CONGRES INTERNAŢIONAL DE MEDICINĂ DENTARĂ CREDITAT de către CMDR 50 EMC

Estetica dentara
Intrebare postata de lithoraki cu 10 ani in urma

SOCIETATEA DENTARA ROMANA ORGANIZEAZA“ Metode, tehnici şi viziuni interdisciplinare în reabilitarea orală ”
Bucureşti 20 – 21 - 22 noiembrie 2013

Sunt invitaţi lectori de prestigiu din ţară şi din străinătate cu tematici de ultimă actualitate.

20 nov. – 10.00 – 12.00-Prof. univ. dr. Andrei ILIESCU, ”Tratamentul conservator ortograd al parodontitelor apicale cronice.
Posibilităţi şi limite actuale.
20 nov. – 12.00 – 14.00-Prof.univ. dr. Sever Toma POPA, “ Echilibrarea ocluzală între opţiune de principiu si realitate clinică.”
20 nov. – 14.00 – 16.00-Conf univ. dr. Luminita NICA, ”Prepararea canalului radicular cu sisteme moderne din aliaje de nichel-titan.”
20 nov. – 16.00 – 18.00-Dr. Constantin CAZACU, “De ce și cum izolăm cu diga?”
21 nov. – 10.00 – 11.00-Prof. univ. dr. Jean-Daniel ORTHLIEB, ”Alegerea şi înregistrarea terapeutica a poziţiei mandibulei.”
21 nov. – 11.00 – 12.00-Prof.univ.dr. Armelle Maniere EZVAN, ”Alegerea poziţiei terapeutice în ortodonţie.”
21 nov. – 12.00 – 13.00-Prof.univ.dr. Gregor SLAVICEK, ”Rolul atelelor intra-orale în reabilitarea orală.”
21 nov. – 13.00 – 14.30-Conf univ. dr. Mugur-George POPESCU, ”Terapia ocalexică – o metodă clasică...de actualitate”
21 nov. – 14.30 – 16.00-Şef lucrări dr. Tatiana DUMINICĂ, ”Metoda de tratament a edentaţiei totale modificată în scopul îmbunătăţirii transmiterii forţelor ocluzale asupra câmpului protetic.”
21 nov. – 16.00 – 18.00-Şef lucrări dr. Cinel MALIŢA, ”Concepte actuale în practicile curente de chirurgie reconstructivă a
structurilor tisulare parodontale, afectate ireversibil de către parodontitele marginale cronice profunde.”
22 nov. – 10.00 – 11.30-Prof.univ.dr. Philippe BOUSQUET, ”Tratamentul implantar estetic în zona anterioară maxilară.”
22 nov. – 11.30 – 12.30-Asistent univ. dr. Cristele ARTZ, “Relaţia Ortodonţie-Parodontologie în tratamentul recesiunilor gingivale.”
22 nov. – 12.30 – 14.00-Asistent univ. dr. Didier DIASPARRA, ”Expansiunea osoasă laterală în implantologie. ”
CURSURILE STIINTIFICE SE VOR DESFASURA IN SALA MADGEARU, Str Marasti 65-67

ÎNSCRIERILE SE FAC PE BAZA ACHITĂRII TAXEI DE PARTICIPARE ÎNCEPÂND CU DATA DE 1 SEPTEMBRIE 2013.
WORKSHOP: lucrări practice pe mandibule de porc!!! VINERI 22 NOV. 14.00 – 18.00
!!! LOCURILE SUNT LIMITATE PENTRU 30 DE PARTICIPANŢI.

22 nov. – 14.00 – 18.00- Dr. Serge SOLIVERES, Prof.univ.dr.Philippe BOUSQUET, Asistent univ. dr. Cristele ART,
Asistent univ. dr. Didier DIASPARRA, Lucrări practice de chirurgie plastică parodontală: grefa gingivală liberă, grefa conjunctivă cu lambou poziţionat coronar, grefa “cangur”.
Prezentare: Lucrările practice vor debuta cu realizarea unei prezentari teoretice cu proiectarea fazelor ce se vor realiza practic pe
mandibule de porc.
Vor fi realizate 3 tipuri de grefe:
-grefa gingivală liberă; -grefa conjunctivă cu lambou poziţionat coronar; -grefa “cangur”;
-realizarea de grefe maxilare GCF şi mandibulare GGL.
WORKSHOPUL VA AVEA LOC IN SALA BRANCUSI Str Marasti nr 65-67

ÎNSCRIERILE SE FAC PE BAZA ACHITĂRII TAXEI DE PARTICIPARE ÎNCEPAND CU 1 SEPTEMBRIE 2013.
TAXA DE PARTICPARE PENTRU WORKSHOP ESTE DE 100 EURO (contravaloarea în lei se achită la valoarea de curs
(euro-lei) a BNR din ziua plăţii.) SEPARAT DE TAXA DE CONGRES.

INFORMAŢII LA TELEFON: 0728.930.849, 0735.863.518.
Modalităţi de plată: CITIŢI CU ATENŢIE!!!
* Pentru cei care au cont la orice banca: virament prin ORDIN DE PLATĂ în contul beneficiarului SOCIETATEA DENTARĂ ROMÂNĂ:
IBAN: RO 45 BTRL 0130 1205 S731 50XX deschis la BTRL Cluj, CUI: 26024070

!!!CONFIRMAREA PLĂŢII ŞI FACTURAREA:
Dupa efectuarea plătii este obligatorie trimiterea în formă scanată pe EMAIL [email protected] a ordinului de plată împreună cu nr. dv. de telefon şi datele necesare pentru facturare:
pentru persoane fizice: CNP şi adresa de domiciliu;
- pentru CMI/CMG/CMMD: CUI/CIF şi adresa de cabinet;
Pentru cei care NU au cont bancar : trimiteţi POST RESTANT LA OFICIUL POŞTAL
NR. XVI (16) CLUJ-NAPOCA, pe numele NAGY ANGELA.
Este obligatorie scrierea datelor de facturare şi a numărului dv . de telefon pe FORMULARUL POŞTAL.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

Mircea (acum 10 ani)

Cat este taxa de participare si unde si cum se plateste?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: