Ejaculare precoce? raspuns medic

Ejaculare prematura
Intrebare postata de Utilizator21559048740 cu 4 ani in urma

Buna ziua,
Am 44 de ani, casatorit, 2 copii si sufar de ejaculare precoce. Aceasta problema o am de mult. Dar acum nu am nici macar posibilitatea de a avea contact pentru ca ejaculez inainte. Mentionez ca am fost diagnosticat cu prostatita cronica. Am fost victima unui abuz sexual in copilarie, cineva a inceput sa ma mangaie pe organele genitale. Am început sa ma masturbez de timpuriu si des. Am scapat de acest viciu de câtiva ani. Relația cu sotia mea este marcata de certuri din aceasta cauza si de multe ori imi este teama sa am contact sexual. Am făcut câteva ședințe de terapie la București dar nu am dus-o la sfârșit. Vă rog să-mi dați o sugestie.Am văzut că se poate face și terapie online. Am făcut terapie pentru abuz cu un psiholog din Iași, eu fiind din Piatra Neamț.
Vă mulțumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Admin SfatulMedicului (acum 4 ani)

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Disfunctii-sexuale-masculine/ejacularea-prematura-cauze-optiuni-terapeutice-prevenire_10583

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

psih.Bogdan Pîrtoacă Mpsih.Bogdan Pîrtoacă este un medic autorizat SFM (acum 4 ani)

Bună ziua! În ejacularea precoce componenta emoțională are un rol ridicat. Din fericire există tehnici care vă pot învăța să gestionați mult mai bine emoțiile, dar și situația în sine.
Pentru terapie online, vă rog să mă contactați.

Cu cele mai bune gânduri,

Psihoterapie cognitiv-comportamentală

Disponibil pentru psihoterapie online.

Telefon: 0726328907
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Ejaculare prematura.

Utilizator11703490289 (acum 3 luni)

Am început masturbarea de la o vârstă foarte foarte frageda... aproape zilnic.acuma am 33 de ani ..am ajuns în stadiul în care actul sexual durează dacă sunt existat și pana la 4 5 penetrării(fără prezervativ). Nu tot timpul dar sa luăm exemplu cunosc o fata acuma ca toată lumea ajung cu ea în pat nici nu are rost sa mă mai complic. Nu are rost sa vorbesc de secunde..am avut parte și de o relație cu înțelegere legat de asta și nu a fost prea mare diferența ... unde ma pot duce sa vorbesc cu cineva despre asta. Analize remedii medicale. Am citit tot felul de comentarii topicuri însă nu ma regăsesc în nici care dintre ele. Am înțeles ca poți fura oarecum fin timp cu prezervative sau sprayuri ori exerciții însă chiar nu cred în ele. Un exemplu uluitor am băut o data 2 sticle de vin m-am masturbat de 3 ori înainte... iar actul sexual în sine fără prezervativ a durat 20 secunde și asta asa foarte foarte ușor...exista oare vreo scăpare din chestia asta...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: