Miros neplacut chiar si dupa dus la 30 minute ?

Hiperhidroza
Intrebare postata de Utilizator21710172491 cu o luna in urma

Ok deci am doua probleme, una ar fii cu sub brat-ul care miroase dupa ce aplic deodorant dupa un scurt timp,trebuie sa incerc vreo 10 deodorante diferite ca sa imi prinda unu - adica sa nu miros de la el.
Si a doua ar fii ca imi miroase neplacut capul penisului, nu am nici o bubita,secretie si asa mai departe, totusi tin sa precizez ca am luat fluconazole teva la recomendarea unui doctor si imi trece de tot mirosul,doar ca dupa ce nu mai iau revine inapoi,daca ati putea sa imi spuneti ceva fara sa ma duc la doctor as aprecia teribil, tin sa mentionez ca am fost de cateva ori si tot timpul nu m-au ajutat deloc, Toata stima.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum o luna)

Buna ziua,

Mirosul neplacut la nivelul corpului poate fi cauzat de o varietate de factori, de la transpiratie excesiva, la dieta, la probleme de sanatate. In primul rand, in cazul in care transpirati mult si va miros zonele sub axilare chiar si dupa ce aplicati deodorant, posibil sa suferiti de hiperhidroza. Aceasta este o conditie in care transpirati excesiv, si este cel mai bine sa folositi un antiperspirant puternic, de preferabil unul recomandat de un dermatolog.

In al doilea rand, mirosul neplacut la nivelul penisului poate fi cauzat de o infectie cu candida. Fluconazolul este utilizat pentru a trata infectiile cu candida, asa ca daca ati observat ca mirosul dispare cand luati medicamentul, dar reapare atunci cand incheiati tratamentul, ar putea fi o confirmare ca exista o astfel de infectie.
Ambele conditii trebuie evaluate de un medic.

Daca doriti si opinia altui medic dermatolog, alegeti unul din lista: https://www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Daca doriti un medic urolog: https://www.clickmed.ro/medic/urologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Transpiratia/ce-spune-mirosul-corpului-despre-organismul-tau_16736
sfatulmedicului.ro/Remedii-naturiste/remedii-naturiste-pentru-mirosul-neplacut-al-corpului_7494
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/gestionarea-transpiratiei-excesive_11282
sfatulmedicului.ro/Candidoza-si-alte-infectii-micotice/candidomicozele-etiologie-complicatii-si-tratament_16940

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: