In cazul in care am HSV-1 poate fi tratat?

HPV
Intrebare postata de Bogdan cu 5 luni in urma

Zilele urmatoare voi avea un control la ORL deoarece de 2 luni imi apare si reapare o basica pe cerul gurii (3 zile apare, o saptamana-2 dispare) si sunt tare ingrijorat de acest simptom. Zilele trecute imi aparuse pentru prima data si in buza de jos in interior o mica basicuta care a tinut o zi si a disparut fara sa lase urme.
In cazul in care voi fi diagnosticat cu herpes HSV1, oare ma pot trata sau imi va aparea aceasta basicuta pe tot parcusul vietii? (Am 23 ani). Vor aparea in viitor si alte leziuni la nivel oral din cauza acestui virus? Oare sunt sanse sa nu fie tocmai HSV1 si sa fie o stomatita aftoasa sau altceva?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum 5 luni)

Buna ziua,

HSV-1 (herpes simplex virus-1) este un virus care cauzeaza infectii localizate, in principal in zona bucala sau in jurul acesteia. Infectia cu HSV-1 este una comuna si poate fi tratata pentru a reduce simptomele si a preveni recurentele.

In cazul in care veti fi diagnosticat cu herpes HSV-1, medicul va va putea recomanda tratamente antivirale sub forma de creme sau pastile, pentru a reduce durata si severitatea simptomelor. Este important sa incepeti tratamentul imediat ce observati primele semne de leziuni, deoarece acestea pot fi mai usor de controlat in stadiile incipiente.

Este posibil ca pe parcursul vietii sa apara recurente ale leziunilor, insa severitatea si frecventa acestora poate varia de la persoana la persoana. Factori precum stresul, anumite conditii medicale sau sistemul imunitar slabit pot determina aparitia recurentelor. Cu toate acestea, tratamentul adecvat poate ajuta la controlul infectiei si la reducerea simptomelor.

Medicul ORL va poate ajuta sa stabiliti un diagnostic corect, tinand cont de simptome si examinand leziunile. Daca sunteti ingrijorat in legatura cu simptomele dumneavoastra, este recomandat sa consultati medicul pentru o evaluare adecvata: https://www.clickmed.ro/medic/ORL

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Infectii-ale-pielii--tesutului-subcutanat-si-muscular/infectia-cu-herpes-simplex-cauze-simptome-tratament_18528

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: