de pozitia acelor ''bucati de metal'' vi se va recomanda sau nu sa le scoateti. din pacate fara un consult real nu se pot da mai multe detalii despre aceasta problema.

va urez o seara buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: