Hpv?

HPV
Intrebare postata de Mady cu un an in urma

Buna ziua. De cateva luni am facut genotipare si au iesit 2 tulpini 31 si 58. Iar sfatul a 4 medici difetiti a fost sa fac vaccinu Gardasil 9 a cate 3 doze. Ideea e ca aceste tulpini nu sunt canceroase si vaccinul isi face efectul pt alte tulpini neexistente. Mii sa recomandat 6 luni de ovule special concepute pt acest virus si pastile pt imunitate tot pt 6 luni iar dupa 6 luni refacerea genotiparelor si pap neaparat. Eu recomand tuturor sa isi faca genotiparele sa vada ce tulpini au si ce e de facut. Sa aiba grija de sanatate si sa nu o neglijeze sub nici o forma. Sa aveti sanatate ! Vreau doar un singur lucru sa intreb doctorii de pe acest forum. Poate fii posibil sa ieu prin absurd acest virus si printr-o simpla strangere de mana? Cu o persoana ingectata? Adica de exemplu daca a fost transpirata pe mana si tu ai dat noroc cu ea ? Poate fii posibil? Eu cu fostii parteneri i-am intrebat daca au asa ceva iar raspunsul era ca nu stiu asa ceva. Posibil ca ei sa fii fost doar transmitatori ai virusului si fara sintome. Ideea e ca multi judeca ca sigur femeia o avut multi parteneri si toate alea.. dar sa stiti ca nu e adevarat poti foarte bine doar cu 1 2 si sa te contaminezi. Intrebarea e dc se poate lua si prin transpiratie ? Multumesc anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

Bianca (acum un an)

Buna, nu se poate lua prin transpirație. Doar prin contact sexual. Sau dacă virusul a avansat și au apărut negi vaginali se pot lua folosind de exemplu același prosop.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mika (acum 11 luni)

Bună mady poți sa îmi spui și mie cum se numesc ovulele?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mady (acum 11 luni)

Da se numesc aldara am luat 3 luni da la recomandarea medicului le luam prima saptamana 1 si dupa de 2 ori pe saptamana gen miercurea si vinerea .. fara a le folosi in zilele de menstruatie. Aldara am avut 3 cutii la fiecare incepere de cutie tot prin aceasi schema. Iar celelalte ovule se cheama Veregentrebuia sa le iau tot 3 luni de zile tot fara a folosi in zilele de stop.. sa ai grija ca de la Veregen eu sincer m-am cam iritat in ultima luna.. iti poate intarzia si stopu da ii neaparat. Si pastilele pt imunitate 6 luni fara intrerupere cate 2 pe zii se cheama Proimmuno cam 125 lei cutia.. ovulele in total am dat 500 lei. Iti spun aprox pretu. Ovulele se prepara in farmacie... sa folosesti tampon noaptea cand le pui ca pateaza un pic.. si contact sexual ai voie.. da inainte sa pui ovulele ... sanatate. Daca te mai ajut cu ceva sa imi zici... eu in iulie imi fc genotiparele si sper sa fie ok.. mai beau pt imunitate ca e ft important sa o mentii sus.. beau asa ceai de kambucha.. e o ciuperca ce se jraneste cu ceai negru indulcit.. ceaiu asta il beau zilnic un pahar.. am ciuperca cumparata.. cauta pe net dc te intereseaz.. si acuma de 3 zile am inceput un "tratament" naturist pt imunitate care suna asa: 400 ml miere de oricare 1 lingurita scortisoara pudra 1 lingurita de ghimbir proaspat ras gasesti in supermarket 1 lingurita curcuma
1/2lingurite cuisoare macinate le dai dc ai masina de macinat cafea.. 30 picaturi de propolis si jumate de lamaie stoarsa.. toate astea le amesteci in borcanu de miere.. si mananci zilnic pe stomacu gol cate o lingura pe zii. Sper sa te ajute.. reteta asta o am salvata de pe net tiktok mai exact era un comentariu unde o doamna s'a tratat de cancer si zicea ca e bun si pt imunitate. Dc vr sa iti tr video spune-mi. Iti las tiktoku meu sau instagramu ambele acelasi nume : mazgalinaart . Sanatate iti dorrsc si Doamne ajuta. Gandeste pozitiv si nu te gandi la ce ai . Spune-ti in gand in subconstient sa se impprime ca esti o persoana sanatoasa si totu va fii bine ❤💙

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mady (acum 11 luni)

Iti sugerez sa te vaccinezi cu toate 3 dozele dc ai peste 18 ani .. am auzit ca or bagat in Ro legea ca se deconteaza Gardasil 9 nush daca 100% sau doar o parte.. doar dc te interesezi. Sunt 2 tipuri de vaccin da ginecologu mi-a sugerat gardasil 9 . E scump o doza costa 650 lei si iti trebuie sa le ieii n decurs de 6 luni adica tu de ex. Iei luna asta urmatoarea doza tre sa o iei in iulie iar ultima doza o iei dupa 6 luni dupa prima adica ultima o iei in noiembrie. Iti sugerez ori sa ti-o administreze ginecologu vezi cat cere ori dc nu in orasu tau tre sa fie medici cu masina de ambulanta ce fc tratamente si injectii la domiciliu.. eu am dat 35 lei pt vaccin pt administrare.. da vb prima data sa vezi dc ti-l administreaza. Vezi ca vaccinu tre sa stea neaparat la frigider ca dc nu isi pierde eficacitate.. iti sp din experienta pt ca am cumaprat vaccinu vb cu dr de fam ca mi-l administreaza iar cand am ajuns la cabinet o zis ca sunt trecuta de 18 ani si ca nici pe bani nu mi-l da sa imi gasesc pe careva.. deci sa fii avizata...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mika (acum 9 luni)

Mulțumesc Mady pt rasp.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mika (acum 8 luni)

Mady eu am făcut tratament cu isoprinosine și ovule cu cervucid iar mai apoi am făcut tratament cu niște ovule de la e-lite care mi s-au părut mie foarte bune, luna asta o sa îmi fac iar analizele sa vedem dacă m-am vindecat sau dacă mai e nevoie sa continui cu tratamentul sănătate multa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mady (acum 8 luni)

Buna. Luna asta am facut genotiparele din nou si nu mai am decat 1 tulpina.. 31 iar ginecologu mi-a prescris alte ture de ovule de data asta pe 3 luni de zile.. odata la 3 zile trebe sa le iau si cv pastile de imunitate tot pe 3 luni de zile 4 pe zii 2 dimineata 2 seara.. acuma astept sa imi vina stopu si sa treaca sa pot sa le incep.. Doamne ajuta sa fie bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mika (acum 8 luni)

Bună mady! Ți-am dat fallow pe instagram. Vb acolo. Ok?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: