Hpv,e transmisibila??

HPV
Intrebare postata de raysa40 cu 13 ani in urma

Buna,am fost diagnosticata cu hpv,in urma unui test papanicolau,mentionez ca merg regulat la ginecolog deoarece am fost operata de 2 ori pt endometrioza.Fac regulat testu papa dar pina acum nu am avut nimic,in decembrie am facut testu si mia esit ok,apoi in martie am facut altu la un spital universitar din italia ,deoarece aici locuiesc ,si mia esit hpv.Am focut copolscopie si totu e ok trebuie sa merg in septembrie din nou pt un alt paptest.Va rog sami spuneti cum e posibil sa am virusu asta??deoarece nu pot sami dau seama de unde a aparut?am o relatie stabila de 12 ani.La cit timp poti sati dai seama de virusu asta cal ai in corp ,dupa cit timp ese?si daca se transmite doar prin contact sexual.Atunci inseamna ca si sotul meu are acest virus?mentionez ca nu am nici un fel de negi sau alte chesti,si nu mi sa dat nici un tratament pt acest virus.va multumesc in speranta ca ma veti ajuta cu un raspuns,deoarece nu pot dormi si ma gindesc de unde il am .am virsta de 40 de ani-

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Iuli (acum 13 ani)

Este foarte simplu: roaga-l pe sotul tau sa isi faca analizele. Daca si el il are, atunci l-ai luat de la el (ac***a in vedere ca tu ti-ai facut analizele regulat si nu ai avut nimic pana de curand). Cum l-a luat el este alta poveste. Daca el nu are, inseamna ca l-ai luat tu de undeva. Trebuie sa stii ca HPV se ia de cele mai multe ori prin contact sexual, insa exista si posibilitatea sa il fi luat dintr-o toaleta publica sau dintr-un alt loc: ai pus mana pe ceva (o clanta sau altceva) si dupa aceea te-ai atins in zona genitala. Este valabil si pentru sotul tau, daca excludem varianta adulterului. Va trebui sa fiti deschisi unul cu celalalt si sa rezolvati aceasta problema de sanatate care lasata netratata, pentru tine poate deveni foarte grava in timp. Este obligatoriu ca sotul tau sa isi faca analizele si tratamentul in cazul in care faceti sex neprotejat. Pana una alta, folositi prezervativul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Csara (acum 13 ani)

In primul rand, testele papanicol nu sunt teste specifice pentru depistarea hpv-ului. Exista teste speciale pentru depistare, tipaj. Posibil ca si sotul sa aibe virusul (exista anumite teste si pentru barbati), dar sa nu se manifeste in cazul lui. In cazul unui organism sanatos, virusul dispare de la sine cam dupa 6luni. Trebuie sa faci fenotiparea (analiza prin care se va depista daca tipul de hpv pe care il ai contine tulpini cu risc crescut oncogen sau nu) si apoi medicul va lua o decizie. Singurul tratament il reprezinta indepartarea condiloamelor... Nu conteaza de unde il ai, il poti lua de oriunde...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

raysa40 (acum 13 ani)

va multumesc din suflet pt raspuns fetelor, cred ca am focut fenotiparea finca e scrisa in rezultatu de la papa nicolau ,momentan nu il am finca lam lasat la doct de familie pt inregistrare cum il iau va dau rezultatele imi aduc aminte ca scria radacini16,si parca 35 nu stiu sigur.mersi inca odata

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana (acum 13 ani)

buna ziua, daca se poate sa-mi raspunde si mai cineva,am facut test papnicolau si am acest virus hpv eu ma trtez dar sotul nu?ma pot infecta di nou cu acest virus ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: