Despre virusul HPV

HPV
Intrebare postata de ioana-ancuta cu 15 ani in urma

Buna seara. De mai putin de o saptamana mi-a aparut , in exterior, intre intrarea in vulva si anus, o formatiune foarte mica ( ca un neg sau un cos). Nu e deloc dureros, si are aceeasi culoare ca si mucoasa ( eu am incercat sa-l vad cu oglinda , insa nu am reusit sa vad nimic), dar se simte foarte bine. Sunt destul de speriata , pentru ca sora mea a fost diagnosticata cu HPV. Un lucru , poate important, este faptul ca inca nu am avut contact sexual. Sa fie oare vorba despre o infectie cu HPV, sau poate fi vorba de altceva...si in acest caz...ce anume? Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

IULIANA-ANA (acum 15 ani)

te sfatuiesc sa mergi la un doctor cat mai repede, nu mai lasa timpul sa treaca, este singurul care te poate ajuta.
Sper ca totul sa fie bine si sa ne ti la curent
Multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simona166117244 (acum 15 ani)

Draga alm",
Si sfatul meu e sa mergi cat mai rapid la medic, el este cel mai in masura sa-ti dea un raspuns la problema ta. Daca nu ai inca un medic ginecolog, te poti adresa Centrului Medical GYNECOLAND
Adresa:
Strada Gramont nr. 7 (Piata Regina Maria - Rond Cosbuc),
Sector 4,
Telefon / Fax: 021- 337.29.53, 336.43.73
E-mail: [email protected]
Programari: http://www.gynecoland.ro

Sanatate maxima!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vasi1121374 (acum 15 ani)

Buna seara! in februarie sau martie am fost la ginecolog din cauza unor scurgeri care nu mi se pareau in regula.in urma lamei, a rezultat ca sunt suspecta de HPV, ac***a si o rana pe col, iar examenul HPV a iesit pozitiv. din cauza unor probleme, nu am mai putut sa merg in continuare la ginecolog. acum, mi-au revenit din nou gandurile in legatura cu asta.nu imi aduc aminte exact tulpinile care le am, 45, 55...nu mai stiu exact...pare cam stupid, si imi recunosc greseala. imi apar si mie din cand in cand niste excrescente sub forma unor cosuri, care nu sunt dureroase, aproape deloc. de obicei se vindeca de la sine, sau se sparg singure. am citit multe pe net despre HPV si stiu ca sunt simptome. cel mai mult m-ar interesa sa stiu cam cat ar costa tratamentele pentru Hpv si rana pe col. saptamana viitoare am programare la ginecolog, alta doctorita fata de cea la care am mers la inceput... sunt foarte speriata caci am citit multe articole care erau de-a dreptul inspaimantatoare. si cum sa fac sa ii spun prietenului meu actual de faptul ca sunt infectata cu HPV. pur si simplu imi este foarte frica de reactia lui! desi ma iubeste, mi-e frica ca ar putea sa ma paraseasca din aceasta cauza. in momentul de fata sunt efectiv speriata si ingrozita din toate punctele de vedere!! v-as fi foarte recunascatoare daca m-ati putea ajuta macar cu cateva sfaturi. multumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ralucaserb (acum 8 ani)

Si eu am depistat ca am rana pe col si infectie cu hpv... Tratamentul mi s-a dat pe o perioada de 3 luni, si costa maxim 30-40 RON pe luna tratamentul... Dar depinde care e situația ta exactă, si doar un ginecolog poate spune exact. Rana mea pe col e foarte mica , iar medicul a considerat ca trebuie sa încercam cu tratament întâi... Dar daca e mai mare , de obicei stiu ca recomanda întâi cauterizarea rănii si ulterior tratament. Nu ai de ce sa te îngrijorezi dar trebuie sa mergi neaparat la doctor sa nu lași sa se agraveze. Multa sănătate îți doresc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: