Am cancer???

HPV
Intrebare postata de pusha cu 13 ani in urma

Buna ziua! Am facut un ecograf unde mi s-a descoperit o formatiune nodulara pe buza inferioara a colului uterin. Medicul m-a trimis de urgenta sa fac testul Papanicolau si apoi de urgenta la ginecolog . Mi-a mentionat ca de operatie nu scap orice ar fi. Este posibil sa fie cancer de col uterin????

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (12)

Omnia (acum 13 ani)

Buna,

Sfatul meu este sa nu te sperii pana nu afli rezultatul unei analize; cei de pe forum, chiar si medici fiind, nu au cum sa-si dea un raspuns exact; pot fi nenumarate cauze, iar cea mai mare greseala e sa pleci de la premiza ca este ceva grav.

Incearca (stiu ca e foarte greu) sa tratezi situatia cu calm si nu te mai gandi la ce e mai rau.
Ai fost la medic pt pap?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Luciana (acum 13 ani)

Nu trebuie sa te sperii atat de repede. Mai intai fa testul Pap , dupa care repeta-l apoi urmeaza o colposcopie si apoi o biopsie. Am facut si vaccinul pt cancer de col uterin. Astia sunt pasii pe care i-am parcurs eu. Orice ar fi, daca este depistat din timp se trateaza. Fii optimista!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

pusha (acum 13 ani)

Ms mult pentru incurajare. Deja m-am linistit pentru ca pap mi-a iesit negativ. Acum tre sa merg la ginecolog sa vad ce este cu adevarat. Ms inca o data.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vlad (acum 13 ani)

fibrom uterin probabil, dar ai mare grija sa tii sub obsevatie zona asta pe viitor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

pusha (acum 13 ani)

Am mers la ginecolog care mi-a spus ca aparatul genital este perfect sanatos, nu am nici macar o rana pe col si m-a sfatuit acum sa-mi verific colonul!!!! Este posibil ca ceea ce s-a vazut la ecograf sa fie pe colon si nicidecum pe aparatul genital!!! Nush ce sa mai cred!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

Sigur nu este o gluma ? Pentru a vedea daca exista sau nu o formatiune tumorala pe colon,trebuie facuta o colonoscopie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

pusha (acum 13 ani)

Stiu!!! De fapt m-a trimis sa-mi fac tuseu rectal, nici macar colonoscopie!!!! Dar am decis sa nu mai merg nicaieri si sa ma tratez singura ( asta in caz ca am ceva) cu alifie de plante facuta in casa!!! Nu mai am incredere in doctori desi sunt si eu cadru medical!!!! ( kinetoterapeut).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

Nu pot crede ca un ecografist bun poate confunda uterul cu, colonul.............chiar nu stiu care ar putea avea dreptate. Iar tuseul rectal........doar sa depisteze niste eventuali hemoroizi interni si aceia " nu prea intern". Un raspuns de " rasu-plansu ".

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anita (acum 13 ani)

buna o prietena a fost diagnosticata cu tumora maligna vegetariana cred ca nu gresesc si asteapta rezultatul biopsiei acum intreb ar putea fi confundat cu altceva cu alta afectiune asta ca sa ma linistesc pana vine rezultatul biopsiei

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

pusha (acum 13 ani)

O tumora poate fi diagnosticata ca maligna sau benigna doar dupa biopsie. Totusi dupa forma, consistenta etc, medicii pot spune, din experienta dinainte. Dar cata incredere sa mai avem in ei???? Nu as vrea totusi sa-i bag pe toti in aceeasi oala pentru ca sunt si medici buni care pun suflet in ceea ce fac, dar din pacate ori au plecat peste hotare ori sunt prea scumpi si de multe ori in tara asta cine nu are bani este sortit pierii!!!!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

Se poate orienta dupa rezultaul de la Pn, daca este IV sau V.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

pusha (acum 13 ani)

Depinde unde este localizata tumoarea!!! Daca este genital, da , se poate lua dupa PpN.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: