Lipom sau sarcom?

Frumusete si intretinere
Intrebare postata de Utilizator11574513381 cu 4 ani in urma

Buna ziua!! Am o mare problemă. În luna mai anul acesta mi-a apărut o umflătură pe fesa stanga, noaptea inainte sa adorm, am simțit pur si simplu cum ceva s-a dislocat, ca o cădere de mușchi...după care am inceput sa am furnicături....durere care pleaca de pe coapsă pana pe fesă si nu mai puteam sa dorm pe acea parte...urmatoarea zi cand m-am privit in oglindă se vedea ditamai umflătura....cu orice m-as fi îmbrăcat era foarte proeminentă si vasele de sange se vedeau ieșite in evidenta..f proeminent...mai ales că eu sunt si slabă (54kg), deci clar orice puneam pe mine era vizibilă.. Întâmplarea face ca fix in perioada aceea mă confruntam cu o anexita care m-a speriat foarte tare si eu am asociat umflătura cu anexita...Am luat un tratanent pt anexita 3 luni de zile, sperand sa-mi treaca umflatura..dar nici pe departe. Cand am fost la medicul ginecolog si i-am spus că tot mă doare..mi-a zis ca vrea sa vada mai exact ce ma doare, ca nu înțelegea...in momentul acela cand a vazut despre ce este vorba mi-a zis ca nu are nicio legătură cu vaginul și mi-a dat un set de analize de făcut și atunci am aflat ca este o tumoră. Mi-a zis ca nu e nimic grav. Mi-am facut 2 ecografii. Prima la medicul Juncu de la CFR, care se uita in monitor si rămăsese mască...Nu stia ce sa-mi spună...mi-a zis ca e doar o diferenta de grăsime si ca nu am nimic, ca nu am ce sa fac, sa stau asa. Apoi am fost si la dnl. doctor Ionescu, care mi-a zis ca este un lipom de 2 mm si mi-a zis ferm convins că nu am de ce sa-l operez, deși eu i-am spus că am zile in care ma doare f tare si a zis ca e normal, pt ca e mai multa grăsime pe fesă si apasă local. M-am apucat de remedii naturiste, ceai verde, omega 3, mi-a dat o farmacista o crema antiinflamatoare...dar nimic. Umflatura era identică, fara sa se modifice in vreun fel. În luna noiembrie am ajuns la un consult la dna doctor Răcășan(chirurgie plastică), care s-a speriat de ce a văzut "la o domnișoară de 25 de ani, slim fit".. si mi-a pus diagnosticul de lipom gigant sau sarcom. Mi-a trimis sa fac tomografie si sa ma innarmez cu forta ca o sa trebuiască operat chiar de mai multe ori, ca nu se stie pana unde se extinde(sub fesă)... Am fost vineri la sp Județean Ploiesti si mi-a exclus din start lipom, spunandu-mi ca lipomul doar in timp poate ajunge la o astfel de dimensiune...si mi-a zis ca luni ma interneaza sa imi faca toate analizele (tomografie, puncție etc). Cert este că umflătura este foarte tare, deranjantă si venele sunt foarte inflamate. Deci de la un lipom de 2 mm, am ajuns la un lipom gigant....ce sa mai înțelegi de la astfel de medici?? Am fost la cei mai renumiți?
Din descrierea mea, ce imi spuneti că poate fi? Ca lipom nu pare a fi nici pe departe, din simtomele lipomului si consistență....asa cum pretind medicii.
 Vă rog ajutați-mă!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

Utilizator11611511982 (acum 3 ani)

Buna,
Care este diagnosticul in final?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: