Hpv pozitiv 31 și 35?

HPV
Intrebare postata de Gaby cu un an in urma

Bună ziua
Am făcut un test genotipare hpv si mi-a ieșit hpv pozitiv 31 si 35, cu risc ridicat de cancer de col uterin.
Iar testul papanicolau a ieșit ASCUS.
Medicul meu mi-a spus ca nu e nimic grav, sa mai repet peste 6 luni analizele, dar eu ma tem, cred ca ar trebui sa mai fac ceva analize.
Cine a mai fost în situația asta, ma poate ajuta cu un sfat?
E ceva grav?
Va mulțumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Admin SfatulMedicului (acum un an)

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Analize-de-laborator/hpv_1011

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristina (acum 8 luni)

Bună! Fa o colposcopie! Iar, pentru imunitate eu am luat Coriolus 3 luni...Multa sănătate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anca (acum 8 luni)

Buna,

In principiu medicul ar trebui sa iti recomande un tratament pentru cresterea imunitatii si eventual ceva tratament antiviral. Intre timp faci PAP si monitorizare col la 6 luni. Eu am facut si vaccinul Gardasil 2 si am reusit sa scap de o tulpina cu high risk. Trebuie sa ai rabdare pentru ca uneori virusul nu este eliminat rapid. La mine a durat aproximativ 4 ani.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nexus (acum 7 luni)

Buna.
Ce tulpina HPV ai avut?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11699271440 (acum 5 luni)

Mai este cineva pe aici? Ati facut vreuna dintre vou Erad? A durut? Ce medic recomandati?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nexus (acum 5 luni)

ERAD nu doare, se face sub anestezie.
Stiu ca esti speriata, dar cum sa iti recomande cineva un medic in conditiile in care tot ce tine te postarea ta e sub anonimat, inclusiv localitatea?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: