Foliculita

Frumusete si intretinere
Intrebare postata de alexa_ cu 13 ani in urma

Buna ziua. Am 20 de ani si problema mea este ca de ceva vreme (ani de zile as putea spune..) firele de par de pe picioare (in special de la genunchi in jos) si din zona inghinala au mari "dificultati" in a iesi la suprafata. In loc sa iasa, se formeaza un mic "guguloi" unde firul de par ramane incolacit. Uneori se si inroseste zona din jur... Zonele in care aceasta problema exista s-au extins treptat, acum pot spune ca si pe partea interioara a coapselor sunt ceva probleme. In plus in zona gambelor am multe punctisoare negre asemanatoare celor de pe nas, adica nu sunt fire de par acolo,ci doar puncte... Cu acneea nu am si nu am avut niciodata probleme.... Am incercat varianta malai + ulei de masline, creme hidratante, chiar si piatra ponce pentru a le scoate din piele... insa nu pot spune ca ceva a functionat cu adevarat.... Metoda de epilare este ceara traditionala, epilator si aparat de ras cand nu reusesc sa scot firele ..Am asociat toate de mai sus cu foliculita... (nu stiu daca intradevar asa este)... Orice parere este binevenita, nu stiu ce sa mai fac.... Mutumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

Sheila (acum 13 ani)

Incearca si cu zat de cafea. Daca poti in fiecare seara la baie maseaza picioare cu zat, poate ai noroc. Foloseste un gel de dus cu particule abrazive si o manusa mai aspra

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mammi (acum 13 ani)

draga mea si eu am foliculita pe gat,am fost la dermatologie si mi s-a dat ERYFLUID si fucicort,eryfluid-ul e o solutie antibacteriana care se da de 2ori pe pielea curata si fucicort-ul e unguent tot de 2 ori pe zi,eu dezinfectez zona cu spirt apoi aplic solutia urmata de unguent,am doar 5 zile de cand fac tratamentul,incearca-l si tu,nu zic ca face minuni dar e un inceput si sper ca intro luna sa scap ,sanatate iti doresc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea (acum 13 ani)

cate kg ai?probabil esti prea grasa si firele cresc in grasime

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexa_ (acum 13 ani)

Grasimea nu cred ca este o problema :), am 47-48 kg (niciodata nu am avut mai mult).
Am ajuns la un medic dermatolog ce mi-a prescris vreo 3 creme, tratament 2-3 saptamani. L-am inceput doar de cateva zile, sper sa se remedieze situatia.

Multumesc pentru raspunsuri si multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea (acum 13 ani)

ce sa-ti spun bine ca ai fost la dermatolog asa poate rezolvi problema,trebuie timp si rabdare in 3 zile e prea putin sa se rezolve un tratament se face cel putin o luna de zile.multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexya (acum 13 ani)

In legatura cu firele de par care nu vor sa iasa la suprafata,formandu-se un "guguloi" cum tu ai spus, ori ca te faci cu ceara,ori ca te faci cu lama,ori cu aparatul,tot ies.Am avut aceasta problema, am fost la dermatolog si mi-a spus ca nu ma pot reface decat cu epilare definitiva,eram plina pe picioare,de la genunchi in jos de bubite,mai ales de bube si semne pe care mi le facusem de la stoarcerea si scoaterea ditamai firelor care erau sub piele.Dupa epilarea definitiva,nu mai am nicio problema,imi mai ies cateva fire de par,dar sub piele niciunul.Sunt happy..costa dar e singura modalitate prin care nu te mai confrunti cu aceasta problema si scapi de ea!Bafta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ady (acum 10 ani)

cat a costat epilarea definitiva?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: