Saritul corzii

Frumusete si intretinere
Intrebare postata de mayb_e cu 13 ani in urma

E adevarat ca ajuta ca sa ai coapse mai subtiri ,un abodmen plat si crestere in inaltime ?? Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (29)

de pe net (acum 13 ani)

Exista in lumea pregatirii fizice cateva exericitii care-ti pot ajuta corpul mai mult decat ti-ai putea inchipui. Si culmea, nu ai nevoie de un abonament la o sala de fitness pentru a le executa zilnic.

Asemeni flotarilor sau exercitiilor pentru mobilitate, despre saritul corzii se poate spune ca aduce beneficii speciale celor care-l practica.

Desi a fost privit mult timp ca o joaca pentru copii sau ca un exercitiu specific practicantilor de box, astazi o serie impresionanta de sportivi l-au introdus in rutina zilnica de antrenament, indiferent ca vorbim aici de sprinteri, inotatori, fotbalisti, rugbysti, practicantii sporturilor de contact etc.
Saritul corzii iti intareste psihicul

In fotbal, expresia “a sari coarda” inseamna ca unul dintre jucatori s-a ferit de atacul prin alunecare al unui adversar de-o maniera aproape comica. I-a fost pur si simplu frica de contact.

Amuzant este ca, la propriu, saritul corzii are un efect de intarire psihica. Ca foarte multe dintre miscarile fizice cu mare repetitivitate, saritul corzii elimina stresul emotional, dezvolta puterea de concentrare si intareste vointa.
Saritul corzii iti dezvolta forta exploziva

Atunci cand sari coarda nu-ti soliciti doar musculatura gambelor, asa cum gresit sunt foarte mult tentati sa creada.

Acest exercitiu iti implica majoritatea grupelor de muschi ai corpului, inclusiv cele din zona superioara a acestuia. Dupa o perioada de practica, vei observa o tonifiere evidenta a musculaturii picioarelor, bratelor, a celei abdominale si chiar a spatelui.

In plus, o parte a acestor grupe de muschi sunt numiti si muschi ai reactiilor rapide pentru ca stau la baza capacitatii corpului de-a reactiona cu mare viteza (muschii abdominali au un rol urias in acest sens).

De asemenea, numarul mare de repetitii presupuse de saritul corzii ofera forta exploziva corpului uman, un tip de forta mai greu de antrenat in salile de fitness.
Saritul corzii face minuni pentru postura corpului

Acest exercitiu iti obliga corpul sa stea intr-o pozitie corecta pentru a obtine echilibrul necesar executarii.

Pozitia de echilibru necesara saririi corzii contracta musculatura spatelui si ofera o memorie corecta de arcuire pentru coloana vertebrala.

O postura corecta a corpului aduce beneficii extraordinare calitatii vietii noastre. De exemplu, simplu fapt ca stai drept inseamna un volum mai mare pentru cutia toracica, conditii mai bune de functionare pentru plamani si, intr-un final, o oxigenare superioara si un tonus general mai bun pentru organism.

Si pentru ca tot suntem pe un site care trateaza si probleme de seductie, poate ar fi cazul sa vedeti ce importanta are postura corpului si in aceasta arie :)
Saritul corzii te ajuta sa slabesti

Expertii spun ca o ora de sarit coarda inseamna consumul a aproximativ 1000 de calorii. Aceste informatii trebuie insa acceptate doar orientativ.

De exemplu, un tip supraponderal, a carui constitutie fizica inseamna o masa musculara dezvoltata sub un strat adipos zdravan ar putea sa consume mai mult de 1000 de calorii intr-o ora, pe cand unul echilibrat corporal ar putea consuma mai putin.

Ideea de baza este insa ca acest tip de efort presupune un consum energetic destul de mare. Si chiar in conditiile in care contine o componenta anaeroba importanta, saritul corzii inseamna si beneficii majore pentru sistemul cardio vascular.
Alte castiguri demne de mentionat

Legate sau nu de cele spuse mai sus, trebuie amintit si faptul ca saritul corzii mai aduce o serie de beneficii speciale: mobilitatea, coordonarea, balansul, timing-ul, intarirea oaselor, capacitatea de efort etc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mimi (acum 13 ani)

exceptional raspuns imi cumpar coarda neaparat :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21585899273 (acum 4 ani)

buna ziua ,pe mine dupa o saptamana de sarit coarda ma doare spatele ,cum procedez ca nu as vrea sa ma oprec pentru ca chiar da randamente ,multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

raluca (acum 13 ani)

Daca vrei sa ai coapse mai subtiri si un abdomen plat, parerea mea este sa mergi la o sala de fitness. Nu cred ca saritul corzii te va ajuta prea mult. Succes!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ghitza (acum 10 ani)

Raluca asta crezi tu,saritul in coarda ajuta,pune in functie toti muschii corpului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iulic (acum 13 ani)

Orice fel de exercitiu fizic este benefic pentru modelarea corporala. Nu te va ajuta insa pentru cresterea in inaltime.
Succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ratzusca (acum 13 ani)

De curand mi-am achizitionat coarda si sar de 2-3 ori pe saptamana. Efectele pozitive asupra corpului meu sunt deja vizibile (tonifierea musculaturii, diminuarea aripioarelor si a celulitei). In plus, si sotul meu se ambitioneaza sa invete sa sara coarda :) . Pana acum i se pare foarte dificil, iar progresul e lent, dar spera sa devina un veritabil Rocky :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iulyy (acum 13 ani)

o sa incerc sh eu,sper sa dea rezultate..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

arabella (acum 13 ani)

in fiecare zi sar de 2000 de ori coarda.Am 10 creioane ,fac serii de cate 200 .Beau apa intre pauze.E fooooarte relaxant...si da m-a ajutat este fooarte usor...dar atentie sariti pe ambele picioare pt ca exista posibilitatea ca un picior sa fie mai gros ca altul ...cum e la mine...pentru ca apas mai mult pe dreptul.
Apropo daca aveti o scara acasa care folositi-o urcati-o in fiecare zi treptat 10,20 ,30.etc.E o senzatie super!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

loredana_p (acum 13 ani)

cu cresterea in inaltime, nu e adevarat, cresterea in inaltime este mai mult o problema de genetica, si de varsta, cat despre tonus si slabire, da ajuta si iti modeleaza corpul

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adelia (acum 13 ani)

dar,oare saritul corzii ajuta si la circulatia sangelui ,am tromboflebita usoara coapsa stanga ,am 37 de ani 170 cm si 68 kg cand ajung la greutatea asta intru repede la dieta ,deci si acum .....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marian (acum 13 ani)

Buna Lia,

Rerferitor la varsta, daca nu ai avut vreo problema de genul herniei sa nu suferi de o afectiune a organelor genitale, rinichi, artroza etc, nu a trebui sa fie o problema din cauza socului pe care se produce in momentul contactului cu solul.
Referitor la solicitarea inimii, este adevarat ca acest exercitiu este un foarte bun tonifiant cardiac si nu numai. Pentru orice activitate sportiva, practicata consecvent si pe o perioada mai indelungata, trebuie consultat specialistul pentru a-ti recomanda cat timp, cu ce intensitate poti practica SPORT.
In rest, daca simti ca saritul corzii este solicitant, poti apela la orice forma de exercitii de respiratie, de relaxare, o dieta adecvata varstei care, cu siguranta iti vor reda tonusul psihic si fizic.
Cu drag,

Marian

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oana (acum 13 ani)

sar coarda de o saptamana si imi place ma relaxeaza dar ma dor picioarele de la genunche in jos ingrozitor nu este febra musculara parca ma dor oasele dati-mi va rog un sfat ce sa fac sa mai sar incontinuare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lia (acum 13 ani)

Exact asta patesc si eu, dureri de oase la genunchi, gambe...asteptam sa treaca timpul crezand ca este febra musculara. Dar vad ca pe aici nu prea se raspunde la intrebari.:)))

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lia (acum 13 ani)

Va rog sa-mi dati un sfat: care sunt riscurile sarituii cu coarda la 56 de ani? Am inceput sa sar coarda de o saptamana, am avut febra musculara la inceput, dar o prof de sport colega cu mine la scoala mi-a spus ca la varsta mea e periculos pt inima...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DjBobo (acum 13 ani)

Incearca o incalzire sau streching inainte de antrenamentul cu coarda. Ca si la alergare, depinde pe ce suprafata se executa antrenamentul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria (acum 12 ani)

incercati sa sariti coarda pe o suprafata de lemn sau pe un covoras si neaparat trebuie o incaltaminte sport comoda, astfel se evita acea durere de picioare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Madalina (acum 10 ani)

Traim intr-o societate de consum. Sunt produse si servicii pe care le incercam la tot pasul, ne intoarcem sau mergem mai departe. Dar ce lasam in urma noastra? Cu ce ramanem noi? Cu ce raman ceilalti?

Banuim ca fiecaruia dintre noi i s-a intamplat sa fie nemultumit cel putin o data de un produs sau serviciu utilizat.

Si ce s-a intamplat?

Cei mai curajosi dintre noi au cautat solutii, unii au gasit, unii nu iar altii s-au lasat pagubasi. Ceilalti in schimb, au povestit in stanga si in dreapta cele intamplate si au ramas cu supararea.

Pana acum, nimic incorect zicem noi! Dar...de ce sa nu incercam sa schimbam ceva?

Haideti sa ne ajutam reciproc sa gasim solutii! Haideti sa ne educam producatorii si furnizorii!

Ei ofera dar noi cumparam! Mecanismul este simplu!

De ce anume avem nevoie?

Atitudine pro-activa, puterea exemplului si dorinta de a impartasi!

Cautand impreuna solutii cat mai viabile, luptand impreuna pentru dreptate, construind impreuna vom reusi sa educam! - Romanii NU sunt lenesi, lucrurile NU sunt de neschimbat!

Schimbarea sta in puterea exemplului! Schimbarea sta in deschidere! Schimbarea sta in noi!
https://www.facebook.com/#!/CeiSiCum

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adrianna (acum 10 ani)

trebuie sa avem grija cum sarim coarda. aterizarea sa se realizeze prin amortizarea socului. de fapt aceasta sa se efectueze pe varfuri si nu pe toata talpa. daca nu tinem cont de aceste lucruri ne distrugem articulatiile genunchilor si ne trezim cu dureri de spate. deci .... atentie mare si spor la lucru! pentru persoanele supraponderale care vor sa desfasoare acest tip de activitate recomandarea mea este sa inceapa treptat cu cateva sarituri pe zi, sa zicem zece. isi vor da seama singure cand pot realiza mai multe. SPOR LA TREABA SI SUCCES!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mariana (acum 10 ani)

Pe mine cateodata ma doare in partea tanga , nu mereu dar mi se intampla cam dupa 200 de sarituri
fac aproximativ 500 in fiecare seara , 100 pe un picior , 100 pe celalalt , 100 impreuna si din nou pe un picior si pe celalalt.
Ce poate sa fie in legatura cu durerea?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2