Intrebare .. HPV = Cancer ?!?! (sunt purtatoare de HPV)

HPV
Intrebare postata de ana5121 cu 13 ani in urma

Buna. As vrea daca puteti sa ma ajutati cu un raspuns . Am 21 de ani si in urma cu 3 luni printr-un consult ginecologic am aflat ca am "negi vaginali" si o rana pe col.(In Decembrie 2009 nu aveam acea rana si nici acei negi, deoarece am fost la acelasi ginecolog si era totul OK., nu aveam nimic.) Am facut testul papanicolau si mi-a iesit de gradul II, dar doctorul mi-a spus ca trebuie sa fac testul ADN-HPV. Am citit pe internet si m-am ingrozit, nu mai vreau sa citesc despre asta,cand aud si citesc cuvantul "Cancer" ma gandesc direct la ..... ce e mai rau si as vrea sa-mi spuneti voi ceva, din experietele voastre.. Pot avea "Cancer" daca a iesit testu papanicolau de gradu II??!?Negi astia se mai vindeca?? Eu fac un tratament cu "Condyline", in 4 zile trec, dupa o perioada iar apar, iar ma dau, trec.. apoi din nou apar... nu inteleg ce se intampla, dar acum mi-au iesit cam 7 la numar, unul mare care pare a fi uscat (pana acum nu am avut nici unul asa) si restul mici. Spuneti-mi ceva... ce inseamna toate astea. Nici nu stiu cum am ajuns sa am asa ceva, pt ca am avut si am un singur partener sexual, de 5 ani si el zice ca nu m-a inselat ... :) ?!.. Va multumesc ! Multa sanatate la toata lumea . (Imi cer scuze daca nu am scris foarte explicit, dar e prima oara cand scris pe o astfel de pagina.) o seara buna la toti !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

elena (acum 13 ani)

Rezultatul care ti-a iesit la testul Papanicolau nu inseamna cancer. Va trebui sa faci tratamentul pe care ti-l da dr. In ceea ce priveste negii genitali(HPV) nici aici nu-i vb de cancer. Este posibil in viitorul indepartat ca o persoana purtatoare sa faca o boala mai grava. ( asa cum o persoana purtatoare de hep c, este posibil sa faca ciroza)Caile de transmitere a hpv sunt, in special, pe cale sexuala. Iubitul tau este purtator al virusului hpv, numai ca la barbati nu se manifesta intotdeauna. Trebuie sa faca si el tratament pt ca te reinfecteaza mereu, de aceea nu te tratezi. Deasemenea, amandoi va trebui sa luati medicamente pt intarirea imunitatii. Va trebui sa aveti mare grija in relatiile sexuale, pt ca ramaneti purtatori ai acestui virus. Chiar daca nu se manifesta, in sensul ca tie iti dispar negii, el ramane in organism si-l poti retransmite. Sanatate si nu te speria. Nu ai cancer dar trateaza-te cu seriozitate tot timpul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana5121 (acum 13 ani)

I-ti multumesc foarte mult pt raspunsul dat . :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ovidiu ani 22 (acum 13 ani)

aveti mare grija de voi ca e foarte inportant ce aveti si yo am fost descoperit an italia de o tumoare la stomac si am fost operat si mi sa scos tot stomacu acum fac un tratament va tin pumni si nu dati anapoi fiti tari si luptati ca o sa treaca

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ovidiu (acum 13 ani)

as vrea sa te cunosc ati las nr meu dak te intereseaza 3270028812

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mariana (acum 13 ani)

am o secretie de o saptamana ,puteti sa-mi spuneti ce sa fac ,nu am timp sa merg la doctor,nu sunt in tara multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bumblebee (acum 13 ani)

despre ce fel de secretie? la o asa informatie vaga, raspunsuri pe masura o sa primiti. si nu pe internet ne cautam de probleme medicale.
e oare altceva mai pretios decat sanatatea? ce poate fii asa important incat sa nu existe timp pt o vizita la doctor? sunt doctori si in alte tari, sa stiti.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionela (acum 13 ani)

buna ziua,am facut testul papanicolau iar in uram lui am descoperit ca nu este ceva in regula mi-a dat tratament cu ovule cervugid pe care inca il urmez.la indicatiile doctorului mi s-a recoltat probe pt HPV, mi-a iesit pozitiv.care contine tipul hpv cu risc crescut 51.doctorul mi-a spus ca va trebui sa imi faca crio( ceva pe baza de azot) dupa care tb sa imi fac vaccinul,dar eu nu am terminat acest tratament,mi-a precizat ca nu tb sa platesc acest vaccin, mentionez ca 22 de ani.ce sfat imi dati?am cancer?sunt foarte spriata.multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marrysara (acum 13 ani)

Buna.Si eu am fost diagnosticata de putin timp cu HPV ,genotip 18 si ma tratez cu Cervugid,12 zile/luna timp de 3 luni,iar pt rana pe col mi-a recomandat procedura ERAD.Tie cum ti-a recomandat sa folosesti Cervucidul,pentru ca sunt mai multe scheme de tratament? Mai iau impreuna cu partenerul Isoprinosine pt cresterea imunitatii.E normal sa fi speriata si eu am fost speriata cand am aflat dar timpul le rezolva pe toate. Te pup

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: