Dinte semiportelan raspuns medic

Estetica dentara
Intrebare postata de dee_dee cu 13 ani in urma

Buna ziua. Trebuie sa-mi pun un dinte premolar pe o coronita din metal. Si medicul stomatolog mi-a recomandat ca si material semiportelanul. E rezistent? Pentru ca nu vreau sa ma trezesc cu el distrus in cateva luni...Daca are cineva lucrare din semiportelan ...va rog sa-mi spuneti cum e...Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Adrienne (acum 13 ani)

La mine, dupa cinci ani, portelanul s-a ciobit.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Nicoleta Grosu MDr. Nicoleta Grosu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

1. Ca si estetica portelanul e net superior.
2. La fel si dpdv al rezistentei.
3. La fel si dpdv al legaturii dintre metal si materialul alb: legatura cu metalul e mult mai buna la portelan decit la compozit.

Daca sinteti fumatoare, atunci alegeti portelanul. Coroanele de compozit (semiportelan, cum spuneti dvs) se pigmenteaza usor si vor arata urit in scurt timp.

ps pt corectitudine: Termenul de ''semiportelan'' e cit se poate de fals: nu exista semiportelan. Coroanele ori sint din portelan, ori nu sint!!!
NU exista portelan pe jumatate (exact ca si farfuriile pe care le aveti din dulap: sint ori din portelan/sticla/ceramica, ori din plastic.... nu exista varianta de mijloc.)

www.drgrosu.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Estetica dentara.

elena (acum 8 ani)

Deci,pentru nestiutori,exista dinti de acrilat sau de nailon (nylon),dinti din compozit (care sunt f buni si aspectuosi) si dinti din ceramica sau portelan,care sunt f scumpi,aratosi dar pot fi confundati de multe ori (de bunavoie,de catre cei care-ti executa lucrarea) cu dintii din compozit! asa ca, mare atentie!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Marin Cosmin Horatiu M Dr. Marin Cosmin Horatiu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Care au fost motivele ptr care a recomandat acest material? Portelanul este net superior din toate punctele de vedere.....insa daca in partea opusa aveti un material ...si este mai moale decat portelanul...atunci da...Daca nu sunt motive temeinice ptr a alege acel tip de material , as merge cu siguranta pe o lucrare din portelan. Semiportelanul este de fapt mult plastic si cateva particule de portelan

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 8 ani)

Dintele din compozit este mai bun si mai accesibil; cel din portelan este mai casant si nici nu ai siguranta ca e din portelan, si cum majoritatea clientilor sunt atat de putin informati cand se duc la dentist,e foarte usor sa fie pacaliti in privinta asta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina (acum 12 ani)

eu am lucrare de semiportelan de 3 ani si este super ok!!!Nu-i adevarat ca-si schimba culoarea cel putin mie nu mi s-a schimbat asa cum spun toti doctorii stomatologi si sunt fumatoare si consumatoare de cafea,coca cola etc Am o prietan care are lucrare de portelan si s-a ciobit dupa 3 ani si a costat -o gramada de bani.portelanul este casant........

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: