Cum se poate de tratat fractura osului hioid?

Fractura
Intrebare postata de Elena cu 5 luni in urma

Bună ziua. După o trauma în regiunea gâtului cu mai bine de un an de zile, după mai multe investigații medicale, s-a constatat că e fracturat osul hioid. Am nevoie de un medic specialist care poate rezolva problema,adică e nevoie de intervenție chirurgicală.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului (acum 5 luni)

Buna ziua!

Pentru tratamentul unei fracturi de os hioid, este intr-adevar necesara o interventie chirurgicala. Este important sa consultati un medic specialist in chirurgie maxilo-faciala sau ORL (otorinolaringologie), deoarece acestia au experienta in tratarea fracturilor pe aceasta regiune.

Chirurgul va evalua in detaliu fractura dumneavoastra si va decide cea mai potrivita metoda de tratament, care poate include fixarea prin utilizarea unor placi si suruburi sau prin suturi, in functie de severitatea fracturii.

Asigurati-va ca urmati recomandarile medicului si sa intrebati despre procesul de tratament si recuperare. Atunci cand aveti confirmata programarea pentru interventie, pregatiti-va pentru perioada pre si postoperatorie conform indrumarilor medicului, pentru a asigura o recuperare cat mai rapida si eficienta posibil.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ORL

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Oase-si-articulatii--membrele-/cum-sunt-diagnosticate-si-tratate-fracturile-osoase_12231

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Violeta (acum 4 luni)

Buna seara..avem o situatie similara in familie..nu mai stim unde sa ne indreptam..situatia e grava...am ajuns la capatul puterilor..cine va facut operatia. Ce medic..in ce oras..suntem disperati si nu gasim sa ne faca aceasta operatie..multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: