Ganglion la gat si o dunga rosie pe torace raspuns medic

Estetica dentara
Intrebare postata de beatrix205112910 cu 12 ani in urma

Va rog sa imi spuneti din cauza la ganglion la gat si in tratament de 3 zile cu antibiotic (metronidazol),si ibubrofen recomandat de medic stomatolog de ce mi-a aparut o dunga rosie pe torace ?????mentionez ca inainte de metronidazol am mai avut tratamente cu amoxicilina,rovamicyne si tot nu mia trecut infectia la maseaua de minte.De 3 zile m-i sa facut ganglionul care mi se pare mare,dureroasa,nu pot sa deschid gura si acum dimineata mia aparut dunga asta pe torace.Este grav?Ce poate sa fie si de ce nu mia trecut dupa atata antibiotic?sa mai continui tratamentul?oare nu am ceva intoxicatie in afara de infectie?ce pot sa am?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Mihaela22120678 (acum 12 ani)

Mergeti mai bine la boli infectioase si la hematologie. Nu stati asa, ganglionul asociat cu dunga pe torace nu suna prea bine. Mergeti repede, aveti nevoie sa faceti si niste analize si sa va vada cineva clinic. Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Velvet Dental Clinics MVelvet Dental Clinics este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

In ceea ce priveste cazul dvs, este necesara intreruperea tratamentului cu metronidazol pentru ca pare a avea o reactie alergica. Luati augmentin( amoxicilina) macar 5 zile.
Problema infectiei la molarul de minte trebuie rezolvata si local pentru ca , in caz contrar, nu va trece doar cu antibiotice pe cale generala, acesta fiind si motivul pentru care se acutizeaza.

Dr. Eugen Ghinea

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: