E grav, În cat timp se va vindeca?

Fractura
Intrebare postata de Utilizator11706889979 cu 2 luni in urma

Bună ziua! Am o fetiță de 12 ani care,ieri la școală a călcat strâmb și am mers imediat la spital cu ea. Am făcut radiografie și doctorul ne-a spus ca are o mică fractură +90 grade Maleolă Pernoiera. Are acum piciorul în ghips de o zi, stă aproape toată ziua în pat și când se ridică cu cârjele, fără să calce o doare puțin piciorul cu cauza. Este normal? O mai doare din când în când. 2 săptămâni trebuie să stea cu ghipsul, după mergem la control și ne spune doctorul dacă mai stă sau nu. Vă rog spuneți-mi dacă e normal să o doară așa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum 2 luni)

Buna ziua,

Este normal ca piciorul sa o doare, mai ales in primele zile dupa ce a fost pus in ghips. Daca durerea persista sau se agraveaza, va trebui sa va adresati medicului. Dupa doua saptamani, medicul va decide daca ghipsul trebuie inlaturat sau nu, in functie de evolutia fracturii.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru fiica dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/ortopedie-pediatrica

Articol de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Oase-si-articulatii--membrele-/cat-timp-dureaza-recuperarea-dupa-o-fractura_20144

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: