Dinte raspuns medic

Estetica dentara
Intrebare postata de Marcos cu 13 ani in urma

Am un dinte ce sta sa cada din cauza unei paradontoze vechi...pot sa-l "stabilizez" cat de cat ca sa mai stea la mine,sa zicem...o luna ,doua...pina reusesc sa-mi fac dantura?Mentionez ca el se afla in partea de jos a maxilarului si ca pierderea lui ma afecteaza sub aspect estetic.In iulie am de sustinut o disertatie si nu ma pot duce acolo cu un dinte lipsa.Daca se poate,va rog sa ma sfatuiti ce sa fac,asta daca aveti o alta solutie,inafara de cea normala,adica sa ma duc la medic,sa-mi scoata dintele sau dintii si sa-i inlocuiesc.Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Dr. Nicoleta Grosu MDr. Nicoleta Grosu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Presupun ca e un dinte din fata. Exista solutii de imobilizare (cu sau fara extractia dintelui, in functie de situatia clinica), ambele avind doar rol estetic. Dintii se lipesc intre ei cu ajutorul unei benzi de culoarea dintilor in spatele lor. Chiar si dintele extras se poate lipi in acest fel, dupa ce i se taie din radacina, dar doar ca solutie provizorie estetica.
Singura problema e ca nimeni nu va poate garanta cit va va tine. Depinde de gradul de mobilitate al dintilor, de menajarea lor de catre dvs.

dr. Nicoleta Grosu.

www.drgrosu.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Estetica dentara.

Csara (acum 13 ani)

Stiu ca exista adezivi (cimentare, se numeste parca, procedura) care pot ajuta dintele sa ramana la locul lui... Intreaba medicul stomatolog si de aceasta procedura, poate te ajuta...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Nicoleta Grosu MDr. Nicoleta Grosu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Da, asa e, banda (e un fel de atela) se lipste cu adezivi. Procedura se numeste splint.

Am uitat sa precizez in postul anterior: dupa ce terminati cu dizertatia, mergeti sa va rezolvati problemele parodontale. Orice aminare va duce la pierderea mai multor dinti, sau face recuperarea celor inca ramasi mult mai dificila si cu rezultate incerte si dezamagitoare, mai ales dpdv estetic, dar nu numai.

www.drgrosu.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marcos (acum 13 ani)

Multumesc.Chiar maine voi cauta un medic.Am intrebat deoarece nu vroiam sa par ridicol atunci cand faceam o asemenea cerere,nedocumentat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: