Probleme menstruale-hemoragii ovariene

Endometrioza
Intrebare postata de ellyelenna cu 8 ani in urma

Buna ziua! Numele meu este Iuliana, si de ani de zile am probleme cu menstruatia. Imi vine foarte mult, tine cate o saptamana, si vine chiar si de 2 ori pe luna. Am facut nenumarate controale asta constand in ecografii deoarece nu mi-am inceput viata sexuala. Problema principala este ca am dureri groaznice, insotite de varsaturi si care de multe ori se termina la spital prin perfuzie. La control mi s-a spus ca am 3 chisturi pe ovarul drept de 2 cm si o formatiune mai micuta pe ovarul stang. Mi s-a prescris anticonceptionale orale mercilon si vidan pentru dureri insa nu am putut suporta vidanul. Am avut stari de rau si diaree iar din cauza mercilonului am inceput sa am palpitatii si stari de greata tot tipul, lipsa poftei de mancare si am renuntat sa il mai iau. Urmatoarea luna o saptamana am avut dureri ovariene pana la menstruatie. De obicei vine cu foarte multe cheaguri dar nu din prima zi, dar dupa intrerupere a fost foarte mare cantitatea. Doctorul a descris-o ca hemoragie ovariana. Acum iau duphaston si metrocropramid pentru greturi. Am si o gastrita deudonica ce nu imi permite sa iau multe medicamente. Ce control as mai putea face pentru a-mi iesi din pareri cu durerile. Sunt foarte severe nu pot manca, nu pot bea apa cu atat mai putin sa ma deplasez in astfel de situati. Va multumesc anticipat pentru interesul aratat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

Mirna (acum 8 ani)

Cu medicamentele te afli intr-un cerc vicios, ele netratand cauza. Iti recomand o abordare naturista a problemelor pe care le ai, inclusiv pentru gastrita. De exemplu, preparatele pentru dereglari hormonale gen Female Hormone Blend de Secom trateaza chisturile ovariene, iar argila Algo si algele marine (spirulina, afa, kelp etc) trateaza atat gastrita cat si chisturile.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

0 Advertisement
Iuliana (acum 8 ani)

Am mai incercat remedii naturiste pentru gastrita din seminte de in, dar in a 10 zi am avut crize de gastrita. Pentru menstruatie am luat doar ce mi sa prescris lucru care cred ca mai rau a facut. Singurul tratament care in a zecea zi nu mi-a facut probleme a fost Emanera de 20mg.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mirna (acum 8 ani)

De unde si pana unde seminte de in pentru gastrita? Aloe vera, ceaiul din flori de salcam, argila sau preparatele special pentru sanatatea stomacului (gen Gastritix de Secom sau Stomac Sanatos de Fares) sunt cateva din remediile cu actiune sigura. Bineinteles si dieta e importanta, iar daca gastrita e pe fond de stres trebuie tratat acesta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ellyelenna (acum 8 ani)

Am citit intr-o carte de plafar despre ele. Torni apa peste seminte le lasi peste noapte si consumi lichidul a doua zi pe stomacu gol. Gastrita mea e medicamentoasa, datorita sistemului imunitar foarte slab ma imbolnaveam foarte repede si s-a facut din cauza antibioticelor foarte puternice pe care trebuia sa le iau.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mirna (acum 8 ani)

Da, am gasit si eu pe net ca sunt recomandate datorita mucilagiilor din compozitie. Dar ele singure nu pot trata o gastrita. La un sistem imunitar foarte slab sa iei antibiotice foarte puternice e cea mai mare p***ae. Evident le luai la recomandarea medicilor, dar lor nu le pasa daca ne facem bine sau nu.

Antibioticele sunt cele care slabesc imunitatea si cresc toleranta virusilor si bacteriilor la ele asa incat trebuie sa le iei in doze tot mai concentrate ceea ce ai si facut. E un cerc vicios din care nu iesi daca nu te hotarasti sa te desparti de medicina alopata de pe urma careia se imbogatesc si doctorii si farmaciile.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ellyelenna (acum 8 ani)

Stiu ca medicina alopata nu ajuta. Multi mi-au sugerat sa fac ceai din nu stiu ce fel de plante ca ajuta. Nu ma pot arunca cu capu inainte pentru fiecare sugestie . Vreau sa scap de gastrita asta pana nu ajung la complicatii. Daca cunosti tratamente care chiar isi arata efectul dupa o luna- doua, sunt chiar curioasa sa incerc. Pe mine ma slabit foarte rau ciclul abundent fapt care a dus si la consumarea de vitamine pentru a reface rezervele in corp. Pur si simplu lesinam pe drum, nu mai aveam siguranta sa plec de acasa fara calciu sau alte vitamine dupa mine, sau ceva dulce in caz ca imi scadea glicemia.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic.Fares (acum 8 ani)

Acest utilizator nu face parte din echipa sfatulmedicului.ro | Pentru invitatie click aici

Buna ziua.Va recomand doua remedii naturale care va pot ajuta in situatia descrisa.Capsulele Suport premenstrual au rol in echilibrarea productiei de estrogeni si progesteron, au efect antiinflamator, antialgic, antispastic (combate spasmele musculaturii netede), hemostatic(reduce fluxul menstrual abundent).Se pot face cure de 4-6 luni.Capsulele Normoflux au efect hemostatic, se pot administra 2 capsule de 3-6 ori pe zi, pe perioada menstruaţiei, apoi se continuă cu 1 capsulă de 3 ori pe zi. Durata curei poate fi intre 2-4 luni.Se pot administra concomitent cu alte medicamente.Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Daiana (acum 8 ani)

Eu am suferit de endometrioza si m-am operat laparoscopic la domnul doctor Silviu Istoc. Operatia nu este una complicata si din fericire am plecat pe picioarele mele acasa. Ti-l recomand pe domnul doctor cu caldura, am fost foarte multumita, iar ulterior dupa un tratament urmat am reusit sa raman si insarcinata, iar sarcina a decurs perfect. Iti doresc multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cris (acum 8 ani)

Buna! Si eu ti-l recomand pe domnul doctor Silviu Istoc cu cel mai mare drag!Este foarte rabdator,este medicul meu de ani buni,dar ii poti scrie si pe Facebook legat de afectiunea ta,sunt sigura ca iti va raspunde!sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: