Cancer de col uterin raspuns medic

HPV
Intrebare postata de cristinas93 cu 9 ani in urma

Buna ziua..bunica mea a fost operata acum 10 ani de cancer de col uterin.in ultimele 3 luni nu se simte prea bine..simptomele fiind: inapetenta,scadere in greutate,dureri de cap,dureri de mijloc,pierdere de echilibrut.acum 3 luni si`a facut analizele si au iesit bune,mentionez ca dupa operatie a luat echerichia coli de care numai scapa. acum analizele nu sunt tocmai bune..vsh este mare,prezinta hematurie,lipsa de fier(se stia)..markerii tumorali sunt in limite normale..urmeaza sa faca RMN pentru ca in continuare nu se simte bine.ma intereseaza sa stiu daca a recidivat cancerul..s`a prezentat la medic,deoarece sangereaza la urinat ultimele picaturi de urina sunt cu sange(chegulete),uneori ruginiu..astept raspuns pentru ca nu ii da niciun medic de cap in rezolvarea problemei...ma ingrijoreaza faptul ca acum cateva luni avea in talie 92 cm iar acum are 36 cm..scaunele sunt de 2-3 zile inainte facea in fiecare zi..insa s`au rarit pe motivul ca nu mananca..si clar este deshidrata..este alergica la majoritatea medicamentelor(algocalmin,penicilina etc) acum ii fac cefort e cam singurul antibiotic pe care il pot face..Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Dr. Toth Noemi MDr. Toth Noemi este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Buna ziua!

Va rog sa-mi scrieti varsta bunicii si ce stadiu a avaut cand era diagnostizata cu cancer de col uterin.
Hematuria (nedureroasa) si vsh marit poate asuma suspectul cancerului de vezica (metastaza).

Boala canceroasa are capacitatea de a compromite total statusul nutritional al pacientului, alterandu-i in mod dramatic metabolismul si cauzand aparitia anorexiei (pierderea apetitului) ce pe termen lung va determina o scadere semnificativa in greutate.

Lipsa poftei de mancare este pusa in special pe seama deficientei de vitamina B12, vitamina A, vitamina B1, vitamina B6 si B8 (biotina).

In primul rand, a-si recomanda un curs de tratament cu vitamina B12(injectii), pana cand asteptati rezultatele de RMN.

-----------------------------------

dr. Toth Noemi
medic primar oncolog
[email protected]
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul HPV.

Utilizator11544967658 (acum 5 ani)

Buna ziua! Numele meu este Ieremici Gabriela! Mama me a este diagnostigata cu cancer pe col uterin metastaza grad 4 !! As dori sa stiu daca exista un tratament pe langa chimioterapie!Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: