Homeopatia si Glandele lui Meibomius

Homeopatia Inflamarea corneei
Intrebare postata de Dr. Petre Muresan cu 10 ani in urma

Glandele lui Meibomius sunt mici glande sebacee situate in platoul tarsal al pleoapelor ( la marginea pleoapelor ) . Sunt numite si glande meibomiene .
Exista in jur de 30- 40 de astfel de glande in fiecare pleoapa.
Ele secreta lipide care se amesteca cu lacrimile si prin acest proces ajuta, contribuie la lubrificarea corneei si favorizeaza lubrificarea acesteia .
Meibomianita este inflamatia glandelor meibomiene .
Uneori o astfel de glanda se blocheaza, se inchisteaza si apare chalazionul.
Chalazionul este o tumefactie inflamatorie a unei glande Meibomius situata in pleoapa. Este produsa de o inflamatie cronica. Aceasta inflamatie este urmarea unei obstructii a canalului glandular. Deci sesizam aici ca exista o cauza mecanica, o obstructie. Se poate suprainfecta.In aceasta situatie devine dureros si poate sa apara o secretie. Medicul oftalmolog este chemat sa decida care este cea mai buna cale de tratament. Acesta poate decide o aplicare locala de antibiotice, sau poate considera ca este nevoie de o incizie chirurgicala si chiuretajul glandei. Ca tratament ajutator, homeopatia poate contribui la rezolvarea acestei probleme de sanatate, care, asa cum am vazut, poate fi o problema chiar chirurgicala. Contributia homeopatiei vine pe linia stingerii infectiei, a inflamatiei si in refacerea sistemului imunitar pentru ca boala sa nu se mai repete.
In cazul chalazionului recurent sau al chalazioanelor multiple, trebuie suspecata o afectare generala a glandelor sebacee.
Chalazionul nu este contagios.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

Lia (acum 10 ani)

Chalazionul este orjeletul sau pop**ar urciorul?
Daca nu, care este diferenta intre ele ca localizare, cauze ale aparitiei, evolutie, recidive, tratament?
Va multumesc si va doresc o zi buna.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: