Sexualitate

Educatia sexuala
Intrebare postata de diana298 cu 16 ani in urma

Buna ziua! Sunt mamica de fetita de un an si 7 luni. Sunt foarte ingrijorata si nu stiu cum sa reactionez in fata urmatoarei situatii: cred ca si-a descoperit sexualitatea si se aseaza tot timpul pe burtica si ... parerea mea e ca se excita... iar daca ii distrag atentia de la ceea ce face ea incepe sa planga ... incerc sa fac tot posibilul sa ii distrag atentia de la asta insa nu reusesc, revine la ceea ce facea ea. Sau se aseaza pe bratul fotoliului si se apasa. Am mai auzit un caz al unei fetite care se excita cu coltul scaunelului de la camin, insa eu nu vreau sa o las pana atunci. Ce as putea face sa o dezvat de acest obicei ... A ajuns in stadiul in care ma urmareste sa vada daca sunt cu ochii pe ea sau se ascunde prin casa si gaseste momentul sa o faca. Am incercat sa ii distrag atentia, sa ii arat carti, desene, sa ii arat copiii afara pe geam, insa cum o las o secunda isi aminteste si iar incepe. Sunt disperata!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

(acum 16 ani)

acelasi lucru a facut si sora mea, care la varsta de 4 ani s-a descoperit ca este bolnava naturala (handicapat psihic de grad. I) adica este autista. Sfatul meu este de a o duce la medic cat mai urgent, nu stiu daca la varsta asta se poate observa acest lucru dar poate fi supusa la niste testari pt varsta ei...mai intrebati si pe doctorii de pe site, medicul de familie va poate spune cum sa procedati.
Va doresc mult noroc si sanatate copilului.
Dumnezeu sa va ajute. Amin

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina110110 (acum 15 ani)

Cnu dispera eu cunosc un baietel cu aceasi problema ,si care a fost dus de mama lui la medicul pshiholog si ia re comandat multa atentie si afectiune,iar acum e mare si f. f. bine(s-a vindecat foarte repede)Doamne ajuta.Cristina S

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

(acum 15 ani)

buna, am o fetita de 5 ani si care pe la varsta de 4 ani si-a descoperti "sexualitatea"..De fapt am fost la medic cu ea si mi s-a spus ca la varsta asta nu se poate vorbi de "sexualitate"... Medicul mi-a spus sa ii dau xanax???.. dar am refuzat sa imi droghez copilul, mai ales ca facea chestiile astea doar cand era obosita. Cu calm am reusesit in momentele acelea sa ii tim manutele ocupate, .. sa tina ceva in ele, sa deseneze.. etc
parerea mea este ca poti consulta un medic sa te sfatuiasca (pediatru dupa parerea mea nu psiholog)...
am mai citit si pe interet de chestiile astea si din cate am observat sunt destul de frecvente la copii!
sper ca totul se va rezolva cu bine!!!

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

violeta6097418 (acum 15 ani)

as fi curioasa, anca_r, de ce recomanzi o consultatie la medic si nu la psiholog? Oare nu medicul ti-a prescris xanax, cu care nu ai fost de-acord (pe buna dreptate, de altfel...).

Nu am nimic impotriva medicilor, dar in problema asta cred ca ajuta mult mai mult un psiholog decat un medic.
In plus, daca e sa mergi cu copilul, fii sigura ca se va simti mult mai bine la psiholog decat la medic.

Un alt avantaj e ca la psiholog nu trebuie sa mergi neaparat cu copilul din prima. Poti merge mai intai doar tu, iar daca iti place si simti ca te ajuta, poti duce copilul la urmatoarea intalnire.

Si inca ceva: La medic tre sa zici repede, in cateva cuvinte, tot. Nu sta nu stiu cat de vorba cu tine si nu te asculta intotdeauna cu destula rabdare, atentie. Iti scrie ceva "de linistire" si cu asta te-a rezolvat. Sau iti zice "n-are nimic, e normal, du-te acasa".
La psiholog ai 50 de minute in care poti discuta pe indelete problema, te asculta cu atentie si te ajuta sa cauti solutii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea3105840 (acum 15 ani)

Si fetita mea are aceeasi problema, ii place sa puna manuta, si nici macar nu isi da seama ce face, cred ca doar sunt instincte sexuale normale (are 4 ani si nu a vazut niciunde lucrul acesta). Nu cred ca are de aface cu psihologul, e un copil absolut cu o gandire normala si un comportament normal. Problema e cum sa reactionam noi parintii, daca nu ne place asta?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dorina6899908 (acum 15 ani)

Eu cred ca,primul lucru care trebuie facut cu multa perseverenta este o higiena fff.riguroasa a organelor genitale.Pisu, transpiratia pot intretine in permanenta o stare de iritatie care, cu timpul, se poate transforma in alte senzatii.Copilul nu stie ce-l deranjeaza si tot punand manuta sa se scarpine,poate sa-si trezeasca alte simturi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MARIA LAURA1 (acum 15 ani)

Simplu: mergi la psiholog si ii va da un calmant. Am avut aceeasi problema cu fetita mea. Am avut, ca acum s-a rezolvat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: