Drojdia de bere

Frumusete si intretinere
Intrebare postata de fabia_tranda11 cu 13 ani in urma

As dorii si eu niste lamuriri in privinta drojdiei de bere.am auzit de foarte mult timp ca ar fi buna pentru mai multe afectiuni, dar pe mine ma intereseaza efectele ei asupra pielii si a parului. tot uitandu-ma pe internet am intrat in ceta...ce drojdie ar tebui sa folosesc cea( prospata sau uscata )care se foloseste in panificatie sau este un alt tip de drojdie? eu sincer, spun ca am inceput o cura cu drojdie de panificatie si dupa 2 zile vad deja o imbunatatitre a pielii tenului, adica vreau sa zic ca 40% dintre cosuri au disparut deja...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (36)

Lia (acum 13 ani)

Chiar asa. Care e diferenta intre drojdia pentru paine si cea de bere ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

www.formula-as.ro (acum 13 ani)

Ce este drojdia de bere?

Este o aglomerare de ciuperci inferioare (Saccharomyces cerevisiae), de dimensiuni microscopice, dar care se comporta ca niste adevarate uzine de medicamente, ce produc aproape intreaga gama de aminoacizi esentiali, toate vitaminele din complexul B, enzime, minerale in forma asimilabila (calciu, magneziu, fosfor) si anumite oligoelemente indispensabile vietii (in special seleniu). Sute de studii facute in ultimele decenii arata faptul ca substantele secretate de drojdia de bere joaca un rol esential in intretinerea sanatatii si in vindecarea unor boli, de la cele mai usoare la cele mai grave.
Poate cea mai importanta calitate a acestui supliment nutritiv este faptul ca acopera carentele de vitamine din complexul B, care, mai ales acum, la sfarsit de iarna si inceput de primavara, afecteaza majoritatea oamenilor. Aceasta, in conditiile in care cele noua vitamine din acest complex sunt indispensabile pentru functionarea oricarui organ sau sistem din corp. Vitamina B1 este necesara pentru sistemul nervos si cardiovascular, fiind folosita contra bolilor de inima, contra depresiei si a asteniei. Vitamina B2 este esentiala pentru piele, fiind indicata in toate afectiunile dermatologice. Vitamina B3 este implicata in procese ce tin de echilibrarea sistemului nervos, in timp ce vitamina B5 este un stimulent natural al glandelor cortico-suprarenale, marind rezistenta la infectii si la stres. Vitaminele B7 si B8 sunt implicate in metabolismul colesterolului si al proteinelor, fiind importante si pentru mentinerea sanatatii si rezistentei parului. Vitamina B9 este un elixir contra anemiei si pentru mentinerea echilibrului hormonal, in timp ce vitamina B12, care actioneaza asupra sistemului nervos, mareste puterea de concentrare, favorizeaza eliminarea unor simptome specifice stresului psihic. In fine, vitamina B15 - ultima descoperita - favorizeaza schimburile de oxigen la nivelul tesuturilor si este un remediu minune contra imbatranirii, contra infertilitatii si a bolilor hepatice. Numai din aceasta scurta enumerare si ne putem da seama de extraordinarele aplicatii terapeutice ale drojdiei de bere. Insa, inainte de a le cunoaste, va trebui sa aflam cate ceva despre modul de administrare a acesteia.

Cum se administreaza drojdia de bere
Drojdia proaspata

Este vorba de aparent banalul ingredient pentru cresterea aluatului, care se vinde in magazinele alimentare la calup, ac***a o culoare bruna si un miros de... bere. Se consuma in combinatie cu miere: la o lingurita de drojdie se adauga doua lingurite de miere de albine, frecandu-se pana cand se obtine o pasta omogena. Doza zilnica pentru un adult este de 3 lingurite de drojdie de bere, care se administreaza pe stomacul gol, dimineata, la pranz si seara.

Drojdia uscata

O gasim ambalata sub forma de pliculete, fiind in ultima vreme preferata de catre comercianti in fata drojdiei proaspete, care este mult mai greu de conservat si are un termen de valabilitate mai scurt. Inainte de a administra drojdia uscata, asigurati-va ca nu este aditivata sintetic, caz in care nu este recomandata in tratament. Este mai putin activa din punct de vedere terapeutic, dar in lipsa celei proaspete, poate fi folosita si ea cu succes. Mod de administrare: in jumatate de litru de suc de morcovi (obtinut casnic cu ajutorul storcatorului electric) se pun 2 lingurite de praf de drojdie uscata, se amesteca bine si se pastreaza la frigider. Se bea intreaga cantitate de preparat intr-o zi, fractionata in 3 reprize.

Tabletele de drojdie

Le gasim in farmacii si in magazinele naturiste, fiind extracte atomizate de drojdie, conditionate sub forma de comprimate. Sunt de regula foarte eficiente in terapie, fiind obtinute din culturi de drojdie selectionate asa incat sa aiba o concentratie ridicata de vitamine din complexul B si de seleniu. Se administreaza conform prospectului.
O cura cu drojdie dureaza minimum 10 zile si maximum 30 de zile (pentru a nu afecta flora intestinala), urmate de o saptamana de pauza, dupa care tratamentul se poate relua.
Drojdia de bere in prevenirea bolilor
La copii: administrarea de drojdie de bere este foarte importanta pentru stimularea proceselor de crestere (ajuta la consolidarea oaselor), pentru dezvoltarea psihica si mentala armonioasa. Mai ales copiii bolnaviciosi, anemici, cu o sp***a capacitate de concentrare sau cu un grad ridicat de nervozitate ar trebui sa consume drojdie de bere. Doza pentru copiii intre 4 si 8 ani este, de regula, o treime din cea pentru adulti, iar pentru copiii intre 8 si 14 ani este o jumatate din doza pentru adulti.
La adolescenti: vitaminele si aminoacizii din drojdie ajuta la reglarea proceselor hormonale, impiedicand aparitia unor fenomene neplacute la nivel fizic, cum ar: maturizarea intarziata a organelor genitale, aparitia eruptiilor puternice de acnee, hirsutismul la fete. De asemenea, curele cu drojdie de bere (se administreaza in aceleasi doze ca la adulti) de 10 zile pe luna ajuta la dezvoltarea intelectului si la tinerea sub control a fenomenelor din sfera emotionala.
La adulti: acest produs natural este un excelent sustinator de efort, care ajuta la imbunatatirea performantelor fizice si intelectuale. Un alt element important este faptul ca drojdia de bere este un excelent remediu antistres, diminuand efectele nefaste ale acestuia asupra corpului si asupra psihicului.
La persoanele de varsta a treia: drojdia de bere, prin continutul sau de vitamine, aminoacizi si oligoelemente, este un excelent medicament pentru prelungirea tineretii biologice. La schimbarea anotimpurilor este utila o cura de 3 saptamani cu acest produs natural, care impiedica aparitia bolilor degenerative, sustine activitatea hormonala, mentine sanatatea sistemului nervos si a celui cardiac.

Drojdia de bere in tratamentul bolilor

Anemia, tulburarile de asimilare a mineralelor (in special a calciului si a magneziului) - se face o cura de 21 de zile cu drojdie de bere. Este un remediu nu doar foarte bogat in minerale si vitamine, dar care si ajuta la metabolizarea corecta a acestora. Mai mult, s-a demonstrat faptul ca administrarea de drojdie de bere stimuleaza producerea de catre organism a elementelor figurate ale sangelui, ceea ce deschide noi perspective in tratarea anemiei, dar si a tulburarilor de coagulare, precum si a altor boli ale sangelui.

Hepatita virala A, B si C - doctorul german A. Schrauzer a studiat vreme de 18 ani felul in care organismul uman se apara in fata infectiilor cu virusuri hepatice. El a observat in studiile pe animale de laborator ca rezistenta in fata acestor virusuri creste foarte mult atunci cand se administreaza drojdie de bere. "De vina" pentru aceasta imunitate sporita sunt niste compusi pe baza de seleniu, care ajuta activitatea unor celule ale sistemului imunitar.

Raceli si boli infectioase in general, deficiente imunitare - se administreaza vreme de 2-3 saptamani cate trei lingurite de drojdie proaspata pe zi. Seleniul, precum si anumite vitamine continute de acest produs natural, maresc foarte mult rezistenta organismului la orice gen de infectie.

Supragreutate, obezitate - studii americane arata ca tratamentele de 20 de zile cu drojdie de bere, repetate de mai multe ori la rand, ajuta la scaderea in greutate. Aceasta remarcabila proprietate se datoreaza cromului continut din belsug de drojdia de bere, oligoelement important si intr-o alta maladie in care acelasi remediu ajuta foarte mult, si anume diabetul.

Boli cardiovasculare cronice - consumul de drojdie de bere regleaza nivelul colesterolului in sange, aduce la valorile normale tensiunea si favorizeaza activitatea miocardului. Studii comparative efectuate au aratat ca persoanele cu boli cardiace care consuma sistematic acest supliment alimentar au cu 30% mai putine probleme decat cardiacii din loturile martor.

Paralizie, Parkinson, Alzheimer - se face in fiecare luna o cura de cate doua saptamani, in care se consuma zilnic 3-4 lingurite de drojdie de bere. Este un tratament cu o puternica actiune reintineritoare, cu efecte tonice asupra intregului sistem nervos. Acelasi tratament este valabil si in depresie, precum si in tulburarile psihice generate de stres.

Psoriazis, sclerodermie, afectiuni dermatologice in general - se fac cure de o luna cu drojdie de bere (4 lingurite pe zi), cu o saptamana de pauza. Complexul de vitamina B, precum si anti-oxidantii continuti de drojdie sunt de un real ajutor pentru imbunatatirea metabolismului celular la nivelul pielii.

Acneea - se face tratamentul intern descris mai sus, la care se adauga masti obtinute din: 2 lingurite de drojdie de bere, 2 linguri de ulei de masline si 2 linguri de miere lichida. Amestecul se omogenizeaza si apoi se intinde pe ten, unde se lasa vreme de 30 de minute, dupa care se spala cu apa calduta.

Precautii la tratamentul cu drojdie

Cu exceptia persoanelor alergice la acest produs, nu se cunosc contraindicatii la tratamentul cu drojdie. Uneori, administrarea interna a drojdiei de bere poate da o usoara balonare, caz in care se va administra un carminativ usor, cum ar fi praful de chimen sau de anason, din care se ia cate o jumatate de lingurita de 3 ori pe zi.

Drojdia de bere si cancerul

Ciupercile Saccharomyces cerevisiae vazute la microscop

Studiile facute in Occident, mai ales in Germania, au aratat fara dubiu ca asemenea altor remedii naturale, drojdia de bere este foarte utila in tratamentul bolilor tumorale maligne. Mai mult, daca armurariul (prezentat in numarul trecut al revistei) era un excelent antidot pentru efectele adverse ale citostaticelor, drojdia de bere este un extraordinar ajutor pentru bolnavii de cancer care au recurs sau recurg la iradiere (cobaltoterapie). Iata mai multe elemente in acest sens:
Iradierea are mai putine efecte adverse atunci cand este asociata cu consumul zilnic de drojdie de bere (minimum 6 lingurite pe zi). Aceasta este concluzia unei echipe de medici din Munchen, care a studiat vreme de 15 ani evolutia bolnavilor de cancer, carora li s-a administrat acest produs. La pacientii tratati prin iradiere care au primit simultan drojdie de bere s-a observat o stare de sanatate mult mai buna fata de pacientii tratati numai prin iradieri. Drojdia de bere stimuleaza apetitul, ajuta somnul si peristaltismul intestinal. De asemenea, protejeaza mucoasele - aspect important, mai ales in cancerul de gat si esofag. Efectele negative ale radioterapiei sunt indepartate si in ceea ce priveste manifestarile externe: formarea de ragade cu infectii, deformarea unghiilor si inflamarea lor, hipercheratozele, atrofiile pielii. Profesorul doctor Ries, de la Bayerische Krebsgesellschaft (Asociatia Oncologica Bavareza), a stabilit, in urma studiilor realizate la departamentul de oncologie de la Munchen, ca "Afectarea datorata iradierii a scazut in proportie considerabila, inflamatiile au disparut, la fel si atrofiile pielii, care au fost inlocuite de epiteliu normal. Pana astazi nici una dintre metodele clasice de tratament nu a dat astfel de rezultate benefice ca administrarea de drojdie de bere". Asociatia Oncologica Bavareza mentioneaza in scris, pentru suferinzii de cancer, recomandarea de a utiliza drojdia de bere impotriva acestei boli.
Efectele directe ale tratamentului cu drojdie in boala canceroasa sunt in curs de cercetare, existand indicii serioase ca in cazul majoritatii formelor de cancer, consumul de drojdie de bere determina stagnarea si apoi remisia formatiunilor tumorale maligne. Prof. dr. Gottschalk observa la animalele de experienta tratate cu drojdie de bere faptul ca, in mai putin de trei luni, cancerul de prostata, de piele sau al ficatului era oprit de ingerarea zilnica a acestui produs natural.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nella dumitru (acum 10 ani)

este foarte interesanta informatia referitor la DROJDIA DE BERE, dar din pacate tot nu am primit raspuns la intrebarea mea. si anume: drojdia alimentara pe care folosim la piine si la alte prajituri, gogos , cozonaci.....etc, are vre-un efect terapeutic asupra organismuluyi, sau , din contra, este daunator sa inghitim si sa facem tratament cu acet produs. ????
Puteti sa raspundeti la aceasta intrebare???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

g (acum 9 ani)

e acelasi lucru proasto

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

zozooz60 (acum 9 ani)

drojdia alimentara nu este aceasi cu drojdia de bere daca nu sti ceva nu comenta nu scrie p***aiiiiiiiiiiiiiii

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria (acum 8 ani)

Daca ai fi desteapta nu ai vorbi asa , controleaza-ti vocabularul !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

fabia_tranda11 (acum 13 ani)

va multumesc mult pentru detaliile date in privinta drojdiei.dar nelamurirea mea este tot asa de mare .din acest ''''mic documentar'''' pe care l-ai trimis eu inteleg ca pot folosi linistita drojdia de bere obisnuita,cea pe care o folosim in panificatie, dar citind si alte situri, sfaturi de ale medicilor naturisti, intru in ceata pentru ca acesti zic ca drojdia de bere pe care noi o putem lua ca si integrator alimentar este cu totul alt fel de drojdie de bere, cica cea inactiva. dar eu va zic inca o data sunt in a treia zi decand am inceput cura acesta,cu drojdie de panificatie.iar rezultatele sunt surprinzatoare!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21702166101 (acum 4 luni)

Se numeste inactiva deoarece nu mai produce cresterea (umflarea), eu am inceput un tratament cu drojdia proaspata, cea de la magazine, folosita pentru panificatie, si mi-a provocat o balonare imensa, mi se umflase tot abdomenul.
adresa_web_filtrata /articole/drojdia-inactiva-beneficii-proprietati-contraindicatii
Drojdia inactiva trece printr-un proces de incalzire si uscare care duce la inactivarea sa, de aici si diferenta fata de drojdia activa, folosita in brutarii, la dospirea painii. Drojdia inactiva se gaseste in farmacii, sub forma de fulgi, in categoria produselor pentru dieta si nutritie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

katy (acum 13 ani)

BUNA,DACA TE AJUTA,EU FOLOSESC DROJDIE DE BERE SUB FORMA DE PASTILUTE,NUMITA DROJIN,SE GASESTE IN PLAFAR SI COSTA PUTIN PESTE 7 LEI.E BUNA PENTRU INTARIREA SISTEMULUI IMUNITAR,AFECTIUNI ALE PIELII(ACNEE,HIPERSEBOREE),FRAGILITATEA UNGHIILOR,ETC.DROJDIA DE PANIFICATIE NU E PENTRU A O INGHITI.NICI NU STIU DACA E SANATOASA SA O INGHITI.EU FOLOSESC DROJINUL,O CUTIE LA 2 LUNI,PENTRU CA ATUNCI SIMT CA ARE ORGANISMUL ARE NEVOIE,IAR PARUL E MULT MAI SANATOS SI LUCIOS.SUCCES!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

katy (acum 13 ani)

AAAA,SI APROPOS,PENTRU COSURI,DUPA CE TE DEMACHEZI SI TE DAI CU LOTIUNE TONICA,FACI ABURI CU CEAI DE MUSETEL,DUPA CARE TE STERGI CU UN PROSOP,CIRCULAR SI APOI TE DAI CU UN UNGUENT NUMIT MIBAZON CARE ESTE UN BUN ANTIBIOTIC.CITESTE DESPRE EL SI VEI VEDEA.EU ASA FAC SI E TREABA SUPER.CAND NU MA DAU CU MIBAZON,MA DAU CU ULEI DE MIGDALE,CARE E FOARTE HIDRATANT SI CARE CONTINE VITAMINA E.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

fabia_tranda11 (acum 13 ani)

multumesc fffoarte mult katy

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rodica daniela1 (acum 13 ani)

Fetita mea in varsta de 19 ani a suferit de acnee (in urma cu 1 an) doctorul de piele (din Viena) ia indicat sa ia tablete de drojdie de bere (HEFEBIER tablette) deci asa e pe germana denumirea,iar pe fata macar o data pe zi sa-si faca din putina drojdie proaspata si putina apa o crema si sa si-o aplice pe tenul curat sa stea vreo 15 min.apoi sa se spele.Pielea ramanea asa de fina incat am inceput si eu aceasta terapie.Acum nu mai are acnee.Aceste tablete le-a luat vreo 4 luni ,dar si-a imbunatatit si podoaba capilara si unghiile.Iti doresc succes si rabdare in primul rand.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Florina (acum 10 ani)

Va multumesc foarte mult ca ati postat acest tratament.Cu ajutorul dvs. a reusit si fetita mea sa scape de acneea care o chinuia de mai mult de un an.Va doresc multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

loredana_p (acum 13 ani)

foarte bun articolul din formua as

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iulia (acum 11 ani)

Am avut cancer,am fost iradiata, 36 de sedinte, este oribil. Pacat ca medicii nostri oncologi nu stiu nimic despre drojdia de bere sau nu vor sa stie. Eu am primit din Germania 2 pachete cu tablete (1000 de buc.) , cu recomandarea sa iau de 3 ori cate 5 tablete+1 tableta vit.c 1500 mg, calciu organic+vit D3(calciu din coral) si Wobenzym N (acestea sunt enzime) (tot la recomandarea medicilor din Germania am luat de 3 ori cate 10 tablete). Pot sa spun ca am trecut cu brio peste terapie, cu un psihic bun si cu pofta mare de viata. Recomand tuturor celor care au o problema grava de sanatate sa faca orice ca sa se vindece.Este foarte importanta hrana. Fara carne rosie, fara zahar, fara bauturi carbogazoase (cola, fanta, etc). Natura ne da tot, asa ca trebuie doar sa profitam de ea.Apa este importanta. Bea apa multa si sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Todoran Ionel (acum 11 ani)

Va pot oferi drojdie de bere vie direct din fabrica , medicament forte , sub forma umeda ambalata la 500 mg , oriunde in tara . Sunt singurul producator din tara de drojdie vie de bere . Contact : 0748544703

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

raluca (acum 10 ani)

buna poti sa imi dai si mie mai multe detali...cum se numeste sau ce fel de drojdie ai folosit...eu ma chinui de ceva ani cu acneea

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ion (acum 10 ani)

de mine incep o cura cu drojdie alimentara si miere,doua saptamini dupa care mai vb

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

manuela53 (acum 10 ani)

Ioane , a trecut 1 luna , mai traiesti ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florentina paraschiv (acum 10 ani)

buna ziua , am un baietel de 8 ani, care mi se pare ca nu are inaltimea corespunzartoare varstei , mi s-a recomandat sa-i dau aprox 1/2 din marimea unei caramele de drojdie dizolvata in apa , o data pe zi 10 zile de catre antrenorul de karate , de asemenea se spune ca e bun pt imunitate, ce ma sfatuiti ?. multumesc , astept raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2